Geçtiğimiz yıl hem sinema hem de televizyon işleri açısından çok farklı bir yıl oldu farkında mısınız? MCU’nun tatmin edici bir şekilde nihayete ermesinin yanı sıra diğer köşede Game of Thrones’un tatmin edici olmaktan inanılmaz uzak bir şekilde sona ermesi, herkesin gözünü bu iki sektörün üzerine çekti. Ama bu iki sektör arasından nedense süper kahraman filmleri birazcık durulmuş gibi gözükürken diğer taraftan fantastik edebiyat uyarlamalarına her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Bu yapımların en sessiz sedasız ilerleyenlerinden biri olan, Terry Pratchett’ın büyü ile komediyi birbirine mükemmel bir şekilde harmanladığı Diskdünya serisinin yeni çıkacak dizisi The Watch için Game of Thrones dizisinden tanıdığımız bir oyuncu seçildi.

beric-1_copy

Diskdünya’nın Ankh-Morpork şehrindeki şehir muhafızlarını konu alacak The Watch dizisi için, Game of Thrones dizisindeki Beric Dondarrion karakteriyle tanıdığımız Richard Dormer ile anlaşıldığı duyuruldu. Ünlü oyuncu ilk olarak Muhafızlar! Muhafızlar! romanında görünen şehir muhafızlarının kaptanı Samuel Vimes karakterini canlandıracak. Dizinin şimdiye kadar yapılan tanıtımlarına göre suçun yasallaştığı ve kanun adamlarının yetkilerinin kısıtlandığı Ankh-Morpork kentinde, şehirlerini kurtarmak için çaresizce çabalayan bir grup uyumsuz polisi konu alan bir komedi-dram dizisi olacak. Richard Dormer ise diziye katılmasıyla ile ilgili “Bu zekice tasarlanmış deliliğin ve kargaşanın bir parçası olduğum için çok heyecanlıyım. Bu rol için seçilir seçilmez Sam Vimes’ın karakter katmanlarının içine çekildim ve kendisiyle birlikte haklarından mahrum edilmiş yoldaşlarından oluşan grup arasındaki dinamiği çok çekici buldum” demiş.

discworld_main

Diskdünya serisi bir kaplumbağanın üstündeki dört filin taşıdığı düz bir dünyada geçiyor. Büyünün kendi benliği olan seride büyücüler, ejderhalar, barbarlar, cadılar, kahramanlar, düşmanlar, ayaklı sandıklar, ölümün ta kendisi ve aklınıza gelebilecek daha birçok fantastik ögeyi içinde barındırıyor. Terry Pratchett’ın kendine has mizahı ile fantastik ögeler ister istemez insanı kendi içine çekiyor. Böylesi uçuk ve mizah tonu yüksek bir dünyada kendi halindeki bir grup muhafızın yaşamını izlemek inanılmaz eğlenceli bir fikir geliyor.

Toplamda sekiz bölümden oluşacak dizide Richard Dormer’in yanı sıra Adam Hugill, Jo Eaton-Kent, Marama Corlett, Lara Rossi ve Sam Adewunmi şehir muhafızlarının kalanını canlandıracak. Craig Viveiros’un yönetmen koltuğuna oturacağı The Watch dizisinin çekimlerine Eylül ayının sonunda Güney Afrika’da başlanılacak.

Diskdünya serisi maalesef Türkiye’de hakkı yeterince verilmeyen fantastik serilerden biri. Yine de bu diziyi beklemeniz için birçok sebep olduğunu size gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Peki, siz ne düşünüyorsunuz The Watch hakkında?

Yazar

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Diskdünya dizisi çıkacak haberini Geekyapar’dan duyduktan sonra böyle fantastik ve absürt bir evrenin hoşuma gidebileceğini düşündüm. Dizi için beklemedeyken kitaplarını okumaya karar verdim. Uzun zamandır kitap okuma konusunda verdiğim en iyi karar oldu çünkü o zamandan beri 17 kitabını bitirdim. @Ozan Cem Yılmaztürk’e de, Diskdünya konusunda haber yapan sizlere de teşekkür ederim.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.