İnternetin muhteşemlikleri sağ olsun, dünyanın geek kültüründen odamızdan çıkmadan nemalanabiliyoruz mis gibi. En son çıkan çizgi romanlar, diziler, podcast’ler, videolar, fragmanlar; aklınıza ne gelirse Amerikalı’nın kucağına düştüğü dakikada, bizim zaman diliminde de müsait oluveriyor. Tek bir istisnası var bu durumun. Tiyatro.

protect_by_archangelgabriel-d5x2c6z

Bu yüzden büyük bir marka, bizim yeni işlerini merakla beklediğimiz bir hanedan bir kolunu tiyatroya uzatmaya karar verdiğinde resmen üzüntüden ağlayasımız geliyor. Bugüne kadar güzel insanların girişimleriyle Avenue Q, Jesus Christ Superstar gibi pek çok efsane müzikal Türkiye’ye geldi, daha da güzel insanlar senelerdir efsane müzikalleri Türkçe’ye uyarlayıp sahneliyorlar zaten. Ama biliyorsunuz ki Haluk Bilginer asla tutup Spider-Man müzikalini Atölye’sinde oynamayacak. Erdal Beşikçioğlu Ankara’da Aslan Kral sahnelemeyecek.

Geçen haftalarda bu üzüntüyü J.K. Rowling’in bizzat desteklediği ve Once’ın yönetmeni tarafından güdümlenecek olan Harry Potter müzikali vesilesiyle yaşamıştık. Şimdi de yine Britanya’nın en ünlü kültürel ihracatlarından biri üzdü bizi: James Bond. Dünyanın gelmiş geçmiş en ünlü kurgusal ajanı 2017’de Broadway sahnesine çıkacak. James Bond serisinin efsane yapımcısı Harry Saltzman’ın kızı Merry Saltzman, Playbill’e verdiği röportajda prodüksiyo takvimleri ve deneme gösterimleriyle ilgili çalışmaların sürdüğünü açıkladı.

james-bond-silhouette-857946

Saltzman’ın dediğine göre en geç 2018 başında sahnelenmesi beklenen müzikal Bond tarihinin ünlü kötülerinden birçoğunu içinde barındıracak ve işin içine yeni karakterler de ekleyecek. Elbette kendisine has bir Bond kızına da sahip olacak müzikalimiz, söylemeye gerke yok ama, ana filmlerin hikayesinden elbette kopuk olacak. Şimdilik sadece Amerika’da sahnelenmesi planlanıyor ama, bizce tutarsa kesin bir West End’e de uğrayacaktır. Buralara gelmesi ise şimdilik zor gözüküyor. Gelirse sektirmeden gidip izleriz, orası ayrı!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.