İlk izleyen eleştirmenlerin oldukça düşük verdiği Indiana Jones and the Dial of Destiny puanları diğer eleştirmenlerin katılımıyla giderek yükseldi.

Harrison Ford’un 80. yaşında, Indiana Jones’un 42. yılında vizyona giren, serinin beşinci filmi; Indiana Jones and the Dial of Destiny, seyirciyi değil eleştirmenleri ikiye böldü. Cannes’da ilk gösterimini yapan film, vizyona girmeden önce Rotten Tomatoes’da %52 ile açılış yapmışken vizyona girdikten sonra filmin eleştirmen puanı %68’e çıktı. Gösterimde bulunan kalburüstü ama sayıca az olan eleştirmenlerin çürük olarak sınıflandırdığı film, daha çok eleştirmenin filmi izlemesiyle taze statüsüne çıktı.

Dial of Destiny

Beklediğiniz bir filmin, bir grup eleştirmen tarafından pohpohlandığını duyup filme daha da yükseldiğiniz olmuştur. Ya da film, eleştirmenler tarafından yerlere vurulmuştur ve siz beklentilerinizi tekrar gözden geçirmişsinizdir. İlk durumda eleştirmen puanlarının sonradan düşme ihtimali yüksektir. İkinci durumda da düşük başlayan düşük devam eder, yukarı doğru büyük bir oynama olmaz. Indiana Jones, bunların ikisinin de dışında kaldı. Oldukça düşük olan eleştirmen puanları, yukarı doğru büyük bir sıçrama yaptı.

Indiana Jones seyircisi eleştirmenleri pek kafasına takar mı, sanmayız. Eninde sonunda seyirciyi vazgeçirecek bir şey varsa bu eleştirmenlerin yorumları değil, 15 yıl önce çıkan, serinin bir önceki filmi Kingdom of the Crystal Skull olur. Onu eleştirmenler beğenmiş, seyirci nefret etmişti. Şimdi vizyonda olan filmse, hayranlarını pişman etmiş gibi durmuyor.

Indiana Jones and the Dial of Destiny, serinin son filmi olacağı için karaktere veda niteliği taşıyor. Bunun karaktere yaraşır bir veda mı yoksa çürük çarık bir son mu olduğuna karar vermek size kalmış. Bize göreyse bir Indiana Jones filminden ne bekliyorsanız, sağlam görsel efektlerle ve daha yaşlı bir Harrison Ford’la tam olarak alabileceğinize emin olabilirsiniz.

Yazar

Sabah kuşağı çizgi filmleri müdavimi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.