Çok acayip zamanlarda yaşıyoruz, gerçekten. Bunu her böyle bir olay gördüğümde, tekrar hissediyorum. İnternetin gerçek gücünü yansıtan olaylar karşısında irkiliyorum bazen. Bu garip icadın, bireylerin eline otoriteden alıp verdiği kudret gerçekten inanılmaz. Sadece devletler, tiranlar ve halklar arasında bir güç değişimi değil bu. Sadece geleneksel medya ve vatandaş gazeteciler arasında da değil. Her türlü otorite hiyerarşisi birazcık daha zayıf internet sayesinde.

Reddit

Gelin 2015’in büyük Reddit isyanına bakalım. Dünyanın en büyük forumu Reddit, bildiğiniz gibi bir “Altforum” mantığıyla çalışıyor. Dileyen kendi “subreddit”‘ini açıp, moderasyonunu yönetebiliyor istediği gibi. Bu moderatörler bunu ya kendileri bir proje peşinde oldukları için yapıyorlar, ya da gönüllerinden öyle geçtiği için. Fark etmiyor. Reddit kendilerine sadece bir alan ve teknik destek sağlıyor. İşte geçtiğimiz gün, Reddit’in aralarında /r/gaming, /r/Music, /r/funny gibi devlerinde bulunduğu bu subreddit’lerinin ciddi bir bölüm, kepenk kapatma kararı aldı. Bu kararın arkasında da bir kadın vardı.

Reddit’in en meşhur özelliği olan AMA’yleri biliyorsunuzdur. Bir ünlünün (ya da bir sebepten ilginç bir kişinin) bilgisayar başına oturup, açık forumun kendisine yönelttiği soruları yanıtladığı bu subreddit’, açık ara sitenin en bilinen meskeni. İşte özellikle oradan sorumlu olan, Reddit’in “Yetenek Yönetmeni” Victoria Taylor, ciddi bir sebep göstermeden işinden uzaklaştırıldı. Alev o an yanmaya başladı. Reddit’in türlü türlü subreddit moderatörleri, Taylor’ın kendileriyle iletişime geçen ve doğru düzgün destek sağlamaya çalışan tek Reddit çalışanı olduğunu, işini harika yaptığını, o olmazsa hem AMA’lerin, hem de Reddit ile subreddit ilişkilerinin çağlarca geriye gideceğini söylediler. Reddit’in patronları meseleye çok oturaklı bir cevap vermeyince de, çareyi kepenk kapatmakta buldular.

ddc3864f343c13801b8096f58d38495c

Bu subreddit’lerin pek çoğu şu an itibariyle açık gözüküyorlar, fakat pek çok moderatör kendi eliyle büyüttüğü, milyonlarca gösterime getirdiği forumlarını da terk ediyor; CEO Ellen Pao’nun istifası için imza dolaştırıyor, Pao’ya negatif karma abanıyor, baya ayrılıkçı IRC odaları falan kuruyorlar. Anlayacağınız ortada baya ilginç bir karmaşa, cümbüş var. Meseleyi takip etmek istiyorsanız, Reddit’te hususla ilgili /r/blackout2015 açıldı. Orayı takip edin. Biz baya büyük bir merakla peşindeyiz zira olayın.

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.