Hatırlayacaksınız, bu ayın başında Star Wars’ın Disney tarafından sıfırlanan külliyatındaki ilk LGBT karakterin Paul S. Kemp’in romanı Star Wars: Lords of the Sith’te kamuoyuna tanıtılacağı duyurulmuştu. Karakter Mors adında lezbiyen bir İmparatorluk Moff’u olacaktı. Her ne kadar Disney’nin çöpe attığı Genişletilmiş Evren’de daha evvelinde Juhani gibi LGBT karakterler mevcut olmuş olsa da, her şeyini Disney’nin ince eleyip sık dokuyacağı yeni resmi evrende LGBT bir karakterin olması bazı çevrelerce hoş karşılanmıştı.

Ben kendi payıma geek camialarında lezbiyenlere karşı olan stigmanın homoseksüel erkeklere karşı olan stigmaya kıyasla çok daha az olduğunu bildiğimden, biraz “e yani” kıvamında baktım bu işe. Çünkü dedim ya, ta 2003’te çıkan KotOR’da dahi Juhani adında lezbiyen bir karakter vardı, üstelik ana karakterimiz kendisiyle ilişki yaşayabiliyordu. Fakat yine de hiç yoktan iyidir diye düşünüp, hayatıma devam etmiştim. Bugüne kadar.

Lords_of_the_Sith

Cinelinx’in paylaştığı dedikoduya göre, Star Wars’ın ilk spin-off filmi olacağı açıklanan Rogue One’da Moff Mors karakterini canlı kanlı görebileceğiz. İşte burada çizgileri çizelim, samimi alkışı tutmaya başlayalım. Zira kitaplar, çizgi romanlar ve oyunlar gibi ana akımın o kadar da gözünde olmayan yerlerde lezbiyen karakter yapmak çok da büyük cesaret işi değil; çok üzerine laf söylediğimiz temsiliyet meselesi, dahiliyet meselesini de o derece ilerletmiyorlar. O yüzden bunun aferin’i daha düşük desibelde. Ama siz tutup da baya senenin en çok izlenen filmlerinden biri olacağı garanti olan Rogue One’a lezbiyen bir karakter eklerseniz, o zaman Disney de olsanız saygımı kazanırsınız.

Dileyelim de bu dahil edici tutum erk’in zaten hoş gördüğü lezbiyen kadınla sınırlı kalmasın, gay erkekler, biseksüeller, trans bireylere kadar yürüyelim. Siyahiler de gelsin, Asyalılar da, Hispanikler de, Orta Doğu’lularda… Star Trek yıllar yıllar öncesinden bilim kurgunun en güzel yanının gerçek dünyanın ön yargı ve nefretlerine takılmak zorunda olmamamız olduğunu göstermedi mi bize? Galaksi geniş, her telden insan gelsin, herkes kendine bir örnek bellesin, beraber yürüyelim çok uzak galaksilerde!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.