Gökkuşağı renklerinin her yeri sardığı, özgürlüğü ve olduğumuz kişi gibi yaşamayı onurlandırdığımız bir haziran ayının bir Onur Haftası daha geldi. Ümidimiz herkesin olduğu kişi gibi yaşama hakkını kutlamayı bir aydan tüm bir yıla; o yılı da daha birçok yıla yayabilmek.

Yıllar içerisinde sitemizde bu ümidi beraber paylaştığımız kalem arkadaşlarımızın yazılarına baktığımda aslında bunun da engelleri aşamayacak kadar zor olmadığını hissediyorum sanırım. Aralarından altı tanesini şöyle bir toparlayıp bu hisleri sizlerle de paylaşmak istedim. Buyurun Onur Ayı yazılarımıza:

Sevgi ve Devrimden Daha Kalıcı Başka Ne Olabilir Ki?

onur ayı lgbt yürüyüş tarihi

Biliyoruz, artık 2023’teyiz ve yanlışından doğrusuna her türlü bilgiye ulaşmak üç saniyemizi filan alıyor fakat bazen de bazı konular o kadar önümüzde ki öncesini, sonrasını merak etmiyoruz. Denizin içerisindeki balık gibi zaten içerisinde yaşadığımız için dışarıdan bakmamız pek mümkün olmayabiliyor, belki bildiğimizi düşünmekte haklı bir yanımız da var. Tam da bu yüzden listeyi bu yazıyla açıyoruz: Haziranın neden onur ayı olduğunu, “onur” kelimesinin neden seçildiğini, şimdilerde ülkemiz dışında pek mesele edilmiyor gibi gözükse de neden insanların görünürlüklerinde direndiklerini; kısacası daha önce şöyle bir açıp bakmadıysanız Pride’ın kısa tarihini bu yazıda bulabilirsiniz.

Eşcinsel Evlilik Yasallaşınca Erken İntihar Oranları Düşüyor, Müthiş Araştırma!

eşcinsel evlilik yasası

İkinci sırayı eski bir habere verdik fakat hâlâ önemli. Çünkü birey olarak bizler değil belki fakat dünyanın çeşitli yerlerinde toplumsal kurumlar, nedense, insanların birey olarak medeni hayatlarını nasıl devam ettireceklerini tayin etme hakkını hâlâ kendilerinde görüyorlar. Bir süre de böyle görmeye devam edecekler gibi gözüküyor zira “İstediğiniz gibi yaşayın ama aile kurumumuzu bozmayın!” benzeri cümleler düzenli olarak kuruluyor. Konu hakkında yapılmış akademik bir araştırmayı içeren bu haber ile eşcinsel evliliğin yasallaşması paralelinde toplumsal kabul yahut ‘göz ardı‘ kadar resmi görünürlüğün, yasal düzenlemelerin ve bunları kazanmak için çabalamanın nedenleri en azından bir cephesiyle anlaşılabilir.

Sevgi Sevgidir

Sevgi Sevgidir

Ne kadar kısa ve öz bir başlık, değil mi? Aslında pek çok şeyi bu iki kelimelik cümle ile anlatabilmeyi isterdik. Yine de Yiğitcan’ın kaleminden önceki iki yazı kadar net ve objektif olmayan bir tecrübenin anılarını, o anıların da neden tek tek çok kıymetli olduğunu; insanların neden LGBT+ deyince cinsellikten öteye herhangi bir şey düşünmekte zorlandıklarını ve şemsiye tabiriyle kuir bireylerin, tanımak ve anlamak istemeyenlerin indirgediği ithamların aksine aslında neyi istediklerini bir başka cepheden okuyabiliriz. Belki bir dostla anlam veremediğimiz ve bazen çekindiğimiz konuları tartışmaya ihtiyacımız vardır bugün, bu yazı onun bir temsili olsun. Sevmek ve sevmeyi öğrenmek dünyadaki en önemli varlığımız, hepimize daha çok bulaşsın!

TV Tarihinin En Kafa Açan 8 LGBTİ İlişkisi

tara-and-willow

Bazen yürüyemesek, duvarları aşamasak, fiilen içerisinde barınamasak sadece farkında olmak bile mücadele için bir adım olabilir. Bu yazı da bir farkındalık için gelsin; şu sıralar “Bu kadar temsil fazla değil mi, sjw’lik uğruna dizileri filmleri mahvediyorsunuz” isyanları meşhur. Yıllardır severek izlediğimiz, çoğu artık kültleşmiş dizilerdeki karakterleri hatırlarsak, aksi için çabalamanın daha kör göze parmak olduğunu da fark ederiz belki.

Dışlanmış Bir Kimlikte Yaşama ve Işıldama Sanatı Üzerine Bir Dizi: Pose

pose dizi

Eh, listenin sonlarına gelmişken haziran ayı şerefine izlemek isteyebileceğimiz yapımlardan bahsetmemek de olmaz. Hiç bilmediğiniz bir kültürün içine girmek isterseniz diye Konuk Yazar’ımız Cansu, 2018 yılında başlayan Pose dizisini bir-iki üstü kapalı gönderme haricinde spoiler olmadan ve tertemiz inceledi; sizler de eğer bu havalı, eğlenceli ve yürekli diziyi daha önce duymadıysanız fırsat olsun.

Onur Ayı Gelmişken İzleyebileceğiniz LGBTİ+ Temalı 7 Film!

professor marston the wonder woman

Önceki başlığın bir devamı olarak hiçbir işimiz yoksa dizi, film önerisinde iyiyiz; hele ki o öneriler sevgili Hilal’den geliyorsa. Bu yazıda her zaman izleyebileceğiniz fakat bu ay, bu hafta izlediğinizde özellikle anlamlı olabilecek 7 film önerisi var.

Onur Hafta’nız kutlu olsun, sevgiyle kalın!

Yazar

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.