Microsoft bundan yaklaşık iki yıl önce başlattığı Activision Blizzard şirketini satın alım sürecini anlaşmanın uzatılmış son tarihi olan 18 Ekim’den önce tamamladı.

Microsoft bu anlaşmanın onaylanması için özellikle Amerika merkezli FTC ile uzun bir dava sürecine girmişti geçtiğimiz aylarda ve tabii İngiltere merkezli CMA da yine antlaşmaya karşı kurumlardan biriydi. Şirket her ne kadar mahkemede FTC’ye karşı galip gelse de CMA’yı antlaşmaya ikna etmek için farklı bir söz vermek zorunda kaldı. Mahkeme salonunda Call of Duty oyunlarının önümüzdeki on yıl boyunca rakip platform Playstation’a da gelmesini kabul eden Microsoft, CMA tarafı ile orta yolu bulmak için ise Activision Blizzard yapımlarının bulut oyunculuk tarafındaki haklarını Ubisoft’a verdi. Bu şekilde de yoldaki son engel olan CMA, kendi itiraz sebeplerinin temelinde yatan bulut oyunculuk konusu için ikna edilmiş oldu.

Microsoft bu satın alım ile beraber başta Call of Duty, Overwatch ve Diablo olmak üzere ABK bünyesinde bulunan Crash Bandicoot, Spyro, Warcraft, Starfield, Candy Crush gibi birçok markaya da sahip olmuş olacak. Xbox CEO’su Phil Spencer ise antlaşmanın onaylanmasının ardından Xbox Wire üzerinde paylaştığı açıklamasında şunları demiş: “Activision, Blizzard ve King oyunları seven milyonlarca oyuncunun şunu bilmesini istiyorum ki bugün oyun oynamak için iyi bir gün. Sizler bu markaların kalbi ve ruhusunuz ve sizleri topluluğumuzun bir parçası olarak görmekten onur duyuyoruz. Xbox, Playstation, Nintendo, PC ya da Mobil; nerede oynadığınızdan bağımsız olarak burada yeriniz hazır ve öyle kalmaya da devam edecek, Xbox favori markanızı oynadığınız yer olmasa bile.

Microsoft satın alımı tamamlamasıyla beraber ilk olarak hangi oyunları Gamepass’e getirecek sizce? Bu satın alımın oyun dünyasında nasıl bir etki uyandıracağını düşünüyorsunuz gelecekte? En sevdiğiniz Activision Blizzard markası nedir? Düşüncelerinizi başkasının bünyesine girmeden önce yollayın.

Yazar

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.