James Gunn, Brightburn 2 filminin senaryosunu yapay zekânın yazacağı haberini Twitter üzerinden yalanladı.

“Superman o kadar da erdemli biri olmasaydı ne olurdu?”, sorusuna verilen onlarca cevaptan sadece biri olan Brightburn filmi, benzer hikâye arklarından parlaklığıyla sıyrılmasa da live-action olmasıyla kötü Superman’in nasıl olacağını sinemada göstermişti. Şimdilerde ikinci filmin yolda olduğu ve senaryosunun yapay zekâ tarafından yazılacağı konuşulurken, James Gunn; “Kesinlikle böyle bir şey yok” demek suretiyle konuyu kapattı.

James Gunn, ilk defa olarak Brightburn 2 hakkındaki karmaşayı sonlandırdı.
James Gunn, ilk defa olarak Brightburn 2 hakkındaki karmaşayı sonlandırdı.

Superman şöyle olsaydı, Superman bu şekilde olsaydı hikâyeleri her zaman ilgimizi çeker. O kadar büyük bir gücün, iyilik timsali olmayı kenara atması ya da kendini iyi sandığı halde zalim bir diktatöre dönüşmesi; Dünya’nın başına neler gelebileceği konusunda hepimizi ürkütür. Hatta adillik, dürüstlük, erdem gibi süper güçleri elinden alındığında Superman kime dönüşür sorularını arada kendimize sorduğumuz da olur.

Brandon Bryer de bu sorulara cevap vermek için yaratılmış karakterlerden biri. Uzaydan gelen çocuk, Amerika kırsalında bir çiftin bahçesine düşüyor ve aile, çocuğu kendi çocukları gibi yetiştiriyor. Clark’tan farklı olarak Brandon, bu Dünya’ya adapte olamayacağına karar veriyor ve şiddet eğilimi, komşularıyla birlikte ailesini de ortadan kaldırmaya dönüşüyor. Başta dediğimiz gibi; elimizde basit olmakla birlikte oldukça ilgi çekici bir çıkış noktası olmasına rağmen Brightburn pek de parlak bir film değildi. Ne çocuğun kendini kaybetmesi pek ikna ediciydi ne de Superman güçlerini böyle bir korku/gerilim filminde yaratıcı kullanılabilmişti.

Brightburn 2 filminin geleceği aslında birkaç yıldır konuşulan bir şeydi ama senaryonun yapay zekâ tarafından yazılacağının açıklanması bir anda mevzuyu gündemin üst sıralarına taşıdı. Filmin yapımcısı görünmekle birlikte aslında sevabıyla günahıyla tam olarak filmin başındaki kişi diyebileceğimiz James Gunn da sürekli yaptığı gibi yine Twitter üzerinden konuşulanlara cevap verdi ve ilk defa olarak yaptığı şey karmaşayı netleştirmek oldu.

Brightburn 2 filmi, ilkinden çok daha ilgi çekici olabilir.
Brightburn 2 filmi, ilkinden çok daha ilgi çekici olabilir.

Lütfen bu filmi yapay zekânın yazmasına izin verme.” diyen bir kullanıcıya; “Merak etme, öyle bir şey asla olmayacak.” diyen James Gunn; “Ne yani, bu haber yalan mıydı?” diyen başka bir kullanıcıya da “Evet.” diyerek, Brightburn 2 filmi hakkındaki bu konuyu kapattı.

Sahi gerçekten de resmi ağızdan, senaryoyu yapay zekânın yazacağına dair bir açıklama yapılmamıştı. Hatta filmin çekileceği bile resmiyete dökülmüş değil. Yarın nerede kaldı film diye sorulduğunda James Gunn’ın yine “Yok öyle bir şey” dememesi için kesin bir sebep şimdilik yok.

Amerika’da devam etmekte olan yazar -ve oyuncu- grevinin çıkış noktalarından biri yapay zekânın senaryo yazımında fazlaca kullanılmasıyken, oldukça ön planda olan bir yönetmenin/yapımcının çıkacak bir filmde böyle bir karar almasının nereden baksanız sorunlu olduğu zamanlardayız. Şimdilik bu konuda içimiz rahat olsa da yine de insan kendi kendine bir iki soru sormadan edemiyor. Acaba başta plan buydu da tepkilerle mi geri adım atıldı veya gerçekten kötü Superman konsepti, yapay zekâ tarafından yazılan bir senaryoyla nasıl bir sonuç verirdi gibi sorular şimdilik cevapsız kalıyor.

James Gunn ne ara Brightburn gibi bir film işine girişti kısmı da ayrıca enteresan bir nokta. Guardians of the Galaxy Vol. 3 filminden önce James Gunn’ın bir ara Marvel’la ilişkisinin kesildiğini ve bu arada The Suicide Squad’ı çekip görece beğenilen bir film yaptığını hatırlarsınız. Ardından Peacemaker dizisi çıktı ve son durumda James Gunn, DC sinema evreninin başına getirildi. Marvel’a geri çağırılıp son bir filmle orada kapanışını yapan Gunn, DC filmlerinin tüm kararlarını alan kişi konumuna getirildi. Hatta DC’nin 10 yıllık kalkınma planını açıklayan Gunn, kısa bir süre sonra da Superman: Legacy filmini kendisinin yazıp, yöneteceğini duyurdu.

Şu durumda söyleyebiliriz ki Superman: Legacy ile kendisi ilk defa bir Superman filmi çekecek değil, hatta belki de Brightburn’ün çekilme zamanında DC’ye göz kırpmak için yapılan bir hamleydi. Şimdi Brighburn 2 çıkarsa da daha yüksek bütçeli ve hatta daha keyifli bir film çıkarması muhtemel görünüyor.

Superman: Legacy, Brightburn 2 veya gelecek DC filmleri kesinlikle takip edip izleyeceğimiz filmler olsa da James Gunn’ın gerek yönetici olarak aldığı kararlar gerek Twitter’da kullanıcılarla girdiği polemikler ve diğer tüm özellikleriyle kendisi, sektörde hayranı olduğumuz bir karakter değil. Yine de geek olmanın özverisiyle yaptığı işleri takip etmekten geri durmuyoruz. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Brightburn 2 filmi sizin izleme listenize girer mi?

Yazar

Sabah kuşağı çizgi filmleri müdavimi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.