Çok fazla dizi izleyen birisi olmasam da ben de biliyorum ki HBO çoğunlukla bizi şaşırtan ekipleri bir araya getirip bizi şaşırtan işler ortaya koyuyor. Bir dizinin Netflix dizisi olduğunu öğrendiğimizde farklı, HBO dizisi olduğunu öğrendiğimizde farklı beklentiler içine giriyoruz, aksini iddia edebilir misiniz? Bütün bunlarla beraber bugün anlatacağım haberin içine bir de çoğumuzu adını duyarken bile heyecanlandıran A24 giriyor, of of! Neler oluyor neler!

Viet Thanh Nguyen’in The Sympathizer isimli romanı, A24 tarafından diziye uyarlanıyor. Deadline‘ın haberine göre HBO, A24’a sipariş vermiş bu diziyi. Daha şimdiden çok tatlı bir haber gibi geliyor ama üzerine daha da tatlı bir haber patlatıyorum: İşin içinde çok sevdiğimiz oyuncu Robert Downey JR, onun yanında da The Handmaiden ve Old Boy gibi ünlü filmlerin yönetmeni Park Chan-Wook var!

Kendisiyle aşırı derecede özdeşleştirdiğimiz Tony Stark karakterine Marvel Cinematic Universe içinde veda ettiğimizden beri çok sevdiğimiz oyuncuyu pek etrafta göremiyoruz. Açıkçası dümdüz bir insan perspektifinden bakarak bunu normal karşılıyorum. Iron Man gibi bir rolden sonra yeni bir karaktere hayat vermeye ihtiyaç duymaması çok doğal- Aktörler bir sonraki büyük rolünü ararlarken RDJ, hayatının bu bölümünü kapatmışsa buna saygı duyarım. Lakin tabii ki ismini tamamen akıllarımızdan sildirecek türden birisi de değil, The Sympathizer da Pulitzer Ödülü kazanmış bir roman ve bu bilgi bile bizi bir tür beklentiye sokmaya yetiyor.

O kadar ekip ekip dedikten sonra yalnızca Robert Downey Jr’dan bahsederek bu yazıyı bitirmek olmaz, bir de Park Chan-Wook’tan bahsetmek gerek. Old Boy’u hala izlememiş olduğumu itiraf etmeliyim fakat The Handmaiden’ı izledim ve o film hakkında çok karışık hisler içerisindeyim. Beni irrite eden bazı kısımları kesinlikle vardı fakat genelini beğenmiştim. Üzerine konuşacağım zaman yönetmenin birkaç günahı olduğunu ama çoğunlukla iyi bir iş olduğunu söyler, geçerim. Dolayısıyla bir yönetmen olarak The Sympathizer’da çıkaracağı işten de umutluyum açıkçası. Kendisinin önemli bir isim olduğu su götürmez bir gerçek sonuçta.

Kitap, yarı Fransız ve yarı Vietnamlı komünist bir ajanın, Vietnam Savaşı’nın son günlerinde geçirdiği hayatı ve akabinde Amerika’ya sürgüne yollanmasını anlatıyor. Anlayacaksınızdır ki Robert Downey Jr başkarakter olmayacak, onun için Vietnamlı bir oyuncu aradıklarını da belirtmişler. Çok spesifik bir konu, ödüllü bir kitap, güzel bir ekip, bakalım neler olacak?

Yazar

Batı Edebiyatları okur, kedi sever. Bir de buralarda yazıp çizer. @mightbeyagmur

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.