Bir yolculuğa çıkarken yanınızda, sırtınızı yaslayacağınız bir dostun bulunması hayati bir önem taşımaktadır. Fakat uzun yola çıkmaya hüküm giyen herkesin bildiği bir şey varsa o da iki dostun, her zaman bir dosttan daha iyi olduğudur. Biz de bugün uzun bir yola çıkıyor ve popüler kültürdeki en önemli üçlülerden bir liste oluşturuyoruz.

1) Aragorn, Gimli ve Legolas

Listemiz bu üçlüyle başlamasa J.R. R. Tolkien’in laneti üzerimizde olurdu. Lord of the Rings üçlemesi sırasında birçoğumuzun izlemekten en çok keyif aldığı sahneler; Aragorn, Gimli ve Legolas’ın içinde bulunduğu sahnelerdi. Karakterlerimizin arasındaki tatlı anlaşmazlıkları bir kenara bırakırsak, her zaman birbirlerine olan destekleri İşte gerçek bir yoldaş böyle olmalı!” dedirtiyor bize. Yanınızda Aragorn, Gimli ve Legolas gibi bir üçlü olduğu sürece tarihin en büyük kötülüklerinin bile üzerine yürümekten korkmazsınız. Korkmayın da zaten!

2) Ash, Misty ve Brock

Hatırlar mısınız bilmem ama bundan takribi yirmi yıl önce, ülkemizin başına gelen en kötü şeylerden biri oldu ve Pokemon dizisi yayından kaldırıldı. Fakat Ash, Misty ve Brock üçlüsünün yer aldığı Pokemon dizisinin yayınlandığı o güzel günler, hâlâ dün gibi aklımızda. Hiçbir zaman birbirleriyle tam olarak iyi geçinemeseler de bu üçlüyü gördüğümüz zaman yüzlerimizde hemen bir gülümseme oluşuyor. Ash’in hiçbir zaman Pokemon turnuvalarında bir başarı yakalayamamış olması bizi uzun yıllar boyunca ümitsizliğe düşürse de geçtiğimiz yıl Ash makus talihini yendi ve nihayet dünyanın bir numaralı Pokemon antrenörü oldu. Yirmi yıl sonra gelen zafer gibisi var mı ya!

3) Luke, Leia ve Han Solo

Galaksinin tamamını tehdit eden bir kötülük ortaya çıkınca bazen tek bir kahraman yetmeyebiliyor. Bunun için bazen birbirlerinden oldukça farklı olan üç kahraman, farklılıklarını bir kenara bırakıp ortak bir amaç için mücadele edebiliyorlar. Hatta bazen yolculuğun başında iki zıt insan gibi görünen kahramanlarımızın aslında kardeş oldukları ortaya çıkabiliyor. Luke, Leia ve Han Solo’nun hikâyesi tam olarak böyle bir hikâyeydi işte. Cebren ve hile ile Galaktik İmparatorluk’u ele geçiren Palpatine ve onun kuklası hâline gelen Darth Vader’a karşı efsanevi bir direniş mücadelesi veren bu üçlü, gönlümüzde her zaman ayrı bir yere sahip olacak. Sonunda Darth Vader ile helalleştiler gerçi ama olsun, ne yapalım artık…

4) Naruto, Sasuke ve Sakura

Dünyayı kurtarmak için uyumlu olmanın gerekmediğine; Naruto, Sasuke ve Sakura üçlüsünden daha iyi bir örnek olabilir mi? Sasuke’nin hem Sakura’ya hem de kendisine yaptığı bütün kötülüklere rağmen Naruto’nun ondan asla vazgeçmemesi ve günün sonunda büyük kötülüğe karşı omuz omuza savaşmaları, beni her zaman duygulandırıyor diyebilirim. Gerçi kimileri Sakura’nın bu üçlüde yeri olmadığını düşünüyor ama varsın onlar düşünsün. Bu üçlü böyle güzel!

5) Annabeth, Grover ve Percy

Bir kötü karakterde bulunabilecek en katlanılması zor özellik kesinlikle tanrı kompleksi. Bu durum, kötü karakter gerçekten tanrı olsa bile değişmiyor ne yazık ki. Yolculuklarının başında tecrübesiz yarı-tanrılar olan Annabeth, Grover ve Percy’nin dünyanın gerçekleriyle tanışarak, kendilerinden önce gelen nesillerin yarattığı sorunları çözmeleri, onları en sevdiğimiz kahramanlar listemize koymaya yetiyor. “Ne varsa gençlerde var“, diye boşuna demiyorlar sonuçta.

