Disney, tabiri caizse hayranların umut ve hayallerini Anakin’in çocuk Jedi’ları katlettiği gibi katletti. Sonra bir de tuzak mesaj bıraktı ki umutları ölmeyen varsa Tapınak’a geri dönsün daha beter olsun. Son üçleme bu kadar üzdü be hayranları değil mi? Ama hâlâ umut var. Çok optimist yaklaşmaya bile gerek yok, bu kadar çok haberden sonra, hiç umudunuz kalmamış olsa bile içlerinden bazılarının mutlaka ilginizi çekeceğini fark etmişsinizdir. Disney’in Star Wars ile ilgili çok büyük planları var, evreni iyice sağmaya karar verdikleri çok açık ve şöyle de bir gerçek var: Biz bundan hiç şikâyetçi değiliz. Neredeyse her karaktere standalone dizi geliyor, evrenin başka kısımlarından başka hikâyeler anlatılacak deniyor, bir sürü yönetmenle anlaşmalara oturuluyor. Ancak yine onca haber arasından bir tanesi biz hayranların ilgisini doğal olarak daha çok çekiyor.

Obi-wan Kenobi diye bir dizi vardı, hatırlar mısınız? Disney Plus’ta çıkacaktı. Şimdiye kadar pek de bir bilgimiz yoktu diziyle ilgili, sadece Revenge Of The Sith’ten sonra geçeceğini biliyorduk. Yani, tabii, bu da bizi fazlasıyla coşturuyordu. Ama şimdi yeni gelen haber diyor ki Hayden Christensen geri dönüyor. Darth Vader’ı tekrar göreceğiz. Obi-Wan Kenobi dizisinde. Yönetmen Deborah Chow. Ki kendisi The Mandalorian’ın ilk sezonunda da yönetmenlik yapmıştı. Ama en iyi kısım daha gelmedi. Öyle görünüyor ki bir kez daha düello yapacaklar. Evet. Yanlış duymadınız. Işın kılıçlarını ellerine tekrar alacaklar ve açıkçası sağ çıkacaklarını bilsek de bu sefer kim galip çıkar hiçbir fikrimiz yok.

McGregor da Christensen da tekrar birlikte rol almaktan mutlu. Dizi tek bir ana fikir olmak üzerine kurulacakmış: Jedi olmak güvenli bir şey değil. Dizi Revenge Of The Sith’in 10 yıl sonrasımda geçecek, Jedi olmak elbette tehlikeli bir şey. 6 bölümlük dizi bitmeden de, Ewan McGregor’un dediğine göre kılıçlarını bir kere daha birbirlerine sallayacaklarmış.

Yani teknik olarak Obi-wan ile Vader’ın birbirlerini bir kez daha görmesi pek olası değildi ancak bir noktadan bakınca da birbirlerini görmediklerine dair kesin hiçbir şey yoktu. Hatta çizgi romanlarda büyük bir nefretle Jedi avlayan Vader’ın Obi-wan’la hiç karşılaşmaması daha şaşırtıcı olurdu aslında, değil mi? A New Hope, birbirlerini son görüşleri olsa da uzun bir vakitte ilk görüşleri olmak zorunda değil.

Aslında The Life and Legend Of Obi-wan Kenobi’de de Obi-wan Vader’ın hâlâ yaşıyor olduğunu bir restoranda öğreniyordu. Tatooine’de sürgün hayatı yaşarken ihtiyaçlarını almak için Mos Eisley’ye gidiyor, orada HoloNet’te haberlerde Kashyyyk’te Asiler’i ezen başarılı bir görevde Darth Vader adında birini duyuyordu. Hatta orada saklanan 60 kadar Jedi’ın da yok edildiği bildiriliyordu. Elbette ismin kime ait olduğunu anlamıştı ve hayatta kalmasına çok şaşırmıştı. Bu olay şu an Canon değil, Legends’ın bir parçası ama belki dizide de olaylar böyle gerçekleşir, kim bilir?

Bir de dizide Qui-Gon’u görme ihtimalimiz yüksek. Tabii henüz Liam Neeson’ın dönüp dönmeyeceği ile ilgili bir haber yok. Ancak Obi-wan Tatooine’de geçirdiği yıllarda Qui-Gon Jinn ile iletişim kurmayı başarmış hatta zaten en sonunda Force Ghost olma becerisinde ustalaşmıştı.

Yani iki seçenek var önümüzde, ya Revenge Of The Sith’i pekiştirecek ve duygusal derinliği arttıracak bu dizi ya da Revenge Of The Sith’in havada kalmasına sebep olacak. Ya batacağız ya çıkacağız ve biz yine de ümitliyiz. Çok güzel bir iş izleme ihtimalimiz çok yüksek duruyor. Kathleen Kennedy, şimdiden dizi ve elbette malum sahne için on yılın rövanşı olacak diyor. Haklı gibi duruyor. Yani öyle umuyoruz. En azından Prequel’lerden daha iyi diyaloglar izleyeceğimiz kesin.

Evet, siz ne diyorsunuz? Kimleri kimleri görürüz, acaba Ahsoka gelir mi? Şahsi görüşüm, keşke gelse. Düellonun galibi kim olur? Revenge Of The Sith’in sonu kadar ağlatır mı bizi bu dizi? Siz de kumdan Anakin kadar nefret ediyor musunuz?

Yazar

İstanbul'da yaşıyor, buraya yazacak havalı bir şey de bulamadı. @charles_bourbaki

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.