Doctor Who sevenlerini şöyle önlere doğru alabilir miyiz? Geçtiğimiz aylarda Doctor Who için bir Noel özel bölümü olmayacağı duyurulmuş ve 2005’ten beri her yıl Noel’de çıkan özel bölümü bu yıl izleyemeyeceğini öğrenen hayranlar da hâliyle biraz üzülmüştü. Bizim buralardan bakılınca Noel ile yeni yıl arasındaki birkaç günlük fark çok büyük gözükmüyor olabilir ama özellikle Hıristiyan âlemi için durum böyle değil. 2018 yılının bitişiyle gelecek olan özel bölümün, “Noel özel” değil, “yılbaşı özel” olmasına karar verilmiş, yeni yıl temasını işleyen bir saatlik bir bölüm olacağı da söylenmişti. Konuyla ilgili pek sevgili ponçik Berna’nın yazısına şuradan ulaşabilirsiniz. Birkaç gün içerisinde seyretme imkânı bulacağımız yeni yıl özel bölümünün tanıtım videosunu da şöyle bırakalım:

Tanıtım videosunun içeriğini konuşmadan önce, şu “Noel’e bölüm çıkartmıyoruz, yılbaşına çıkartıyoruz” keteliğine değinmeden geçmek istemedim. Ketelik diye nitelendirme sebebim kesinlikle bu tercihin arkasında olabilecek daha evrensel olalım, Noel ile yılbaşını bir ayıralım gibi düşünceler değil. Yeni yıl için özel bölümü çekilen tek dizi Doctor Who değil, ayrıca her yıl aralık ayının son haftası ile ocak ayının ilk haftası etraf yılbaşı, yeni bir yıl, yeni bir soluk vb. temaları işleyen dizilerle doluyor zaten. Bu bakımdan Doctor Who’nun yeni yıl teması işleyip işlememesiyle ilgili bir sıkıntımız da yok. Konuyla ilgili Chibnail “Noel temalı anlatacak hikâyemiz kalmadı, cıvkını da çıkartmayalım” minvalinde açıklamalar yapmıştı, buradaki dürüstlüğü de takdir ediyorum. Ama bunu söyledikten sonra, Noel’in beş –rakamla 5- gün sonrasına bölüm çıkartıyorsunuz. Noel’in cıvkını çıkartmaya gerek yok diyorsunuz, tamam; Noel babaları, Christmas şarkılarını, ökseotlu dekorları sömürmek istemiyorsunuz, bunu da anladık. Diğer yandan özel bölümü duyururken “Yeni yıla Doctor Who ile girebileceğimiz için çok heyecanlandık ehehe” diye açıklama yapıyorsunuz. E bu özel bölümün gelme amacı ve şu açıklamanın vurgusu yine yeni yıl ruhundan faydalanmak olmuyor mu? Noel demeyip yılbaşı deyince, ökseotlu dekor kullanmayacak mısınız sanki? İşin ketelik kısmı burası. Hâlbuki çıkartın yine geleneksel olarak 25’inde bölümünüzü, temanızı da Noel ya da yeni yıl olarak belirlemeyin olsun bitsin.

dalek

Neyse, gelelim tanıtım videosuna. Açılışta Doktor’un evrenin en tehlikeli canlısının DNA’sından bahsettiğini ve daha sonrasında bu DNA’nın 9. yüzyıldan beri Dünya’da gömülü olduğunu açıkladığını duyuyoruz. Doktor, bundan sonra da yol arkadaşlarına söz konusu yaratığın gezegenin kontrolünü eline geçirene kadar durmayacağını ve yoluna çıkan herkesi de öldüreceğini söylüyor. Graham’ın “İsmi var mı bunun?” sorusunun ardından dramatik bir duraklama veriliyor ve tanıtım videosu bitiyor. Şu ifadelerden hareketle, aradaki savaş sahnelerini bir kenara alırsak, elbette ki ben de dâhil olmak üzere herkesin aklına Dalekler geliyor. Nitekim, gerek Youtube’da videonun altında, gerekse de çeşitli forum sitelerinde insanlar Daleklerin gelişiyle ilgili coşmuş hâldeler. Bir yandan Daleklerin tekrar güncellenmiş olabileceği ile ilgili teoriler dönerken, diğer yandan da Doktor’un “they” değil, “it” dediği ve bu sebeple de söz konusu edilenin tek bir Dalek olabileceğine yönelik düşünceler belirtiliyor. Kendi adıma Dalekleri görmeyi çok isterim ve böyle bir şey beni heyecanlandırır ama bahsedilenin cidden Dalekler olmayabileceğini de düşünmüyor değilim.

Tanıtım videosu zaten belirli bir gizem oluştursun diye düzenlenmiş, emeği geçen herkesin de insanların aklına direkt olarak Daleklerin geleceğini düşündüklerinden şüphem yok. Siz ne dersiniz geekler; geliyor mu Dalekler? Gelsinler ister misiniz? Bir de tabii sizce de işin aslının Dalekler çıkmayıp; arkasından da “Biz Dalek filan demedik ki, hiçbir şey eskisi gibi olmayacak demiştik, en tehlikeli yaratık da Azarbazorbaga isimli başka bir yaratık işte” denme ve bir başka keteliğe daha imza atılma olasılığı var mı?

Ekleme: Instagram’daki resmi Doctor Who hesabında paylaşılan kısa tanıtım videosunun sonunda ise “Exterminate!” sesi duyulduğu için Dalek’lerin geliyor olduğuna gönül rahatlığıyla inanabiliriz arkadaşlar! O Instagram videosu için buyursunlar

Yazar

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.