Garth Ennis, 007 James Bond için yeni bir çizgi roman yazıyor.

James Bond 70. yılını geride bırakırken Dynamite Entertainment tarafından yeni bir çizgi roman serisine kavuşuyor. Punisher Max, Hellblazer, Preacher ve The Boys çizgi romanlarının yazarı ve son ikisinin yaratıcısı olan Garth Ennis tarafından yazılan James Bond: A Cold, Cold Heart isimli çizgi roman, 2024’ün Ocak ayında raflarda yerini almayı bekliyor.

James Bond - A Cold, Cold Heart
James Bond – A Cold, Cold Heart

Ian Flaming’in casus romanlarının baş karakteri olan ve yazarın kuzeni Christopher Lee baz alınarak yaratılan James Bond, ortaya çıktığı 1953’ten bu yana 70 yılı geride bıraktı. Bundan on yıl önce de ufak çaplı bir Bond serisine girişmiş olan Dynamite Entertainment, bu sefer seriyi Garth Ennis’e emanet ediyor. Dr. No’dan (1962) başlayıp No Time To Die’a (2021) kadar sayısız sinema filminde alametifarikaları aklımıza kazınan Bond, şimdiye kadar bilmediğimiz bir haliyle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Orijinal romanlarında filmlere göre daha karanlık bir tip olan James Bond; A Cold, Cold Heart ile okuyucuyu derinden etkileyecek bir gerilime sürükleniyor.

Bu konuda Garth Ennis’in açıklaması şöyle:

“Fleming romanlarındaki Bond’a göz attığımda filmlerin aksine karakterin çok daha büyük bir potansiyele sahip olduğunu gördüm, daha ilginç bir dünyada daha karanlık bir karakter.”

Kitabın çizeri Rapha Lobosco ve kapak tasarımcısı Dave Johnson. Kitapta; Rusya’da üretilen bir kimyasal silahı kaçıran Archie Tryon karakteriyle tanışacağız ve James Bond ile onun zoraki ortaklığını takip edeceğiz. Bir yandan da Bond, kendi devletinin de içinde olduğu komploları öğrenip bunun peşine düşecek.

Eski James Bond Daniel Craig
Eski James Bond Daniel Craig

Eserlerinde karanlık karakterleri kara mizahla harmanlayan Garth Ennis’in ortaya çıkardıklarına ilgimiz ortada olsa da yazarın sınırları zorlayan üslubunu biraz abartılı buluyoruz. Yine de çıktığında okuyacak olduğumuz çizgi romanı beklemek bir kenara dursun bu serinin live-action bir uyarlamaya dönüşmesi ihtimali bizi daha çok heyecanlandırıyor. Daniel Craig’in oynadığı film serisi sona ermişken böyle bir kitabın uyarlaması Bond karakterini bambaşka bir düzleme taşıyabilir.

Anlıyoruz ki Bond’un yollarını gözlemek için ihtiyacımız olan mecra çizgi roman sayfalarıymış. Christopher Nolan bir Bond filmi çeker mi veya Henry Cavill karaktere hayat verir mi soruları hala kafaları kurcalarken bir soru da biz ekliyoruz: Sizce günün birinde Garth Ennis’in kaleminden çıkan bir Bond uyarlaması izler miyiz?

Yazar

Sabah kuşağı çizgi filmleri müdavimi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.