Geçtiğimiz gece gerçekleştirilen State of Play yayınında Isaac Asimov’un Vakıf serisine dayanan ve Archiact tarafından geliştirilen Journey to Foundation isimli bir VR oyunu duyuruldu. Archiact’ın önceki işleri arasında FREEDIVER: Triton Down and Evasion, DOOM 3: VR Edition ve MARVEL: Dimension of Heroes bulunuyor.

Vakıf, en temel hâliyle milyonlarca gezegene yayılmış olan insanlığın bağlı bulunduğu Galaktik İmparatorluk ile bu imparatorluğun çöküşünü öngörüp, çöküşten sonra yaşanacak sorunları asgari düzeye indirerek, insanlığı tekrar yükseltmeye çalışan matematikçi Hari Seldon’un başında olduğu bir kuruluşun hikâyesi. Seriden ilham alan bir dizi de geçtiğimiz yıl Apple Tv+ için hazırlanmış ancak ben de dâhil hayranları bayağı bir üzmüştü.

Tanıtıma göre oyunda tarihin akışını değiştirebilecek korkunç bir gerçeği ortaya çıkarmak amacıyla Galaktik İmparatorluğun bir ucuna gönderilen Ajan Ward isimli bir casus olarak gizli bir göreve çıkıyoruz. Görevimiz esnasında imparatorluğun sunduğu silahlardan hangisini kullanacağımıza, kime güveneceğimize ve Hari Seldon’ın 30.000 yıllık bir anarşi içerisinde çökeceği bir İmparatorluk için savaşmaya mı yoksa Vakıf’a sığınıp, insanlık için yeni bir medeniyet kurmaya mı gayret edeceğimize karar vereceğiz.

Journey to Foundation, 1984 tarihli text-adventure türündeki Robots of Dawn ve 2014 yılında Kickstarter projesi olarak başlayıp iptal edilen The Seldon Crisis’i saymazsak, Asimov’un eserlerinden doğrudan uyarlanan ilk oyun olacak sanıyorum. Bir VR oyunundan bahsettiğimiz için belki bizlere çok fazla şey vaat etmiyor ancak bilim kurgu yazını denince akla gelen ilk ismin, akla gelen ilk eserinden güncelde bir oyun uyarlaması görmek bakımından ilginç bir haber olduğunu söylemeden geçemiyorum.

Journey to Foundation’ın 2023 sonbaharında çıkış yapması planlanıyor.

Yazar

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.