6) Rand, Mat ve Perrin

Rand, Mat ve Perrin bu listede benim en çok sevdiğim üçlü olabilir. Başlangıçta basit birer çiftçi olan kahramanlarımızın zaman içerisinde büyük karakter gelişimleri yaşayarak evrendeki en önemli insanlar hâline gelmelerini düşündükçe gözlerim yaşarıyor. Rand, Mat ve Perrin birer Ta’veren olmalarının da etkisiyle etraflarındaki tüm insanları ikna ederek kendi saflarına çekmeyi başarıyorlar. Hatta onlardan nefret edenleri bile! Hâl böyle olunca bu üçlünün karşısında bizzat Karanlık Varlık’ın bile hiçbir şansı olmadığını söyleyebiliriz.

7) Luffy, Zoro ve Sanji

Sadakat söz konusu olduğunda Luffy, Zoro ve Sanji üçlüsünden daha iyi bir üçlü aklınıza gelebilir mi? Sırf Luffy’nin Korsanlar Kralı olma hayalini gerçekleştirmesi için kendilerini sürekli geliştiren Zoro ve Sanji, her liderin isteyeceği türden yoldaşlar. Hele Luffy gözüne kestirdiği bir hedefe doğru yürürken kendi vücutlarını siper ederek onu korumaları yok mu… İnsanın çıkıp sağ koluna Zoro, sol koluna Sanji dövmesi yaptırası geliyor. Yozlaşmış Dünya Hükümeti’ne karşı resmi olarak savaş açan Luffy’i ne kadar seviyorsak, onu bu şanlı yolda ölümüne destekleyen Zoro ve Sanji’yi de en az o kadar seviyoruz!

8) Geralt, Yennefer ve Ciri

Hemen hemen hepimiz ailemizi çok seviyoruz. Ama yine hemen hemen hepimiz ailemizle bazı konularda anlaşmazlığa düşüyoruz. Geralt, Yennefer ve Ciri de bir istisna değil bu konuda ne yazık ki. Bir araya gelince dağları yerinden oynatacak kadar güçlü olan bu üç nevi şahsına münhasır insan, çoğu zaman birbiriyle uğraşmaktan başka şeylere zaman ayıramıyorlar. Fakat tüm gezegenler aynı sıraya dizilip, Geralt, Yennefer ve Ciri’den oluşan üçlümüz ortak bir amaç uğruna birleştiklerinde büyüleyici işlerin altına imza atabiliyorlar. Onları ayrı ayrı çok sevsek de birleşince hepsini çok daha fazla seviyoruz.

9) James T. Kirk, Spock ve Leonard McCoy

Evrenin en ücra köşelerini keşfe çıkarken isteyebileceğiniz daha iyi bir üçlü var mıdır? Hiç sanmıyorum. Kaptan Kirk ile onun hem en büyük muhalifi hem de en büyük dostu olan Spock arasındaki diyalogları izlemek başlı başına bir keyifken, bir de Doktor McCoy’un aralarına dâhil olunca üçlünün bizde yarattığı etki inanılmaz bir boyuta ulaşıyor. Kaptan Kirk’ün cesareti, McCoy’un saf yüreği, Spock’un zekâsı ve soğukkanlılığıyla birleşince ortaya tam olarak takip etmek istediğiniz bir ekip ortaya çıkıyor.

10) Harry, Hermione ve Ron

Şu an bu sitede, bu yazıyı okuyan herkes hayatının bir noktasında Harry, Hermione ve Ron üçlüsünden birinin yerinde olmak istemiştir. Büyü dünyasını karanlığa boğmak isteyen, kendinden olmayana her türlü zulmü reva gören Lord Voldemort’un karşısına dikilen bu muhteşem karakterler, daha küçük yaşlarımızdan itibaren bize ilham kaynağı oldu. Dünyayı kurtarırken bir yandan da okul, aile ve sosyal hayatta yaşadıkları sorunlarla uğraşan Harry, Hermione ve Ron sayesinde biz de aynı dertlerle uğraşırken bir yandan karşımıza çıkan kötü adamlarla mücadele etmeyi öğrendik. Tabii sevginin, her türlü zorluğun üstesinden geleceğini de.

Listemizdeki üçlülerden favoriniz hangisi? Sizin bu aralar özellikle aklınıza gelen ve büyük ümitler beslediğiniz başka üçlüler var mı? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Yazar

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.