Playstation markasının bu nesildeki yüzü olan ve markanın maddi anlamda başarılı ama hayranlar tarafından pek de hoş karşılanmayan hamlelerinin mimarı Jim Ryan önümüzdeki yılın mart ayında pozisyonundan emekli olacak.

Playstation CEO’su durumu şöyle yorumluyor: “Otuz yılın ardından, mart 2024 tarihinde SIE’den emekli olma kararı aldım. Çok özel bir şirkette sevdiğim bir işe sahip olma fırsatından, harika insanlarla ve muhteşem ortaklarla çalışmaktan zevk aldım. Ama Avrupa’da yaşayıp Amerika’da çalışmak gibi oldukça zıt bir durumu idare etmek gittikçe daha zor oldu. Dünya çapında milyonlarca insana dokunmuş ürünlerin üzerinde çalışmış olma ayrılacağı ile ayrılacağım; Playstation her zaman benim hayatımın bir parçası olacak ve SIE’nin geleceği adına her zamankinden daha umutluyum. Yoshida-san’a bana güveni ve oldukça hassas ve destekleyici bir lider olduğu için teşekkür etmek istiyorum.” Geçiş sürecini yumuşatmak için önümüzdeki aydan itibaren Playstation departmanının başına Hiroki Totoki geçecek ve aynı zamanda asıl yeni CEO’nun belirlenmesi sürecinde yer alacak.

Playstation Jim Ryan önderliğinde her ne kadar maddi açıdan oldukça başarılı olsa da kendisini hiç sevmem ve dolayısıyla bu habere oldukça sevindim. Shawn Layden döneminde tavana fırlayan Playstation sempatim Jim Ryan döneminde tam tersi istikamette ilerledi. PC’ye gelen oyunlar, PS5’e özel oyun azlığı, “Nesillere inanıyoruz.” diye tanıtılan PS5’in bu yıla kadar sürekli PS4 ile ortak oyunlar alması filan darken kendisi oldukça antipatik hale geldi. Son dediğimin pandemi süreci ile de ilgisi var ama Ryan her zaman bu medya adına “tutkulu”dan ziyade işin para kısmına odaklıydı.

Şirketlerin ana amacının kar etmek olması gerçeğini inkar eden yok ama oyuncular olarak bunu umursamak zorunda da değiliz. Hem kar edip hem de oyuncuları memnun tutacak formül nedir onu da oturup düşünsünler bir zahmet! Geçmişte oldu, yine olabilir sonuçta. Ayrıca Jim Ryan giderken bize harika bir birinci parti hedefi de bıraktı(!) Üç sene için tam on tane “game as a service”. Gelen gideni inşallah aratmaz diyerek kapatıyorum mevzuyu. Yeni yönetimden en büyük isteğim ise daha sık iletişim.

Playstation markası ile aranız ne durumda? Sizce Jim Ryan iyi bir CEO muydu? PS5 dönemi hakkında görüşleriniz nedir? Düşüncelerinizi bize aktarırken eski halinizi mumla aratmayın!

Yazar

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.