5- ‘Sen Türkülerini Söyle’

sen türkülerini söyle

80 darbesinde yakalandıktan sonra 7 yıl boyunca hapis yatan Hidayet’in hapisten çıktıktan sonra eski çevresindeki değişimini anlatan filmin yönetmeni Şerif Gören. Kadir İnanır’ın baş rolünde olduğu film, darbe yüzünden kaçırdığı 7 yıl boyunca oluşan gelişmeleri takip edemeyen Hidayet’in hayata geri dönmekte yaşadığı zorlukları izleyicilere sunuyor. En yakın arkadaşlarında, hatta geride bıraktığı ailesinde gördüğü değişimler karakterin yaşama ayak uydurmasını zorlaştırıyor. 12 Eylül olaylarında pek çok mahkumun yaşadığı zorluklardan birini gözler önüne seren film, diğer yapımlardan farklı olarak bu sefer olayların yaşandığı dönemi değil de, olaylardan sonra mahkumların hayata geri dönüşündeki yaşadıkları zorluğu konu alıyor.

 

4- ‘Eve Dönüş’

eve dönüş

Çoğumuzun Game of Thrones’daki rolüyle tanıdığı Sibel Kekilli ve Memet Ali Alabora’nın yer aldığı Eve Dönüş filmi, baştan sona 80 olaylarında gözaltına alınan bir masumun, yakalanışını, işkence sürecini ve serbest bırakıldıktan sonra yaşadıklarına kadar her şeyi sunuyor izleyenlere. Film boyunca tüm farklı görüşlerin düşüncelerine ve hareketlerinin sebeplerine yer veren Eve Dönüş filmi, tek bir karakterin başından geçenleri anlatırken, bir yandan da çevresinde yer alan herkesin düşüncelerine ve psikolojilerine yer verdiğinden dolayı oldukça etkileyici bir film. İşkenceci polislerden tutun, masum ve suçlu insanların, eşi gözaltına alınan kadınlardan tutun, acımasız ve düşüncesiz üst sınıfa kadar filmde herkesin düşüncelerine yer verilmiş. Haliyle listede yer almayı hak eden bir film olmayı başarıyor.

 

3- ‘Babam ve Oğlum’

babam ve oğlum

Çağan Irmak’ın yazıp yönettiği, finaliyle çok fazla izleyiciyi ağlatan, yıllardır konuşulan ‘Açaydım kollarımı’ sahnesiyle kolay kolay unutulmayacak bir film olduğunu kanıtlayan, ön planda bir baba ve oğul ilişkisini anlatsa da, esasında arka planında 12 Eylül olaylarını barındıran etkileyici bir film. Çetin Tekindor ve Fikret Kuşkan’ın müthiş oyunculuğuyla beraber, 80 darbesinin bir aileyi nasıl parçaladığını, insanların hayatlarında nasıl derin ve kapanamaz yaralar açtığını izleyicileri sarsarak anlatan bir film…

 

2- ‘Ses’

ses

6 yıl boyunca hapis yatan ve işkenceler yüzünden kolu sakat kalan bir adamın hikayesini anlatan Ses filmi, kaliteli yapımları bulunan Zeki Ökten’in elinden çıkmış olan bir film. Tarık Akan’ın canlandırdığı karakter, serbest kaldıktan sonra yaşama geri alışmaya çalışırken, gözleri bağlıyken ona işkenceler yapan cellatla bir gün karşılaşır. Onda travma etkisi bırakan sesi duyar duymaz tanıyan adam, cellatı kaçırır ve bir kilise harabesinde hesaplaşmaya başlarlar. Ses filmi hem olay örgüsüyle, hem de anlattığı trajik hesaplaşmayla beraber çok etkileyici bir film olmayı başarıyor. Ona işkence eden ‘ses’i hemen tanıması ve ardından anlatılan hesaplaşma, içerisinde çok fazla genel mesaj ve anlam içeriyor. Ses filmi baştan sona 80 olaylarını anlatan etkileyici bir film.

 

1- ‘Uçurtmayı Vurmasınlar’

uçurtmayı vurmasınlar

5 yaşındaki bir çocuğun gözünden kadınlar hapishanesinin anlatılması bile aslında filmin ne kadar çarpıcı olduğunu özetliyor. Barış adlı çocuğun gözünden çok fazla sorunu sorgulayan ve bir çocuğun gözünden anlattığı için son derece masum, hüzünlü olan Uçurtmayı Vurmasınlar filmi, Tunç Başaran’ın yönettiği iyi bir film. Annesinin suçu yüzünden annesiyle beraber kadınlar hapishanesinde yaşayan Barış, henüz neden orada olduğunu tam olarak algıyamamasına rağmen, her bir tarafı duvarlarla çevrili olan hapishanenin avlusundan özgürlük uçurtmalarını izlemesini konu alan film, içerisinde pek çok mesaj barındıran, bir yandan ağlatırken bir yandan da izleyenlerin içine umut ve şefkat aşılayan bir yapım. Listede bulunan bunca işkence ve travma barındıran filmler arasında, Uçurtmayı Vurmasınlar filmi ilk sırada olmayı, bence fazlasıyla hak ediyor…

 

1 2
Yazar

Geekyapar okurları Yazı Çağrısı altında toplaşıyor, belirlenen konularda kalem coşturuyor. Sen de parçası olmak istiyorsan, duyuruları takip et!

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.