Geçtiğimiz yıl çıkan diziler arasında Queen’s Gambit’in yıldızı bir farklı parladı sanki. Dizi, hem doğru zamanda, doğru bir şekilde anlattığı hikâye ile hem de Anya Taylor-Joy’un başını çektiği harika oyuncu kadrosu ile izleyenlerin çoğunu mutlu etti. Tabii izleyenlerini mutlu etmesi karşılıksız kalmadı ve hem Anya Taylor-Joy hem de Quenn’s Gambit birçok ödüle aday gösterildi. Fakat şimdilerde Queen’s Gambit dizisinden dava haberleri geliyor. Hem de cinsiyetçilik ve yalan bilgi suçlamaları ile!

Bildiğiniz gibi Queen’s Gambit, erkek sporu olarak bilinen bir spor dalında mücadele eden bir kadının zirveye kadar giden serüvenini anlatıyor. Bu serüven sırasında baş karakterimiz Beth; cinsiyetçilik, uyuşturucu bağımlılığı ve daha birçok sorunla yüzleşerek, en iyi satranç oyuncusu olmaya çalışıyor. Fakat dizinin final bölümünde, Beth’in final maçını anlatan spikerlerden birinin; “Onun tek alışılmadık özelliği cinsiyeti gerçi Rusya için alışılmadık değil, Nona Gaprindashvili var. Ama kadınlarda dünya şampiyonu o ve erkeklerle hiç oynamadı.” cümleleri, dizinin bu zamana kadar yapmaya çalıştığı her şeyi töhmet altında bıraktı.

Nona Gaprindashvili’nin avukatları; usta satranç oyuncusunun hayatı boyunca, aralarında Dragolyub Velimirovich, Svetozar Gligoric, Paul Keres, Bojan Kurajica, Boris Spassky, Viswanathan Anand ve Mikhail Tal gibi satranç üstatları da dahil olmak üzere toplamda elli dokuz erkek satranç oyuncusu ile karşılaştığını kanıtlayarak, dizinin ne kadar büyük bir yanlış içerisinde bulunduğunu gösterdi. Yapılan bu yanlışı “cinsiyetçilik” ve “küçümseme” olarak gören Nona Gaprindashvili, Netflix’e toplamda beş milyon dolarlık bir dava açtı.

Netflix’in bu konu hakkında yaptığı açıklama için ise tek diyebileceğimiz şey ne yazık ki yetersiz olduğu. “Netflix, Gaprindashvili’nin şanlı kariyerine son derece saygı duyuyor” şeklinde bir açıklama yapan Netflix yetkilisi ayrıca bu iddiaların yersiz olduğunu ve davada kendilerini savunacaklarını da ekledi. Dediğim gibi, oldukça yetersiz bir açıklama…

Tam da Emmy öncesi böyle bir dava açılmasının Queen’s Gambit ve Anya Taylor-Joy’un ödül gecesini nasıl etkileyeceğini bilmiyoruz. Ama ortada kanıtlanmış bir ayıp söz konusu ve Anya Taylor-Joy’un hiçbir günahı olmadığını göz önünde bulundurarak, en azından Netflix’in daha profesyonel bir şekilde yönetmesini beklerdik bu krizi. Hem dizinin, hem de oyuncunun nasıl etkileneceğini ise önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz.

Yazar

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.