Jurassic Park serisi, sinema tarihinin en başarılı hanedanlarından biri olmakla beraber, müthiş bir Aşil topuğuna da sahip: Filmlerin gidip gidebileceği yerler belli. İlk film muhteşem orijinal bir konuya sahipti. Tarihin en büyük hit makinesi Michael Crichton’ın kaleminden çıkmış hikaye, reçinede saklanmış DNA’dan yeniden yaratılan dinozorları konu alıyordu. Tazeydi. Zeka kokuyordu. O dinozorlardan bir tema parkı yapıp, kaçmalarında yaşanacak korkuyu anlatmak çok sağlam bir fikirdi.

Sorun şu ki, sonrasında gelen üç Jurassic filmi de aşağı yukarı aynı konuyu anlattı. Ancak hepsi, özellikle de geçtiğimiz senelerde çıkan Jurassic World inanılmaz gişeler getirdiği için serinin devamının gelmesi de bir yerde şart. Peki nereye gideceksiniz? Hayran sitesi Jurassic Outpost’un bulgularına göre, ilginç bir yön bekliyor seriyi ve bizleri: Yeni Jurassic filmi dinozorlara yapılan muameleyi konu alacak.

11 Jurassic World

Gerçekten. Jurassic Outpost sitesi Universal’in pazarlama ekibi tarafından üç sitenin domain’lerinin satın alındığını tespit etmiş: IslaNubarRescueMission.com, AllCreaturesHaveRights.com ve ikinci sitenin org’lu versiyonu. Bunları kabaca çevirirsek, Isla Nubar Kurtarma Görevi ve Tüm Yaratıkların Hakları Vardır anlamına gelen cümleler. PETA vari bir aktivist şirketin yapabileceği kampanyaların ismi gibi duruyor ikisi de. Filmin yazarlarından Colin Trevorrow’un “Dinozorlar, bugün hayvanlara yapılan muamelenin bir metaforu olacaklar” cümleleriyle de uyuşuyorlar.

Bu çok enteresan bir rota. Geçen filmde Vincent D’Onofrio’nun karakteri buna inceden değinmişti pek anlamsız “Abi şu raptorları lütfen asker olarak kullanabilir miyiz” takıntısıyla. Jurassic evreninde daha dinozorların seyirlikten gayrı amaçlarla kullanıldıklarını görmedik. Ama üzerlerinde deney yapılıyorsa, araştırmalar yürütülüyorsa ve bunlar biraz zalimce kullanılıyorsa; ilginç bir denklem çıkabilir. Yine biraz tek boyutlu bir konu, ama taze olduğu kesin. Bakalım nasıl ele alacaklar. Siz ne diyorsunuz peki geekler meseleye?

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.