J.K. Rowling’in “Harry Potter’ı film yapabilirsiniz, ama tek şartla, oyuncular Britanyalı olacak” kaidesi olmasaydı nasıl bir tablo karşımıza çıkardı bilmiyoruz; ama Rowling’in bu dayatması sayesinde Büyük Britanya’da 2001-2013 yılları arasında aktif oyunculuk yapan hemen hemen herkes bir kez Potter filmlerinde gözükmüş oldu. E bunun yanında, bir de 1963’ten beri devam eden Doctor Who‘yu koyun. E bir de İngiltere’de ara ara televizyon işi yapmanın zaten yıllardır ayıp sayılmaması gerçeğini ekleyin. Ne oluyor? Doctor Who ve Harry Potter arasında paylaşılan zilyar tane oyuncu! 

Biz bulabildiklerimizi buraya listeledik. Atladıklarımız varsa, siz yorumlarda yazarsınız. Ama açıkçası, “Harry Potter’da Gryffindor masasında oturan üçüncü çocuk, altıncı bölümde Donna’nın kulağını çekiyor” gibisinden yollara pek yürümedik. Genel hatlarıyla, Potterhead ve Whovian’ların paylaştığı oyuncular, şunlar!

 

John Cleese

01 John Cleese

Rol: Art Lover
Bölüm: City of Death

Listenin en acayibini, en başa aldık. Potter filmlerinde Neredeyse Kafasız Nick‘i canlandıran John Cleese’in Doctor Who’da bir rolü var, yalnız muhtemelen hiçbiriniz kendisini görmediniz, zira Cleese’in rolü 1979 tarihli bir bölümde. Dizinin o dönemki senaristi, efsane yazar Douglas Adams’ın hatrına oynamış Cleese. Zaten de rolü ufakmış anladığımız kadarıyla.

 

Michael Gambon

02 Michael Gambon

Rol: Kazran
Bölüm: A Christmas Carol

Richard Harris’in sessiz, sakin Dumbledore’undan sonra meşaleyi devralan ve Harry’yi tartaklama sahnesiyle akıllara silinen Michael Gambon, büyük oyuncudur. O büyük oyunculuğunu Doctor Who’nun Noel özel bölümünde de göstermişti. Matt Smith’in ilk sezonuyla, ikincisini bağlayan bu özel filmin olayıydı biraz kendisi.

 

David Bradley

Programme Name: Doctor Who - TX: 08/09/2012 - Episode: Dinosaurs on a Spaceship (No. 2) - Embargoed for publication until: 04/09/2012 - Picture Shows:  Solomon (DAVID BRADLEY) - (C) BBC - Photographer: Adrian Rogers

Rol: Solomon
Bölüm: Dinosaurs on a Spaceship

Hogwarts’ın huysuz hademesi Filch’i canlandıran David Bradley ne zaman ekrana çıksa bir haysiyetsizlik bekliyor artık insan. Ki kendisi bu arada, ilk Doktor’u oynayan aktörü de oynadı, yani Doctor Who bağlantıları çok. Ama yapacak bir şey yok. Bu bölümde de zaten ilk gördüğünüz anda, daha karakterin niyeti tam belli değilken “aha, kesin yine bir kalleşlik peşinde” diyordunuz. Haklı çıkıyor muydunuz, çıkmıyor muydunuz orasını söylemeyelim. Ama o bölümdeki tek Harry Potter aktörü o değildi, onu diyebiliriz!

 

Mark Williams

04 Doctor Who Brian Williams

Rol: Brian Williams
Bölüm: Dinosaurs on a Spaceship / The Power of Three

Harry Potter serisinde Arthur Weasley rolüne cuk oturan, hepimizin manevi babası Mark Williams, Doctor Who evrenine de Rory’nin pederi olarak teşrif ediyordu. Sonradan da zaten ikinci perdesine de çıkmıştı. Bu arada kimin tespiti bilmiyoruz, ama hakikaten Arthur Darvill ile Mark Williams’ın birbirini andırdıkları da tartışmasız bir gerçek yani. Bunu belirleyip, “abi babası olarak katalım diziye” diyen kimse helal olsun.

 

Warwick Davis

Programme Name: Doctor Who - TX: 11/05/2013 - Episode: Nightmare in Silver (No. 07) - Embargoed for publication until: 07/05/2013 - Picture Shows:  Porridge (WARWICK DAVIS) - (C) BBC - Photographer: screengrab

Rol: Porridge
Bölüm: Nightmare in Silver

Warwick Davis bir ara Hollywood’un açık ara en ünlü cücesiydi, şimdi tabii o titr için Peter Dinklage ile küçük bir mücadele vermekte kendisi. Ama Dinklage’ın kemerine Davis kadar çentik atması için, daha çok fırın ekmek yemesi gerekiyor. Adamda Star Wars var, Willow var, Harry Potter var, e Doctor Who da var? Daha ne?

 

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.