Çok değil, gerçekten çok uzun bir süre önce değil daha bir iki gün evvel bu sayfalarda konuştuk. “Vay” dedik, “Warner Bros’un Batman filmini yönetmesi için” dedik, “Affleck’in yerine bulduğu adam baya iyi” dedik. Övdük bu tercihi. Film için umutlarımızı gömmek için her şey hazır olmasına rağmen, işin başına Rise of the Planet of the Apes’in yönetmeni Matt Reeves’in gelmesini olumlu bir şey olarak takdir ve tasdik ettik. Sonra Variety yeni bir haber yayınladı bugün. Ve arkadaşlar, yeni Batman filmi efektif olarak bitti.

Önce havadisi verelim, Variety’nin haberine göre, cidden dalga geçmiyoruz, Matt Reeves Batman projesini terk etti. Ünlü Hollywood matbusunun Warner’ın içindeki kaynaklarına göre, Reeves ve dev stüdyo arasındaki müzakereler sonlandı. Warner Bros filmi hâlâ çekmek istiyor denilene göre, ne olursa olsun kararlılar. Ancak Reeves artık filmi yönetmek istemiyor. Variety “Belki ileride tekrar müzakereler başlar” demiş ama, derken kendileri de inanmamışlar. Zaten tekrar başlayacak olan şey, daha başlamadan kopmaz.

Matt Reeves

Sonra gelin isterseniz, The Batman projesinden neden ümidi kesinlikle kesmek zorunda olduğumuzu konuşalım. Bu farazi bir durum değil. Uçarı bir çıkış değil. Bazı sahnelerin rüya olduğunu öğrenip de yapmıyorum bu beyanı. Ortada bir gerçek var. Bir film düşünün. Filmin aynı zamanda yazarı, yapımcısı ve oyuncusu olan yönetmen, bu görevlerinden ikisini kağıt üzerinde teslim ediyor, hem de “İyi bir şey çıkmayacaksa, yapmayacağım” dedikten bir iki hafta sonra. Sonra yerine yeni bir yönetmen atıyorlar. Yönetmen “Baştan yazmamız lazım” diyor. Sonra o da gemiyi terk ediyor.

Üstelik bu rezaletin içinde yer alan stüdyonun üç farklı filmde altı yönetmen eskitmiş olmak gibi harika bir özgeçmişi var. Michelle MacLaren, Phil Lord & Christopher Miller, Rick Famuyiwa, Seth Grahame-Smith, Ben Affleck ve Matt Reeves. Warner Bros’tan bir veya beri şekilde kaçan sinemacıların tam listesi bu. Yani sorun her neyse, senaryoda ya da prodüksiyon planlarında değil. Düzeltilebilecek bir şey değil. Kurumsal bir sıkıntı var, ve bu sıkıntı bir ay içinde iki yönetmenin terk-i diyar eylemesine sebep veriyorsa; biz acı haberle yüzleşelim: Öngörülebilir gelecekte “son iyi Batman fimi” titri The Dark Knight’a ait olmaya devam edecek…

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.