Finans sitesi Barron’s ile yaptığı röportajda PlayStation reklam bölümünün başkanı Eric Lempel başarılı oyunlarının sırrını açıklamış.

PlayStation denince akla ilk gelen şey büyük bütçeli, başarılı blockbuster oyunları tabii. Geçen sene bu zamanlar God of War: Ragnarok ile ortalığı inleten firma, aynı şeyi şu sıralar Spider-Man 2 oyunu ile yapıyor; bunların öncesinde de bu durum birçok defa yaşandı. Eric Lampel, konu hakkında şunları söylüyor:

Her bir oyunu ve yapımcısı stüdyoyu ayrı ayrı nasıl yönettiğimizle alakalı. Odağımız kalite üzerine. En önemli şey bu. PlayStation markasını temsil eden şey. Bu oyunların bu kadar başarılı olmasından onur duyuyoruz. Bazı durumlarda, işin mutfağında, yapımcı stüdyoların kaliteli oyunlar ortaya koymak için neye ihtiyaçları varsa temin etmek için daha da fazlasını yapacağız.

Bizleri çok da şaşırtmayan bir açıklama yapmış Eric Lempel. Gerçekten PlayStation markası özel oyunları ile büyük sükse yapıyor yıllardır ve PS3 neslinde geriden gelip öne geçmelerini sağlayan en büyük faktör buydu The Last of Us, Uncharted gibi yapımlarla. PS4 neslinde ise hem Xbox tarafının saçmalıkları işlerini kolaylaştırdı hem de bu özel oyunlar tarafına daha da agresif şekilde yoğunlaşarak adeta fark attılar rakiplerine nesil sonuna geldiğimizde.

the last of us part II

PlayStation 5 nesli ise biraz korkutmuyor değil. Hem eskisi kadar sık özel oyun göremiyoruz hissi var insanlarda hem de şirketin game as a service denilen oyun türüne yapmak istediği yatırımlar can sıkıyor. Her ne kadar kendileri blockbuster tek kişilik hikayelere desteği hiçbir zaman kesmeyeceklerini söyleseler de, ister istemez yatırımların oranı değişince sonuç oraya varabilir. Keza Insomniac Games olmasa konsola çıkan oyunların yarısı olmayacaktı şu üç senede! Naughty Dog gibi, firmanın belki de göz bebeği olan yapımcı stüdyoda da işler son zamanlarda iyi gitmiyor. Ayrıca PlayStation artık eskisi kadar ileriye yönelik planlarını açıklamıyor da, 2024 yılında çıkacak olan herhangi bir özel oyun bilmiyoruz henüz mesela.

PlayStation sizin tercih ettiğiniz konsol mu? Firmanın özel oyunlarını seviyor musunuz? Game as a service tarafına yapılan yatırımlar ne düşündürtüyor size? Fikirlerinizi eski günlerinizi aratmadan bizlere ulaştırabilirsiniz.

Yazar

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.