Dün haberini verdik, DC şimdilik adı Batman vs. Superman olan filmin ardından Justice League’in çekimlerine başlayacak. Bu zaten adı konmasa da tahmin edilen, düşünülen bir şeydi. Batman vs. Superman filminde ne de olsa Wonder Woman, Cyborg gibi kahramanlar meyve toplamak için gözükmeyeceklerdi. Yani haberin haber değeri taşıyan kısmı, aslında “Justice League filmi geliyormuş, evet!” değildi. Öğrendiğimiz şey, bu filmin Zack Snyder tarafından yönetilecek oluşuydu.

Belli ki DC, model olarak Marvel’a özenmişti. Nasıl ki Marvel önce Avengers filminin anahtarlarını Joss Whedon’a teslim etmiş, sonrasında da tüm Marvel evreninin süpervizörü konumuna getirmişti, Snyder ile de benzer bir şey deneyeceklerdi. Lakin bize sorarsanız, doğru adamı seçmediler. Yanlış anlaşılmasın, Batman vs. Superman filmine dair bir ön yargımız yok. İyi olmasını çok isteriz. Dürüst olalım, Justice League’i de Avengers’tan daha çok seviyoruz zaten. Yani yanılmayı çok isteriz, ama şu aşağıdaki 5 madde, bize yanılmayacağımızı düşündürtüyor…

 

1. Zack Snyder Hitap Ettiği Hayran Kitlesini Pek Anlamıyor

zack-snyder

Öncelikle Snyder’ın geçenlerde Variety’de sarf ettiği, bizim de Pajiba’dan gördüğümüz şu beyanını paylaşalım sizlerle.

“İnsanların bunu kişisel aldığını görmek gerçekten sadece komik. Çünkü ben onu gerçek yaptım anlıyor musunuz? Ben ona hissetme kapasitesi verdim ve yaptığı şeylerin sonuçları olduğunu gösterdim. Yani Watchmen’de yaşadığımla aynı şeymiş gibi hissettim. Bunun herkesin sonunda kalkıp, her şeyin iyi bittiği PG-13 versiyonu gibi, herkesin düşündüğü gibi olmadığını göstermek istedik. Gerçekten şiddetin gerçek olduğunu, insanların öldüğünü yaralandığını ve bunun ne eğlenceli ne de komik olmadığını göstermek istedim.”

Hmm… Peki. Bu cümledeki kökten (Superman’i gerçek yapanı kendisi zannetmesi gibi) sorunlar bir yana, biz en çok “insanların bunu kişisel aldığını görmek çok komik” cümlesine takılıyoruz. “Ben başka bir Superman çekiyorum hacıt” dersin, çeker kenara otururuz. Uyarlama böyle bir şeydir zaten. Bir şeyler illa ki değişir. Eyvallah, ama birileri de tepki verebilir. Yıllar boyu insanların takip ettiği, dizilerini, filmlerini, çizgi romanlarını kaçırmadığı karakterlerden söz ediyoruz. Sen “ben şöyle bir yorum katacağım” diyebiliyorsan, birileri de “ben de beğenmiyorum o zaman” diyebilir. Bu ikisinde de bir sorun yok, ama kurgusal bir karakteri kişiselleştirmek komik geliyorsa, ortada bir sorun vardır.

Hepimizin bazı kutsalları var. Damarımıza basılmış gibi oluyoruz biri onlara laf edince. Benim gayet aklı başında, üniversite mezunu arkadaşlarım arasında bugün “Harry Potter filmleri” deyince kafayı yiyenler var. İşini gücünü eline almış arkadaşlarım Grant Morrison deyince okkalı bir küfür sarf etmeden duramıyorlar. Kurgusal karakterleri içselleştiriyoruz çünkü, geek/nerd’lüğün şanından gelen bir şey bu. Büyürken yanımızda olan, idolize ettiğimiz, sevdiğimiz kahramanlar bir noktadan sonra bizim bir parçamız oluyorlar. Ve Zack Snyder, belki farkında değil ama, filmini bu kitleye satıyor. Dolayısıyla bu kitleyi “anlamıyor” olması, bize göre ciddi bir sorun. En nihayetinde elindeki karakterler de o kitleye mensup insanların yarattığı şeyler.

