Hollywood son zamanlarda eski sinema filmlerini ısıtıp ısıtıp önümüze sunuyor ve nadiren de olsa çok güzel sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

Açıkcası bu durum senaristler artık yeni bir senaryo yazamadığından mı yoksa garip bir şekilde eskiye rağbet olduğundan mı böyle bilemiyorum ama son yıllarda o kadar çok sinema filmi yeniden uyarlanıp vizyona geldi ki bu mevzu biraz can sıkıcı olmaya başladı. Hatta bu hafta sinemalarda yeni ne var dediğimizde “X filmin yeni versiyonu gemiş” diye duymazsam ben biraz şaşırıyorum.

Sanırım “Remake” sinema filmleri ile en büyük hayal kırıklığımı The Amazing Spider-Man ile 2012 de yaşamıştım; yönetmen Marc Webb filmi yeniden çekerken ne düşünüyordu bilmiyoruz ama Hollywood illa ki eski filmleri yeniden yapmak istiyorsa bizim onlara çok güzel olacağını ve seyirci tarafından özlediğini düşündüğümüz 4 sinema filmi önerimiz var.

1. Spawn (1997)

Spawn.ready_

Spawn intikam almak için ruhunu şeytana satmış olan bir adamın hikayesi. 1997 yılında bile film efekteri o kadar kötüydü ki bunun Spawn’a büyük haksızlık olduğunu düşünüyorum. Karakterin çizgi romanı filme kıyasla daha ‘adult’ içeriğe sahiptir, ancak sebebini bilemediğimiz bir şekilde eser ekrana uyarlanırken bu sahneler kesilmiş ve baya yumuşatılmıştı. Hatta Spawn’ı gereksiz bir şekilde o kadar basmakalıp bir hale getirmişlerdi ki “ağı olmayan sevimli bir örümcek adam” gibiydi diyebiliriz.

Bizce yeni gelişmiş sinema efektleri ile Todd McFarlane’in bu değerini bulamamış eseri yeniden vizyona sokulabilir ve Spawn hayranlarını çok mutlu edebilir. Çizgi romanlardan film yapmaya bayılan Hollywood yapımcıları çok sevdiğim Sin City’nin 158 milyon dolar, Blade’in 131 milyon dolarlık hasılat yaptığı bir dünyada Spawn’a bir şans daha vermeli diye düşünüyorum. Ben şahsen Spawn’a çok güveniyorum ve açıkçası tek endişem biri film için kollarını sıvamadan önce Spawn’ın düşük bütçeli bir televizyon dizisi haline gelmesi.

2. The Rocketeer (1991)

the-rocketeer-logo

The Rocketeer’ı hatırlayanlarınız var mı bilemiyorum ama 2. Dünya Savaşı sırasında Los Angeles’da bir usta pilotun başına gelenleri anlatıyordu. Ne yazık ki kötü pazarlama yüzünden seyirci kitlesine ulaşamayan, kaybolup giden kült bir film olurverdi.

23 yıllık bu filmi izlediğinizde efektler hala güzel ve hikaye çok akıcı bir şekilde anlatılmış olduğunu göreceksiniz. Bizce bu filmin yeniden uyarlanması Incredible Hulk veya Superman Returns gibi devam filmi şeklinde de yapılabilir.

Yaklaşık 2 yıl önce Disney’in twitter hesabında The Rocketeer’ı yönetmen James Wan iş birliği ile yeniden çekebileceklerine dair bir şeyler yazılmıştı ancak 2 senedir konu hakkında hiç bir haber yok. Heyecanla bekliyoruz.

 

3. Denizler Altında 20000 Fersah (1954)

20000_leagues_under_sea_poster_walt_disney

Filmini izlememişseniz bile muhakkak en azından ortaokul ya da ilkokul zamanı dönem ödevi olarak kitabını okumuşsunuzdur diye düşündüğüm “Denizler Altında 20000 Fersah” 1866 yılında geçmekte olan bir olayı anlatıyor. Olay bir deniz yaratığının bir çok gemi batırmasıyla ortaya çıkıyor. Geceleyin fosforlu ışıklar saçarak ortaya çıkan deniz yaratığını ortadan kaldırmak isteyen halk, bir gönüllü takımıyla canavar avına çıkıyor ve olaylar gelişiyor.

1996 yapımı bu harika filmin ne yazık ki Blu-ray’i bile bulunmuyor ancak 2003’te Disney’in piyasaya sürdüğü çok kötü sayılabilecek DVD versiyonunu bulmak mümkün. Ancak izlediğinizde artık komik sayılabilecek kadar yetersiz olan özel efektlerden dolayı hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Deniz, denizaaltı filmleri pek para kazandırmasa da en yakın benzeri olarak Pirates of the Caribbean 654 milyon dolar hasılat yapmıştı, belki buradan hareketle bir -kaç Hollywood yapımcısını uyandırabilir ve denizlerde hala para olduğuna ikna edebiliriz diye düşünüyorum.

2009 yılında Kaptan Nemo’nun maceraları olarak yeniden çekileceği hatta Nemo’yu Will Smith’in oynacayacağına dair dedikoldular çıkmasına rağmen henüz Disney’den resmi bir açıklama gelmemiş olması beni oldukça üzüyor.

 

4. Vahşi Vahşi Batı (1999)

04235

İşte bunu hepiniz biliyorsunuzdur. Will Smith’in bir çoğumuzun kalbine giriş (ya da kimilerine göre kalbinden çıkış) yapmasına sebep olan “Wild Wild West” filmi. Hatta zamanında bir çoğunuz benim gibi Number One TV başında şarkısı çıksa da sesini sonuna kadar açıp mahalleye dinletsek diye gibi beklemiş bile olabilirsiniz.

Orjinalı 1965 yılında 4 sezonluk bir dizi olarak yayınlanan Vahşi Vahşi Batı, 1999 yılında sinema filmi olarak karşımıza çıktı. Remake versiyonu yine steampunk olması gereken bu film, üstüne biraz da görsel efektler eklenerek sofistike bir sonuç ortaya çıkartabilir zira bence 1999 yılında yapılan versiyonu zayıf kurgusu ile biraz hayal kırıklığı yaratıyor.

En çok kazandırmış 10 ‘western’ filminin yarısı son 5 yıl içerisinde çekildi ve çok kazandırmalarına rağmen büyük bütçelere sahip değillerdi. Bunların başında “True Grit” ve “Django Unchained” bulunuyor.

Battlestar Galactica’nın yapımcılarından Ronald D. Moore’un 2010 yılında Vahşi Vahşi Batı’nın televizyona dizi olarak dönebileceğini açıklamasıyla sevinmiştik, ama kendisi sonra Outlander dizisinin çekimlerine başladı ve Vahşi Vahşi Batı’dan bir daha haber alamadık. Hâlâ bir umut bekliyoruz!

Sizin yeniden çekilmesini istediğiniz filmler neler? Yorumlarda belirtin!

Yazar

Disney lover. Your mom's favourite designer. I am recommended by 4 out of 5 people that recommend things.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.