2020 tatsız bir yıldı, biliyoruz. Ama aynı zamanda bazı garip geri dönüşler ve ortaya çıkışlar yaşandı. En basitinden Avatar Netflix’te yerini aldı ve çok ciddi bir patlayış yaşandı. Haftalar içinde bu kadar ciddi ve geniş biçimde popülerlik kazanan çok az şey var, bundan emin olabilirsiniz. Sonuç olarak Netflix’in yapmaya çalıştığı şey bir noktada tutmuş görünüyor çünkü live-action dizi gelene kadar Avatar’dan haberi olmayan kimse kalmamış olacak gibi duruyor. Üstüne bir de çizgi dizinin yapımcılarının live-action diziden ayrılmaları, hem de deyim yerindeyse müthiş bir “kalp kırıklığı”yla ayrılmaları yine haber oldu, günlerce konuşuldu. Sırf ne kadar kötü olduğunu görmek için bile izleyecek onlarca kişi var diziyi. Ancak Avatar’dan gelen tek haber bu değil. Yeni haberler Avatar evreninde geçecek masaüstü bir rol yapma oyunun yolda olduğunu söylüyor.

Henüz elimizde çok fazla bilgi yok ancak Şubat 2022’de Avatar haritasında parmağımızı istediğimiz yere koyup istediğimiz maceraya çıkabileceğimizi söylüyorlar. Ağustos’ta ise Legend of Korra’dan hatırlayacağınız Republic City ve 2023 Şubat’ında ise Spirit World gibi ekler ilave edilecekmiş. Oyunun esnek ve oynaması kolay olduğunu söylüyorlar.

Şikâyet edilebilecek hiçbir şey yok, elbette rol yapma oyunu gibi temelinde hayal gücü yatan bir oyun için akla gelebilecek en iyi “setting”lerden biri Avatar evreni. Hikâyeler sınırsız, karakterler sonsuz: isterseniz köyünüzü Ateş Ulus’undan koruyun, isterseniz korsanlarla savaşın, isterseniz korsan olun, isterseniz bükücülük üzerine uğraşın, isterseniz tehlikeli sanayileşmeye karşı durun, isterseniz kötü ruhlarla mücadele edin, liste uzar gider. 4 tane ulus ve açılacak denizler var ne de olsa.

The Last Airbender

Republic City’de aynı şekilde heyecan verici çünkü aynı evrene bir de gelişmiş teknoloji katınca tüm denklemler yeniden yazılıyor. Spirit World biraz daha ilginç bir mekân ve dizilerde öyle pek sistemli olarak keşfedilmiş değil, ancak yine ihtimaller sınırsız. Iroh’un Spirit World’de oğlunu aradığını düşünürsek bu ihtimaller bir de daha duygusal oluyor.

Ancak bu haber tüm hayranların kafasında bir “Acaba?” sorusu yaktı. Neyi mi bekliyorlar? Bir video oyunu tabii ki. Avatar evreninde geçen bir oyun fikri inanılmaz heyecan verici ve yıllardır beklenen bir şey. Ancak bu hayaller 2010’da bir yerlerde hantal bilgisayarınızdan açtığınız Nickoledeon’ın sayfasındaki platform oyunlarından, konsol için çıkmış birkaç nefret toplayan oyundan ve hayran yapımı uğraşlardan öteye asla geçemedi. Eğer dışarıda bir yerlerde bu evrenin hâlâ yatırım yapmaya uygun olduğunu düşünüyorlarsa biz ümit etmeye şimdiden başlayabiliriz.

Four Seasons

Hayran yapımı uğraş olarak da Colin Gluth’ın Dreams kullanarak tamamen gayri resmi çabalarla geliştirdiği şu oyunu gösterebilirim size. Modellemek, tasarlamak “render”lamak hakkında hiçbir şey bilmeyen biri olarak bile zor ama inanılmaz saygı duyulası bir iş olduğunu görebiliyorum. İnsanın kendi emeğiyle oturup böyle şeylere kalkışabilmesini ve bunun arkasındaki tutkuyu bir kenara bırakırsak bile inanılmaz ilginç görünüyor ve insanı bir de “Yüksek bütçeli bir oyun nasıl olur?” diye sormaya itiyor. Renklere, dokulara, bükme mekaniklerine bir bakın! Sadece Aang’i takip ediyor oyun ancak tüm potansiyel kullanılırsa nasıl güzellikler çıkabileceğini de gösteriyor. Saatlerce Toprak Krallığı’nda gezmek ve hava bükmek çok cazip geliyor ama, değil mi?

Ben ise ister masaüstü olsun ister video oyunu, bir cebime bir de ekran kartıma bakıp “Kartondan Pai Sho kesip oynarım.” diyorum. Siz ne diyorsunuz? Bir Avatar video oyunu gelse fena mı olur?

Yazar

İstanbul'da yaşıyor, buraya yazacak havalı bir şey de bulamadı. @charles_bourbaki

1 Yorum

  1. Baho the Vigilante Cevap ver

    Kartondan Pai Sho kesip kardeşimle oynamaya çalıştığım olmuştu gerçekten de, minecraft’ta avatar modlarını da araştırıp oynamıştım. Nickelodeon’daki ve oyunskordaki iğrenç oyunları bile oynadım ARTIK HAKİKİ BİR AVATAR VİDEO OYUNU İSTİYORUM masaüstü de olur. Heyecanlandım şimdi bak

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.