The Lord of the Rings dizisi deyip duruyoruz, diziden her defasında yudum yudum haberler geliyor, biz de sadece bunları yazmak durumunda kalıyoruz. Hakkındaki her şeyi taksit taksit öğrendiğimiz dizimizden uzun süre sonra itiraf etmeliyim ki ilk defa beni gerçekten heyecanlandıran bir haber aldık. Dizinin yayın tarihi ve diziden ilk görsel! Of of, toplanın; gün, teori günüdür.

Ben bu yazıda dizinin konusunu şurada öğrenmiş olsak da Amazon’un bu konudaki açıklamalarıyla ve şu ana kadar tahmin ettiğimiz detaylarla uyuşmayan veyahut uyuşan fakat kafamı kurcalayan, şöyle olacakmış gibi gözüküyor diyebileceğim türden, çok da spesifik olmayan birkaç yorum yapacağım. Gelin bakalım, bu dizi bize neler vadetti, bir tek görselden elimize neler geçti, tek tek konuşalım.

Öncelikle en elle tutulur bilgi: Dizimizin yayın tarihini öğrendik! Başından beri LOTR dizisinin 2021’de çıkacağı söyleniyordu. Buna rağmen bayağı çalkantılı bir çekim süreci geçirdi, bir de pandemi atlattı. Eh dolayısıyla biz de 2021’de kolay kolay çıkmayacağını düşünüyor fakat Amazon’a güveniyorduk. Öğrendik ki tüm bu şanssızlıklar dizinin yayın tarihini gerçekten de etkilemiş: 2 Eylül 2022 gibi bir tarih aldık. Yaşasın, artık bu tarihe kadar bekleyecek bir şeyimiz var!

Dizinin tarihi epey gerçekçi duruyor, erteleneceğini düşünmüyorum bir daha. Yani, en azından, umut ediyorum diyelim. Sizce?

Bir diğer çok önemli detay da şu yukarıya eklediğim güzelim görsel. Arkadaşlar, çok güzel! Sahiden diziye karşı tüm umutlarım yeşerdi! Yine de Amazon’un bize bazı konularda yalan söylediğini de hissediyor gibiyim. Sağ yukarıyı görüyor musunuz? Dikkatli bakın. Orada iki ağaç var uzakta. O ağaçlar, Valinor’un Ağaçları’dır!

Dizi, bildiğimiz kadarıyla İkinci Çağ’a yoğunlaşacak fakat şuradaki yazımızdan da bildiğimiz üzere Valinor’un İki Ağacı, Birinci Çağ’da Morgoth ve Ungoliant tarafından yok ediliyor. Eh, burada da aklımıza ya Amazon’un bize dizinin konusu hakkında ya da yayınlamaya karar verdiği görsel hakkında yalan söylediği ihtimalini getiriyor. Buna rağmen bir diğer olasılık da mevcut ki bu bence en muhtemel olanı: Dizide Sauron’un geçmişini flashback sahneler ile göreceğiz ve bu görsel de o sahnelerden birine ait. Bu da Aulë’yi de bir noktada görmemiz gerektiği anlamına geliyor. Bir Vala’yı göreceksek o halde Silmarilleri de görmemiz gerek demektir, diye düşünüyorum. Hop, geldi Birinci Çağ, geldi Silmarillion. Neler oluyor?

Sol alttaki gemiler Alqualondë’yi mi işaret ediyor dersiniz? Fotoğraf nereyi anlatıyor inanın ben de çözemedim. İlk bakışta Numenor olacağını düşündüm, bunu da hissettirdiler fakat şimdi Birinci Çağ’dan bir görsel aldığımız için çok farklı şeyler düşünüyorum. Bir yandan da şu var ki ilk bölüm komple prologue tadında olup Valinor’da geçen bir pilot bölümü de olabilir.

Görselin, yönetmen koltuğunda kendisi oturmuyor olsa da Peter Jackson’ın Lord of the Rings filmlerine benzer bir havaya sahip olduğunu düşünüyorum. Kötü anlamda demiyorum tabii ki bunu, filmleri ben de en az sizin kadar seviyorum. Lord of the Rings, sinematik anlamda Peter Jackson’ın etkisinde mi kaldı yoksa bu yol daha güvenli olduğu için, izleyicilere daha tanıdık geldiği için mi bu havayı aldık dersiniz?

Benim eyyorlamam bu kadar, sevgili dostlar. Sizin yorumlarınızı çok merak ediyorum. Gelin, yorumlarda buluşalım!

Yazar

Batı Edebiyatları okur, kedi sever. Bir de buralarda yazıp çizer. @mightbeyagmur

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.