 

2. Zack Snyder İyi Bir Senarist Değil

300re_stl_004_h

Bu doğanın bir kanunu kadar genelgeçer bir şey. Oturun, Zack Snyder’ın senaryosunu yazdığı üç büyük filmin incelemelerini deşin. 300, Sucker Punch ve 300: Rise of an Empire. Sizi temin ediyorum, ortak bir eleştiri göreceksiniz: “Senaryo çok kötü / Senaryo sıkıcı“. Hatta incelemelere kadar inmeye gerek yok, etrafınızda sorun, soruşturun bu filmleri. Birini yakalayın, “Abi 300: Rise of an Empire nasıldı sence?” diye sorun. Alacağınız cevap aşağı yukarı şu ayarda olacaktır: “Ya aksiyon sahneleri iyiydi de senaryo çok kötüydü ya…“. Yapacak bir şey yok, herkes her yetenekle doğmuyor. Snyder’ın da yazma yeteneği pek yok işte.

Şimdi diyeceksiniz ki “E iyi de, ne alakası var? Snyder yazmıyor ki senaryoyu?” Evet, Snyder yazmıyor, David S. Goyer yazıyor. Fakat film yapımında, senaryoda son sözü yönetmen söyler. Snyder kelimelerle hikaye anlatmayı pek beceremiyor. Yapabilse, eminiz, sadece havalı tek-replik cümlelerden oluşan filmler çekerdi. En nihayetinde Goyer’in kelimeleri de Snyder’ın insafına kalmış olacak. Çünkü Goyer nasıl yazmış olursa olsun, oyuncu onları telaffuz etmeye başladığı an müdahale hakkı yönetmendedir. Zack Snyder, “şu repliği öyle içli söyleme, biraz ufka bakıp söyle” diyecek mesela. Bu yüzden önemli Snyder’ın iyi bir senarist olamaması. Elindeki materyali optimum şekilde işleyemeyecek. İyi süper kahraman filmlerinin hepsine bakın. Senaristlik yeteneği üst seviye olan yönetmenlerin imzasını göreceksiniz.

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

6 Yorum

 1. Bence watchmen ve 300 spartalı 1 güzel filmlerdi özellikle watchmen harikaydı adamın üzerindeki yük büyük sonuçta DCU başlatıcak adam ya cidden iyi bir film olurda beğenirseniz napıcaksınız geekyapar bence bu kadar kasmayın sonra dediğim gibi iyi olabilir belki neyse zaten kötü olursa justice league başka birine verirler

 2. Yine ve yine yazıyorum. Watchmen yapılmış en sadık çizgiroman uyarlamasıdır, ayriyetten en başarılı olanlarından biridir. (Başarıdan kastım gişe rakamları falan değil eleştirel bazda) 300 zamanından beri çok yol kat etti bu adam. Zamanı için o filminde devrimsel bir görüntü sunduğunu unutmayalım, fragmanları gören herkesin dili tutulmuştu. Üstelik Sucker Punch gibi sembolik anlatımı üst seviye bir filmi de çekmiştir. Man of Steel ise abartıldığı kadar kötü bir film değildi. Hatta Nolan’ın müdahelesi olmaksızın ondan da efsane bir iş çıkabilirdi, filmin ilk yarısı Nolan ikincisi Synder’a ait gibiydi. Böyle büyük isimler işin arkasında olunca bütünlük bozuluyor haliyle. Her neyse film vizyona girdiğinde hatta fragmanı çıktığında dahi bu yazılanlar silinecek ya da özürler dilenecek zaten.

 3. Volkan Taşdelen Cevap ver

  Abi Bişey diyim mi size ben? En güzeli bu siteyi kapatın siktir olun gidin. Bi bok anladığınız yok ya malesef ki. Watchmen ve 300 filmlerini izleyin beyninize sokun öyle yorum yapın. Özellikle
  Yiğitcan Erdoğan abi senin anlamadığın tipinden bile belli lütfen kapatın siteyi size ihtiyaç yok.

