Star Wars deyince aklınıza ne geliyor? Birbiriyle dalaşan iki yıldızın karikatürü mü? Jedilar mı? Işın kılıcı mı? Sithler mi? Müzikler mi? Vahşi batı mı? Mandolorian mı? Bebek Yoda mı? Klonlar mı? Politika mı? Aşk hikâyeleri mi? Tarih mi? Güç mü? İmparatorluk mu? Yıldız gemileri mi?

Aklımıza ne geliyorsa gelsin kabul edelim: Star Wars evreni hepsini ve daha fazlasını içerebilecek seviyede. Koskoca bir galaksiden bahsediyoruz burada, öyle düşünün. Hayranlar olarak nereye elimizi atsak “lore” fışkırıyor zaten. İnanılmaz derecede potansiyel var önümüzde. Disney de bu potansiyeli sağmak konusunda elini korkak alıştırmıyor, biz de halimizden mutluyuz. Tek sıkıntı, bu potansiyeli hatırlayınca yüz ekşiten filmler yapmak için kullanmaları.

Ama zaten Disney dersini almış gibi görünüyor, şimdilerde gelen tüm haberler son üçlemeden oldukça uzakta geçiyor. Mandalorian’ın başarısı, Clone Wars’ın hayranlardan tatlı tatlı ayrılışı onlara bir şeyler öğretmiş olacak. Onlar da kaliteli bir animasyonun kalpleri nasıl fethedebileceğini fark ettiklerinden önce Rebels devamı olması planlanan bir dizi, sonra da Bad Batch haberini aldık. Her şey çok güzel gidiyor şimdilik. Yani filmleri unutursak, Star Wars evreni için televizyon boyutunda ciddi bir Rönesans yaşanacak, öyle değil mi?

Ama daha bitmedi. Yeni bir animasyonun dedikodusu dolaşıyor etrafta. Dediklerine göre özellikle The High Republic kitaplarından ve çizgi romanlarından esinlenen bir dizi çıkabilirmiş. Ya da en azından Republic’in daha eski dönemlerinde geçecek diyorlar. Açık açık söyleyelim, bu dedikodunun doğru olması için neler vermeyiz ki! Yani farklı hikâyeler derken demek istediğim bu aslında. Sapılabilecek çok farklı yol var. İmparatorluk döneminde geçmek zorunda değil. İlla İmparatorluk sonrası bir hikâye anlatmaya çalışıp batırmak zorunda da değilsin.

Biraz cumhuriyet görelim, barış görelim, barış zamanında nasıl sıkıntılar çıkabiliyormuş onu görelim, değil mi? Yaz bir tane Jedi Master, ver yanına bir tane padawan. Bir bölüm diplomatik görevlere gitsinler, politika konuşulsun, bir bölüm eğitim yapsınlar, Güç ve Jedi kültürü hakkında bir şeyler öğrenelim, bir bölüm Sithlerle savaşsınlar, gül gibi izleyelim işte. Usta Yoda’nın gençliğiyle tanışalım. Evrene tarihsel bir boyut kazandırsınlar. Skywalkerlar etrafta dolanmadan 200 yıl önce neler oluyormuş ona bir bakalım. Jedilar Galaksi’de hakimken nasılmış, ne gibi problemler varmış onu görelim.

Siz ne dersiniz? Gelir mi böyle bir animasyon dizi, gelirse izler misiniz benim kadar afiyetle?

Yazar

İstanbul'da yaşıyor, buraya yazacak havalı bir şey de bulamadı. @charles_bourbaki

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.