Bazı şeyler hayatımızdan çıkana kadar ne kadar büyük yer kapladıklarını fark etmiyoruz. Ya da belki hayatımızdan çıktıkları için dönüp bakınca bir eksiklik görür oluyoruz. Bilmem farkında mısınız, biz kaç zamandır Marvel haberleri ile güne başlayamıyoruz.

Ki bu çok garip geliyor. Öyle ya da böyle, ucundan kıyısından, irili ufaklı Marvel haberleri geliyordu sürekli, belki yönetmen ya da fragman haberi ile uyanıyorduk, belki sadece logoda yapılan bir değişikliği konuşuyorduk günlerce. Ama bu yıl elbette her şeyin aksattı, her yıl -birazcık mübalağa ile – üçer beşer çıkan Marvel filmleri de nasibini aldı.

Neyse ki şirketler durmak ne demek bilmiyor, zaten Disney, Marvel Sinematik Evreni’ni televizyona da taşıma kararı almış, bol bol dizi haberiyle gelmişti, biliyorsunuz. Çok isabetli kararmış aslında, çünkü sinema öldü. Artık film değil de epeyce dizi konuşacağız gibi görünüyor. Dizileri de evrenle bağlamaya başlayacaklar ve filmleri izlemek için tekrar sinemaya gittiğimizde biz hayranlar muhtemelen, el mecbur dizileri hatim etmiş olacağız.

 Ben her ne kadar kendisini büyük ekranda görmek istesem de, ki muhtemelen beyaz perdeye de taşacak, Ms. Marvel da bu dizilerden biriydi. Bomba kısım geliyor, başrol oyuncusu belli oldu! Karşınızda Iman Vellani.

Açık açık söyleyelim, çok yakıştırdık biz kendisini. Adını bilmesem kıza bakar bakmaz “Aaa, Kamala Khan bu!” derdim sanırım. Yüzünde aynı toy kahraman ifadesi var bence. Bazıları çok genç diye yakınmışlar internette, ki bence bu çok saçma bir yakarış. Kamala’nın genç olması gerekiyor zaten, onun süper kahramanlığının alamet-i farikalarından biri zaten bu! Spider-Man liseli diye öfkelenmek çok saçma olurdu mesela, umarım anlamışsınızdır.

Onun dışında tanındık olmamasına alınanlar olmuş. Bu da yanlış bana sorarsanız, hep aynı oyuncuları mı izleyelim yani, biraz da yeni yüzler görelim ama değil mi? Muhtemelen Vellani de rolün kendisiyle büyüyecek ve kendine bir kariyer rotası oluşturmak için ilk adımı bu olacak.

Bunun dışında temennilerimden biri Pakistanlı olduğu için kimsenin kendisine saldırmaması olacak. “İyi de, karakter Pakistanlı zaten!” demeyin, internet böyle bir yer, sarışın olmadığı için bile laf atarlar ne yazık ki. İkinci problemim de özellikle dizi çıktığında ateşleyeceği tartışmaların potansiyeli. Muhtemelen bir taraf iğrenç iğrenç İslamafobik yorumlarda bulunacak, öbür taraf Kamala karakterinin Müslüman olmadığını savunacak.

Ama eğer tartışmaları bir yana bırakırsak, biz çok ümitliyiz! O kadar tatlı bir çizgi romandan kötü bir dizi çıkması zor diye düşünüyorum. Unutmadan söyleyelim, yönetmenlik koltuğunda da  Adil El Arbi, Bilall Fallah, Sharmeen Obaid-Chinoy ve Meera Menon gibi isimler olacak, biricik Kamala’mız da daha önce Toronto Film Festivali’nde boy göstermiş de birisi, hafife almayın yani.

Bu vesileyle herkese Ms. Marvel #1’i okumanızı tavsiye ediyorum. Bir yandan ergenlikle boğuşan öbür yandan kasaba kurtaran süper kahraman okumayı özlemiş olabilirsiniz çünkü. Gidin bir Wolverine’le selfie çekinin gelin iyisi mi?

Söz sizde. Ne diyorsunuz? Sizce Iman Vellani nasıl bir Kamala olmuş? Diziyi bizim kadar heyecanla bekliyor musunuz?

Yazar

İstanbul'da yaşıyor, buraya yazacak havalı bir şey de bulamadı. @charles_bourbaki

1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.