Ansızın önümüze düşen Avatar: The Last Airbender fragmanı bize hak ettiğimiz olmasa da şu anda ihtiyacımız olan seyir zevkini verecek gibi duruyor.

Nickelodeon kanalının en güzel zamanlarına denk gelen şanslı nesilden olarak çizgi film repertuvarımıza çok renkli seriler kattığımızı sanıyorum. Bir çikolatadan tutun da şarkıya, bir filmden yerleşim yerine kadar beğeni ölçeğinde en’leri belirlemek her zaman zor olsa da çizgi film konusunda çoğumuz Avatar’ı ilk sıraya yazarken ikinci kez düşünmez. Çoğumuz da Avatar: The Last Airbender fragmanı için diyebiliriz ki bu sefer hak ettiğimiz kadarı olmasa da ihtiyacımız olan uyarlamayı izleyeceğiz.

Avatar: The Last Airbender Fragmanı

Avatar nedir, ne değildir kısmını es geçip direkt konuya girmek istiyorum. Bir şeyde hemfikiriz değil mi? Night Shyamalan’ın 13 yıl önce çektiği o zehir zemberek filmden sonra, sinema sektörü bize gönül rahatlığıyla izleyebileceğimiz gerçek bir live action Avatar uyarlaması borçluydu. Yıllar sonra girişilen bu uyarlamanın Netflix bünyesine dahil olması seyirci olarak bizi pek motive edici olmasa da dizi yapılmasına karar verilmesi ve çizgi filmin yaratıcı kadrosunun yapımda bulunması, koca evrenin ekrana yansıması için ilgimizi tavanda tutuyordu.

Sonrasında serinin yaratıcı ekibi, bu dizi, başta kafamızda kurduğumuzdan başka bir yere doğru gidiyor diyerek yapımı terk etti ve kendileri diğer bir koldan evreni genişletmeye karar verdi. Yaratıcı ekibin ayrılığıyla hevesimizin kursağımızda kalması muhtemelken şu gördüğünüz Avatar: The Last Airbender fragmanı, benim 2024’ten ilk büyük beklentime dönüştü. Harika bir yönetmenlik, harika bir senaryo, harika oyunculuklar gözüme çarptığından değil ki bunların belki biri bile yoktur belki hepsi de vardır ama ilk etapta ekrana bakıyorum ve live action uyarlaması bir Avatar ne olmalıysa onu görüyorum.

Avatar ekibindekilerin üçü de bizim çocuklar gibi duruyor. Element bükme sahneleri göze gayet hoş geliyor. Serinin totalinde favori karakterim olduğundan özel olarak övgüyle bahsedeceğim isim Zuko. Saçının başının benzemesi gibi bir şey değil; bakışlarından ve ateş bükme anlarından okunan öfkesi, onun sonraki sezonlarda yaşayacağı kırılmayı ve karakterinin değişimini görmek için şimdiden bende büyük bir beklenti uyandırıyor. Hele babasıyla girdiği ve sonu yüzünde bir yanıkla biten Agni Kai düellosu olduğunu tahmin ettiğimiz sahnenin fragmanda yer alması, Zuko’nun karakter derinliğini göreceğimiz yönündeki beklentimi iyice arttırıyor.

Agni Kai

Akıl hocalığının zirve noktasındaki isim olan Iroh Amca da fazlasıyla tonton bir ifadeyle duruyor ve iyi huyunun ve güler yüzünün ardındaki görmüş geçirmişliği, Zuko’nun gömüldüğü karanlığa ışık tutmasını görmek için sabırsızlanıyorum. Rüya senaryomda Iroh Amca’yı oynayacak kişi Haluk Bilginer olsa da fazla şımarmaya hacet yok diyerek yoluma devam ediyorum.

Karakterlerin yanında dört ulusun toprak parçalarından birer sahne, ateş bükücülerin Hava tapınağına saldırdığı bir sahne ve tüm şehirleri Roma gibi yollarla dolu olan Toprak Krallığı’nı da surlarının arasından geniş açıyla görüyoruz. Rings of Power’ın yapamadığı ne varsa yapmasını beklediğim bu diziden, sadece güzel şehir manzaralarını değil, şehirlerin karakterlerini de ekrana getirmesini bekliyorum.

Aang’in ışıltılar içinde Avatar haline girme anını beğenmekle birlikte bu dönüşüm sahnelerinden en büyük beklentimin “Avatar evreninin ruhlar dünyasını” gizem dolu ve bir o kadar büyüleyici göstermesi olduğunu söyleyerek en güzel kısımlara geçiyorum. Onlar da diğer herkesten çok, eski dosta rastlamış gibi hissettiren Appa ve hemen arkasından karşımıza çıkan Momo. Gerçekten her şey yerli yerindeyken kapanışta da bu ikilinin ekrana gelmesi ve arkada çalan o bildiğimiz tema müziğinin tam olarak burada tavan yapmasıyla birlikte bu noktada yelkenleri suya indirmiş bulunuyorum.

Avatar: The Last Airbender fragmanı kapanışını bizi can noktamızdan vurarak yapıyor.
Avatar: The Last Airbender fragmanı kapanışını bizi can noktamızdan vurarak yapıyor.

Hikâye arkı, karakter derinliği ve fantastik dünyasıyla Avatar serisinin 3 sezonunun ardından, aynı hikâyenin, yıllar sonra gelen live action versiyonunun aynı şekilde destansı, kaliteli ve vurucu olmasını beklemenin biraz fazla olacağını biliyorum. Yine de buradan ilk gördüklerimle, izleyeceğimiz şeyin bize iyi geleceğine inanıyorum. Siz, Avatar: The Last Airbender fragmanı hakkında ne düşüyorsunuz? İzledikten sonra gözleri dolanlardan mısınız yoksa eh işte biz neler bekledik sonu ne oldu diyenlerden misiniz?

Yazar

Sabah kuşağı çizgi filmleri müdavimi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.