Biz geek insanların her zaman filmlerde, dizilerde, fantastik evrenlerde ve oyunlarda gördüğü veya duyduğu, gerçek olmasının hayalini kurduğu pek çok öge bulunur. Bu bazen bir karakterin elindeki silahı, yüzündeki maskesi, bazen de bir süper kahramanın kostümüdür. Hayali bir ürün olduğunu bilmemize rağmen gerçek olmasını öyle çok isteriz ki bütün internet alemini tarayıp figüründen aksesuarına inceler dururuz. İşte bu listede, hep bir hayal olarak kalmış ya da sadece bir film sahnesinde izlediğimiz nesneleri, hayal ürünlerini gerçeğe dönüştüren üstün yetenekli insanlardan bahsedeceğim.

Tolga Özuygur

Listemize yerli bir kanal ile başlayalım. Tolga Özuygur, elektrik mühendisi ve yazılımcı bir girişimci. Mesleki hayatının yanında aynı zamanda inanılmaz yetenekli bir “maker” desem yanlış olmaz. Maker konseptiyle ürettiği pek çok içerik olsa da asıl öne çıktığı konu bütünüyle bir Iron Man zırhı yapıyor olması. Baştan sona, tepeden tırnağa bir zırh yapıyor kendisi. Üç boyutlu yazıcılar ve kendi ürettiği elektronik araçlarla müthiş bir zırh ortaya çıkarıyor ve bunu gerçekten tutkuyla yapıyor. Sadece Iron Man zırhı da değil, Iron Man 3 filminde gördüğümüz Tony Stark’ın çivi tabancası, Fallout evreninden Pip-Boy gibi pek çok ilginç nesneyi gerçeğe dönüştürüyor. Bunun yanında yapay zekaya sahip araç gereçler ürettiği içerikler de mevcut. Kendisini uzun zamandır severek takip ettiğim için sizlere de kesinlikle tavsiye ederim.

AWE me

AWE me, kendi içinde birçok formatı barındıran ve temelde “maker” konseptine dayalı, geniş bir ekibin ortaya çıkardığı bir kanal. Ürettikleri içerikler ise kalite anlamında çok üst düzeyde ve izlerken hayran kalmaktan başka bir şey yapamıyorsunuz. Stormtrooper kaskından Dishonored oyunundaki Corvo’nun maskesine, Kratos’un baltasından Gondor’un kralı Aragorn’un kılıcına kadar sayısız hayal ürününü gerçeğe dönüştürüyorlar. Uzun yıllardır aktif olarak içerik ürettikleri ve yedi buçuk milyondan fazla aboneye sahip oldukları için pek çok kişi haberdar olsa gerek. Yaptıkları her şey gerçekten çok ama çok etkileyici ve bir kez izlemeye başlayınca, adeta büyülenmiş gibi bir videodan ötekine atlıyorsunuz. Hele ki Man At Arms: Reforged serisine bir düştünüz mü çıkamıyorsunuz. Böylesine yetenekli insanların var olduğunu bilmek bile beni mutlu ediyor doğrusu.

the Hacksmith

Sırada Stark Industries’in dünyamızdaki karşılığı şeklinde örneklendirebileceğim aşırı yetenekli bir ekip mevcut. Pek çoğunuzun bu kanalı bildiğini düşünüyorum çünkü yaklaşık on milyon abonesiyle YouTube’un en popüler “maker” kanallarından biri. the Hacksmith pek çok geek elementi; filmlerden veya oyunlardan çıkma eşyaları, silahları, kostümleri yani kısacası aklınıza gelebilecek pek çok şeyi gerçeğe dönüştüren bir ekip. Başlarda James Hobson adlı mühendis abimizin bir girişimi olan bu kanal, sonrasında git gide büyüdü ve büyümesiyle içerik geliştiren ekip de genişledi. Şimdilerde ise kocaman bir garajları mevcut ve her geçen gün yepyeni içerikler üretmeye, hayalimizdekileri gerçeğe dönüştürmeye devam ediyorlar. Hacksmith’in en sevdiğim içeriği nedir diye bir düşündüğümde aklıma o kadar çok video geliyor ki sadece bir tanesini öne çıkarmam mümkün değil.

LoreCraft

Karşınızda aşırı gerçekçi yontma büstler yapan bir yetenek. Tamamen el işçiliğinin zirveye ulaştığı bir kanaldan bahsediyorum. Herhangi bir videosunu açsanız ağzınız açık kalır. Bu kadar gerçekçi ve iyi kalitede bir iş ortaya çıkarmak için manyak olmak gerekir sanırım. Ortaya çıkan büstler öyle iyi öyle başarılı ki en pahalı figürlere bile taş çıkartır. İnce ince işlenen detaylar gerçekten tam bir görsel şölen oluşturuyor ve ortaya kusursuz büstler çıkıyor. Baby Yoda’dan Venom’a, Hellboy’dan Last of Us evrenindeki Clicker’lara kadar mükemmel denebilecek pek çok sayıda büst ortaya çıkarıyor bu kanal. Kanalına girip baktığınızda, video sayısında diğer kanallara göre bir azlık görebilirsiniz ama bunun sebebi tek kişilik bir kanal olması. Ortaya çıkan ürünün mükemmelliğini düşününce bence göz ardı edilebilir bir durum.

PropsNstuff

Listenin son yetenekli kanalı olan PropsNstuff, YouTube’un diplerinde kalmış olsa gerek çünkü hem abone hem de izlenme anlamında epey küçük bir kitleye sahip. Üç boyutlu yazıcılarla yapılabileceklerin sınırının olmadığının kanıtı işte bu kanaldır. Tek kişilik bir girişimin sonucu olan PropsNstuff, neredeyse Hasbro ve HotToys gibi markalarla yarışacak nitelikte figürler yapıyor. İnsanın hobisini alıp böyle bir noktaya taşıması hem ilham verici hem de gözlere şenlik bir durum. Figürlerin tamamlanması bazen haftalar sürebiliyor çünkü çıkan ürünün tamamen üç boyutlu baskı olması ve baskı sonrası uygulanan işlemler doğal olarak uzun bir süreç gerektiriyor. Ancak bu uzun süreç sonrasında ortaya çıkan figürlerin insana nasıl bir tatmin hissi verdiğini düşününce, bütün bunlara değiyordur diye düşünüyorum. PropsNstuff kanalını özellikle figür meraklılarına tavsiye ederim, bir göz atınız.

Eğer sizin de takip ettiğiniz ve hayalleri gerçeğe dönüştüren böyle harika kanallar varsa bizimle paylaşmayı unutmayın!

Yazar

tasarımcı, fotoğrafçı, oyuncu, teknolojisever, soundtrack delisi. her türlü online mecradan ulaşmak için: @mfurkanakyuz

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.