Uzun süredir, DnDNext ile ilgili bir şeyler yazmadığımızın farkındayım. Zira belli bir tarihte playtest bitti ve yeni materyal gelmemeye başladı. Bazı playtest notları, röportajlar, eğlencelik bestiary yorumları derken Next`e dair elimizdeki kısıtlı malzemeyi tükettik. Ve oyunun orjinalinin çıkış tarihleri belirlenince de playtest oyunlarımıza son verip aslını beklemeye koyulduk.

Ara ara, Wizards of the Coast tarih bilgileri verse de bunları çoğu kişi bir şekilde duyduğu için paylaşmadık. Yine de bir kaç günlük haber olmasına ve yakından takip edenler duymuş olmasına rağmen en güncel ve muhtemelen en önemli bilgiyi paylaşmak istedik.

  • İlk olarak Basic D&D pdf formatında çıkacak ve bu bedava olacak.
  • Basic D&D`nin içinde oyunu oynamak için gerekli kurallar, yaratıklar, macera tasarım bilgileri ve hatta magic item gibi detaylar gelecek.
  • Basic D&D, dört temel sınıfı (fighter, rogue, cleric, wizard) ve temel ırkları (human, elf, dwarf, halfling) oyunculara sunacak. Doğal olarak 1-20 level arasını da tamamen içerecek.
  • Kısacası Basic D&D`yi pdf formatında indirmiş olan bir grup oyuncu ve DM, oyunu oynayabilir hale gelecek.
  • Oyuncular için daha fazla ırk, sınıf, alt-sınıf isteyenlerin Players Handbook`a,
  • Daha fazla ve daha detaylı yaratıklar isteyenlerin Monsters Manual`e,
  • DM olarak, oyununuzu geliştirmek ve zenginleştirmek isteyenlerin ise DM`s Guide`a ihtiyacı olacak.


Burada, Wizards of the Coast`un günümüzdeki online mmorpglerdeki mantığını izlediğini görüyoruz. 4. edition`da “yıllarca mmorpgler D&D`den esinlendi, şimdi bizde bazı konularda gerekirse onları taklit edebiliriz” diyerek günümüz oyuncusunun aşina olduğu iş ve oyun modellerine yaklaştıklarını belirtmişlerdi.

Özetle, tıpkı aylık ücreti olmayan ancak ek içeriği paralı olan bilgisayar oyunları gibi, DnDNext`i bedavaya oynayabileceksiniz ancak daha lezzetli olması için elinizi biraz cebinize atmanız gerekecek.

***Tarihleri bilmeyenler için not :
Starter Set – Temmuz 15
Players Handbook – Ağustos 19

Yazar

Bık bık bık bık, bık bık : Bık - bık bık bık? Bık - bık bık... Bık - BIK!!! Bık - Bık, bık, bık, bık bık...

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.