Yıllar içerisinde pek çok oyuncunun kariyerini bir veya öteki şekilde farklı tanımlamaya kalkıştığını defalarca gördük; ama hiç birisi bu konuda Liam Neeson kadar başarılı olamadı. Peri masalı prensesi olarak çıkıp, Sefiller’de Fantine’e yürüyen Anne Hathaway vardı mesela; saçma sapan romantik komedilerin salak yakışıklısı Matthew McConaughey ciddiye alınan ödüllü bir aktör oldu… Ama Liam Neeson’ınki kadar zıt uçlarda gidip gelmedi kimse.

Liam Neeson

Adam resmen 2000’li yılların ortasına kadar, bir dönem filmi ya da fantastik / bilim kurgu eserde, tercihen ölecek, ölmezse de arka plandan çıkmayacak bilge baba figürü lazım olduğunda çağrılan aktördü. Breakfast in Pluto, Schindler’s List, Kingdom of Heaven, Gangs of New York, Star Wars, Narnia, Batman… Say say bitmez örnekler. Sonra 2008’de bir Taken geçti başından… Ondan sonra da resmen 50’sinden sonra aksiyon yıldızı oldu adam.

Burada beni şaşırtan şey, Taken’dan sonra Neeson’a Unknown, The Grey, Non-Stop gibi filmlerin teklif edilmiş olması değil. Bu filmlerin her birinin gişede başarılı olmuş olması. Resmen Hollywood’da “Liam Neeson aksiyon filmleri” diye bir alt kategori açıldı, ve her başarı bir sonraki filmi de beraberinde getiriyor. Buyurun, bir örneği daha var karşımızda. Deadline’ın haberine göre, Byron Willinger ve Phil de Blasi’nin yazdığı senaryodan filmleştirilecek olan The Commuter, The Picture Company stüdyosu tarafından resmen duyuruldu.

Liam Neeson Non-Stop

Neeson filmde işinden evine gitmek üzere yola çıkan, bu yolculuk sırasında da kendisini bir komplonun içerisinde istemeden de olsa eklemlenmiş bulan beyaz yakalı bir adamı oynayacak. İrlandalı aktör, The Commuter’da Non-Stop filminde beraber çalıştığı yapımcılar Andrew Rona ve Alex Heineman ile tekrar buluşacak. Bunun haricinde konuyla ilgili hiçbir şey bilmiyoruz, ama bilmemiz de gerekmiyor. Liam Neeson yine kendini aksiyonun ortasında bulan orta yaşlı bir emmiyi oynayacak, ve yine film gişede anlamsızca paralar kazanacak. Devamı da gırla gelecek haliyle…

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.