Başlıktan anlayacağınız üzere, hiçbir şey yapmamak hakkında birçok şey başaran dizi Seinfeld, 4K çözünürlük ile Netflix’e geçiyor. Tahmin edilen tarih ise 2021; Seinfeld’in yayın hakları an itibariyle Hulu’da olduğu için Netflix biraz dişini sıkmak zorunda. Söylentilere göre Seinfeld’in Amerika ve global yayın hakları ise Netflix’e 500 milyon dolara mal olacak. Kulislerdeki tek endişe ise Amerika’da kültleşmiş Seinfeld’in globalde de aynı başarıyı getirip getiremeyeceği; zira Seinfeld Amerika’da yüksek başarı elde etse de diğer büyük komedi dizileri gibi büyük bir global başarısı yok. Netflix Türkiye’ye gelip gelmeyeceğini ise zaman gösterir. 

Haberin “haber” kısmı buraya kadar. Bildiğimiz ne varsa yazdık. Şimdi izninizle, ben bu haberin iki tarafını da biraz açmak isterim. 

fab2c6cb-700c-4bc7-a1b3-103fa7e3c615-SEINFELD_8

İşin Netflix Yüzü

Son birkaç yıldır Netflix deyince aklımıza ilk gelen orijinal içerikleri. Halbuki Netflix, online yayın platformu kültürünün demirbaşı, kendi orijinal içeriğinden ziyade en büyük servisi başka dizi ve filmleri yayınlaması. Tabi ülkemizde Netflix kütüphanesini tüm görkemiyle göremesek de, anavatanı Amerika’da birçok dizi ve filmin yayın hakkına sahip. Özellikle de büyük komedi dizileri bu kütüphanenin en büyük nimetleri, The Office ve Friends de bu kütüphanenin üyelerinden.

Ne var ki online yayın platformları yaygınlaştıkça bu büyük komedi dizileri de diğer platformlara dağıldı. Bazı diziler yayınlandıkları kanalların online platformlarındalar, örneğin The Big Bang Theory 2020’de ayağa kalkacak HBO Max platformunda yerini alacak. Çoğu dizi ise her yeni sözleşme yenileme tarihinde bir sonraki platforma geçiyor. The Office ve Friends dizileri de bunlara örnek, 2020 yılında Friends bir sonraki sene de The Office Netflix’e veda edecek. Bu ikili gibi yüzden fazla bölümü olan büyük ve popüler komedi dizilerinin izlenme oranı, Netflix’teki izlenmelerin ortalama yüzde dördüne denk geliyor. Netflix gibi binlerce içeriği olan bir platform için bu büyük bir oran. Büyük komedi dizileri yavaş yavaş platformdan gidince aynı başarıyı yakalamak isteyen Netflix, bir sonraki büyük komedi dizisini bulma arayışına girdi. Sonuç ise işte bu anlaşma, yani Seinfeld’in Netflix’e geçişi. 

Jerry Seinfeld ile Netflix’in zaten mutlu bir beraberliği var. Ne kadar mı mutlu? Dokuz sezonluk Comedians in Cars Getting Coffee ve yeni gelecek 24 bölümle serinin onuncu sezonu, iki stand-up şovu ve 100 milyon dolar kadar mutlu. Netflix Seinfeld’in bebeği olan tv şovunu da kendi bünyesine katmayacaktı da ne yapacaktı? 

İşin Seinfeld Yüzü 

7cfc47dd4d56d266291b2e2c1e17ea520640cabe

İşte geldik bu haberin en sevdiğim kısmına. Bilen bilir, en zengin komedyen ünvanı on üç senedir Jerry Seinfeld’e ait. Toplam finansal değeri ise, 950 milyon dolar. Komedi ile neredeyse milyarder olacak ilk ve tek kişi, Jerry Seinfeld. Neredeyse tüm ikonik şarkıcılardan, Oscar kazanmış oyunculardan bile daha varlıklı. Özetle Jerry Seinfeld bugün “evden çıkmıyorum, çalışmayacağım artık” dese, birkaç yüzyıl daha yaşayabilir, o kadar zengin. 

Seinfeld’in parasının derdinde değilim. Tam aksine, bu zenginliğin arkasındaki ticari zekaya hayranım. Çünkü sevgili Seinfeld, bütün bu servetini tek bir şeye borçlu: Seinfeld. Kendisi değil, şovu. 

Seinfeld şovu 1989 yılından 1998 yılına kadar yayında kaldı. Şovun tavan yaptığı dönemlerde başrol Jerry Seinfeld bölüm başına 1 milyon dolar kazanıyordu, enflasyonu düşünürsek bu zamanın parasıyla 1,5 milyona denk gelir. Yapımcı Jerry Seinfeld ise, yılda 400 milyon dolarlık yayın gelirini diğer yapımcı Larry David ile bölüşüyor. Hesaplamanızda yardımcı olayım, şov 1998 yılında sona erdiğinden beri 3 milyar dolardan fazla gelir elde etti, bu da iki yapımcının aslan payı. 

Comedians in Cars Getting Coffee’yi izleyenler bilir, Jerry Seinfeld lüks arabalara olduğu kadar keyfine de düşkün biri. Bee Movie dışında çektiği film yok, IMDb listesi en kısa olan komedyenlerden biri. Kısacık listesinde çoğunlukla yazarlık veya yapımcılık rolünü üstleniyor. Zaten o kadar ikonik biri ki, ekranda yer aldığı her dizi veya filmde “Jerry Seinfeld” olarak geçiyor. Dizisinin adı bile Seinfeld, daha ne olsun! 

jerry-seinfeld-comedians-in-cars-getting-coffee

Bu kadar refaha rağmen Seinfeld hala çalışıyor, ama kendi istediği şekilde. İstediği zaman stand-up yapıyor, lüks arabalarla güzel kahve eşliğinde arkadaşlarıyla sohbet ediyor. Böyle bir ticari zeka kolay bulunmaz, komedi dünyasına hepi topu iki kez geldi. Biri Seinfeld, biri de Ricky Gervais. Tek bir iş yapıp ömür boyu ekmeğini yemek hepimizin hayali. Ne diyelim, darısı bizim başımıza. 

Yazar

Dizi bağımlısı bir beyaz yakalı. Kedisine çekmiş, en büyük zevki miskin miskin yatmak. Kendisi ve kedisini sosyal medyada bulabilirsiniz. @asliozkeles

1 Yorum

  1. Zaten amazon prime da var. İzliyorum ben amazondan. Netflixi beklemenize gerek yok gençler 🙂

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.