Sevilen animasyon filmlerin live-action olmasına kimse benim kadar hassas değildir. Bu konu hakkında sayfalarca yazı yazdım, neden live action uyarlaması filmler yapılıyor , illa live-action uyarlama film yapacaksanız nasıl yapmalısınız ve son olarak da neden animasyon baş tacıdır diye uzun uzun anlattım. Ama bu habere ben çok coşuyorum; hem heyecanlı hem de korkarak coşuyorum. Disney Röneasnsı‘nın sonlarına gelen 1997 yapımı Herkül’ün live-action uyarlaması geliyor! Filme dair daha hiçbir şey kesin değil, ne yönetmen ne oyuncular. Sadece prodüksiyon şirketi belli ve bu bile beni heyecanlandırmaya yetti. Russo biraderler ikilisinin prodüksiyon şirketi AGBO filmin yapımını üstlenecek. Bugüne kadar beni hayal kırıklığına uğratmayan bu ikiliye coşmayayım da neye coşayım!

Biraz sakinleşip size neden bu live-action’a bu kadar coştuğumu ve korkularımı açıklayayım. Bir kere Disney’in para kazanma tutkusu aşikar. Bu sebeple de risk almadan, hali hazırda sevilen ve popüler filmleri live-action’a çeviriyordu. Fakat bu sefer durum öyle değil. Herkül her ne kadar Disney Rönesans’ında olsa da bir Aslan Kral bir Aladdin kadar ya da daha eski filmlere bakarsak bir Sindirella bir Pamuk Prenses kadar tutmadı. Herkül’ün kendine has bir kitlesi var, Disney Rönesans’ının en sönük filmlerinden biri o. Hal böyle olunca zaten popüler olan dev filmler yerine böyle kıyıda kalmış, yeterince takdir görülmeyen Herkül’ün ilgi görmesi beni çok mutlu eder. 

Gel gelelim Herkül modern zamanlarda sıkça karşımıza çıkan bol “CGI’lı live-action” yapılabilir bir seviyede. Bir kere karakterlerin çoğu insan, ama arada Titan benzeri canavarlar da var. Tabi Hades ve onun küçük iblislerini de unutmamak gerek. Antik Yunan, mitoloji, canavarlar, tanrılar ve insanlar derken CGI ile gerçek hayatın birleşimi çok güzel bir film çıkabilir. Buna bizden önce Disney’in ağzının sulanması lazım, severler böyle teknolojik şeyleri. Hani gidip tamamen hayvanlardan oluşan bir filmin CGI’ını yapıp live-action diyeceğinize alın burada bir sürü insan ve süper bir film var, bunun “live-action”ını yapın! E zaten yapıyorlar. 

Üstelik tanrı ya da insan fark etmez, karakterler de çok zengin. Herkül’ü , Meg’i hele ki Hades’i canlandırmaları için kimi bulacaklar çok merak ediyorum. Tanrıları canlandırırken zate ırka dikkat etmezler, çünkü ne bileyim filmin baş karakterlerinden Hades mavi neyine dikkat etsinler. Sadece karakterlerin endamını oturtsalar iş zaten çözülür. Meg’in cilvesi, Herkül’ün saflığı, Zeus’un babacanlığı ve Hades’in genel olarak mükemmel öfkesini yansıtacak birileri elbet koskoca Hollywood’da bulunur. 

Çekindiğim konular da yok değil. Yukarıda bahsettim Herkül’ün kendine özel bir kitlesi var. Bunun sebebi diğer Rönesans filmlerinden ayrılan mizacı. Örneğin Antik Yunan’da yaşayan karakterlerin modern zamanlara yaptığı göndermeler bu filmin alamet-i farikaları, Herkül’e ait Air Jordan’ların Antik Yunan sandaletleri olması gibi. Siyahilerin filmlerde söylediği kilise şarkılarının benzerinden oluşan film müzikleri ise Herkül’ün öne çıkan yanı. Live-action film Gospel Truth şarkısıyla açılmazsa o zaman bütün bunların ne anlamı var? Öte yandan film, animasyonun verdiği imkanları da sonuna kadar kullanıyor. Özellikle tanrıların her birinin farklı renk olması ve etraflarını saran aura, karakterlerin çizimi derken eski Antik Yunan vazolarındaki resimlere de benzemiyor değiller. Yani bu film sadece ana öyküden oluşmuyor, filmi zenginleştiren ve live-action’a uyarlaması zor birçok öge var.

Özetle Herkül filmi gerçek Herkül karakterinin hikayesinden esinlenilmiş, ama animasyon filmin kendine has birçok güzel yanı var. Live-action filmin animasyonun yolundan mı gideceği ya da kendi gerçekliğini i kuracağı belli değil. Kanımca Aslan Kral’ın aksine animasyonu kendi halinde bırakıp daha ciddi bir filmle yollarına devam ederler. Mulan bu konuda çok büyük bir gösterge olacak, ziya Herkül kadar olmasa da Mulan da komedi öğesi yüksek bir film. Eğer Mulan’da işi ciddiye alıp aksiyon filmi çekerlerse Gospel Truth’a veda edebiliriz. Bu da kötü bir şey değil, en azından Aslan Kral’da olduğu gibi live-action uğruna milyon dolarlar harcamayıp hikayeye yeni bir bakış açısı getirirler, Air Jordan’lar ve Gospel Truth da gerçek Herkül hayranlarına kalır. 

Yazar

Dizi bağımlısı bir beyaz yakalı. Kedisine çekmiş, en büyük zevki miskin miskin yatmak. Kendisi ve kedisini sosyal medyada bulabilirsiniz. @asliozkeles

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.