3. Küçük Bir Ekip Tarafından Yapılması

STAR WARS

Bunu tüm içtenliğimle söylüyorum: Oyunların küçük ekipler tarafından geliştirilmesi gereken şeyler olduğuna dair inancım her geçen gün daha da kuvvetleniyor. Aksi durumda oluşacak ve oyunun her yerine sinecek samimiyetsizliği sadece çok güçlü ve dominant bir tasarım lideri ortadan kaldırabiliyor. O insanlar da nesilde bir geliyorlar zaten. Bu yüzden, Asmussen’in bunu özel olarak belirtmesi şahane bir durum. Oyunun acelesi yok, belli bir filme bağlı değil. E bundan dört yıl sonra da Star Wars kültürel bir fenomen olarak kalacak, kırk dört yıl sonra da. Senelik deadline’a yetişecek diye seri üretimden tabiri caizse pompalanan bakır tadında Assassin’s Creed ve Call of Duty’lerdense, ufak ama gerçekten yaptığı işe tutkulu insanlarca yapılmış oyunları yirmi kez tercih ederim.

 

4. Serüven Türünde Olması

dark dediysek dark yani...
dark dediysek dark yani…

Action-adventure olarak tabir edilen türün adına ne diyeceğimize henüz millet olarak karar vermedik; ama bir boşluk varsa, orayı serüvenle doldurmakta ayıp bir şey yok. Aynı şekilde şunu söylemenin de bir ayıbı yok: Star Wars evreninde geçen sağlam bir serüven oyunu yok. FPS? Çok var! Republic Commando mu alırsınız, Jedi Knight mı? RPG? Sağ olsun BioWare ve Obsidian kapattılar o açığı. Strateji? Empire At War pırlanta gibiydi. Bulmaca, simülasyon, yarış? Her birinde sağlam bir Star Wars oyunu yok, ama cümle alem olarak unutulmaz bir Star Wars serüven oyununa sahip olmaya, bir tek Force Unleashed ile yaklaşmıştık; o da ilk oyunuyla yüzünü hafif su üstünde tutan vasat bir oyundan, ikinci oyununda berbatlaşmaya hızla koşan bir seri olarak kaldı aklımızda. Bu yüzden, bu janra değinecek bir Star Wars oyunu da dev heyecanlandırıyor bizi.

Dürüst olmak gerekirse, yeni Star Wars oyunuyla ilgili pek kaygılı yaklaştığımız bazı kısımlar da var. EA’in işin içinde olması, monetizasyonunun nasıl yapılacağına dair tüylerimizi ürpertiyor. Daha da fenası, Battlefront’un içerik olarak kurak gelmesi de korkutuyor. Külliyata, yani Disney’nin sıkı kemerine dahil olması; hayal gücünü dar tutacağı anlamına da gelebilir. Bu da bir endişe sebebi. Lakin Respawn Stig Asmussen Küçük ekip tutkusu İyi bir Star Wars serüvenine açlık bir araya gelince, bizde bir hareketlenme oluyor. Ya sizde?

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.