 4. Mustafa Bayraktar Cevap ver

  Yönetmenlik konusunda haksız eleştiri söz konusu. Joss Whedon’ un da Avengers’ tan önce büyük gişe elde etmiş bir filmi yok. Evet televizyonda müthiş işler yaptı hatta Firefly gibi kıymeti bilinmemiş kült kabul edilecek bir dizisi de mevcut. Ancak AoS’ yi saymazsan Buffy ve Angel dışında 2. sezonu görmüş dizisi de yok.
  2. nokta Dawn of Justice’ ta gördüğümüz kısıtlı sahnelerde bile senaryonun temelinde Metropolis’ te olan yıkımın yattığını görebilirsiniz. Bu da bu filmlerin senaryolarında bir plan yattığını gösterir.
  İnsanlar Superman’i kabul etmeyecekler. Zaten amaçlanan da bu. Yeni çıkan DC animasyonlarında bile bu vurgu yapıldı. Bu da DC’ nin bir planı olduğunu gösterebilir.
  Bunun dışında Sucker Punch dahil ben adamın bütün filmlerini keyifle izledim. Bence başarılı filmler yapıyor.
  Çizgi roman uyarlaması dediğinde de bence en uygun isim Snyder.

 5. Güzel kardeşim yazın tamamen çöp. İster bunu hakaret olarak algıla,
  ister kendi bilmez bir geek söyledi de… Ama yazın çöp. Ön yargı içeren
  her yazı çöptür. Bir kere Snyder diye buraya gömdüğünü zannettiğin
  adam, Watchmen ile belki de çizgi roman filmleri janrında TDK ile en
  saygı duyulacak işe imza atmış adam. Öncesinde de 300 ile yine bir
  benzerini yaptı, hatta 300 ile belki de çoğu şeyi değiştirdi sinemada.
  Watchmen ve 300’ü çekmiş bir yönetmen rüştünü ispat etmedi öyle mi? Ah
  be yavrum. Man of Steel’e gelecek olursak o filmi Nolan çekseydi, susar
  otururdunuz. O yüzden hiç uzatmayacağım. Sadece şunu bil: Snyder vizyonu
  çok geniş ve görsel yetenekleri çok üst düzey bir yönetmen. Ve en
  önemlisi her şeyle en ufak detayına kadar kendisi ilgilenir. İyi bir
  senarist tabii ki değil; ama olmak zorunda da değil. Mesela aklıma ilk
  Michael Mann geldi. Mann mükemmel bir yönetmen; ama her filminin
  senaryosunu kendi mi yazıyor? Ya da senin kesin bileceğin bir örnek
  vereyim. Spielberg kendi mi yazıyor? Sen şimdi diyebilirsin ki ”ama
  çizgi roman filmlerinin ruhunu bilen biri lazım?” E bu adamın zaten
  kendisi geek. Eğer şu komik ön yargını kırarsan en azından Batman v
  Superman’den zevk alabilirsin. Ulan bu Geekyapar, Geeköper, Geeksever
  gibi Türk sitelerini niye takip etmediğimi bir kez daha anladım.

 6. Şu an internette bir dedikodu geziyor Justice League filmlerinin senaryosu hazırmış fakat normal bir izleyici için çok karmaşık olduğundan basitleştirmeye çalışıyorlarmış. Eğer doğruysa tatmin edici bir senaryoyla karşılaşacağız demektir, içim o konuda rahat. Yazıda da dendiği gibi Zack Snyder görsel efekt ustası, aksiyonu nasıl kullanacağını biliyor bir süper kahraman filminde olması gereken şeylerin başında geliyor görsel efekt sonuçta, o konuda da içim rahat. Yorumlarda da yazılmış şehirdeki tüm yıkımın gelecek filmde bir etkisi olacak. Gelelim bu adamın çizgi roman takipçilerini ne kadar anladığına. Geçen sene bir radyo programında aquaman tiye alınırken telefonla bağlanıp aquaman’i savunmuş bir adam Zack Snyder. Şunları söylemişti:
  “You guys were disparaging, a little bit, Aquaman… I don’t want to give anything away about the movie or anything like that but… Aquaman has some cool abilities. People are like, ‘Oh what? Does he talk to animals? Because that seems like what he does. Or fish, or whatever?’

  The cool thing with Aquaman is his trident – people don’t realize that can actually cut the flesh of Superman if they came in contact. That’s a thing that’s in the canon. And he’s super strong, because of course he can exist at these super deep depths so when he comes up here he’s like… he’s crazy strong. Anyway, not to say he’s in my movie or anything like that but… he has the potential to be bad ass, that’s all I’m saying.”

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.