İnanın sizlere bu haberi veren ben olmak istemezdim. Zira gördüğümde ben de inanamadım, şaşkınlıktan ne yapacağımı şaşırmış bir şekilde evde deli dana gibi koşturmaya başladım. Ancak maalesef ki gerçek, hem de her şeyiyle.

Mahallemizin canayakın dostu Spider-Man, artık ilerleyen Marvel Sinematik Evreni filmlerinde yer alamayacak! Neden, nasıl, ne zaman; NİYE, AMA GERÇEKTEN DE SEBEBİ NE? Gelin açıklayalım.

tom_hollw-770x433

Sony ile Marvel’ın bir süredir Spider-Man üzerinden anlaşmaları vardı biliyorsunuz ki. Karakter hakları hala Sony’de olmasına rağmen Marvel’ın filmlerinde yer alma ve sinematik evrene dahil olma gibi birçok avantaja sahipti Ağ Kafa’mız. Civil War‘dan başlayan bu girişim, Infinity War ve Endgame ile devam etmiş, üstüne üstlük solo Spider-Man filmlerini de MCU’ya konumlandırmayı başarmıştı. Her şey şahaneydi, güllük gülistanlıktı.

Far From Home çıktı, gişede bir milyar doları geçti, James Bond: Skyfall‘dan beri Sony’nin en yüksek gelirli filmlerinden biri olarak zirveye adını yazdırdı. Haliyle Sony, bu konudan bir hayli memnun oldu tabii. MCU’ya dahil olmasında hiçbir sakınca görmediği Spider-Man, yine ona en çok kazandıran iş olmuştu zira. Eh, daha ne istesinler değil mi?

Disney de bunu görüp Marvel olarak Sony ile anlaşmaya varmayı kafasına koydu. Yüzde elli oranla Spider-Man‘e yancı çıkmak; yarı yarıya yapım haklarını satın alabilmek ve gelir yığınına biraz daha para eklemek istedi. Ama Sony durmadı, yapıştırdı koca bir “Hayır!”ı. Çünkü elindeki en güçlü yapımı öylesine Disney’e verecek değildi. Sökebildiğini sökecekti tabii. Haklıydı da. Bunun yerine Disney’e sadece ilk gün gişe hasılatını alabileceği türden bir anlaşma sundu. Tüm gelire oranla ilk günkü gişe hasılatını alacak olmak Disney’in hoşuna gitmemiş olacak ki onlar da bu teklife sırtlarını döndüler. Fare Kulak Hazretleri de memnun olmadı yapılan tekliften. Eh, haliyle çıkmaza girildi.

SPIDER-MAN: ™ FAR FROM HOME

Bu anlaşmazlıkların sonucunda ise Kevin Feige’nin -yapımcılığını üstlendiği ve Tom Holland’lı iki gişe canavarı filmine rağmen- herhangi bir Spider-Man projesine el atması ve MCU’da ilerletmesi de mümkansız bir seviyeye geldi ve an itibari ile Marvel Sinematik Evreni’nin geleceğinde Ağ Kafa görme ihtimalimiz sıfırlandı. Evet.

Bu tartışmalar aylar süren bir problem aslına bakarsanız. Comic-Con’da yeni bir Spider-Man projesi görmemiş olmamızın sebebini de tamamen buna bağlıyorlar: Halihazırdaki onca anlaşmazlık ve karakter haklarının Sony’de olması, Marvel’ın bu konuda istediği gibi at koşturmasına engel oluyordu. Şimdi ise Deadline’ın kaynaklık ettiği bu haber ile iyice taş bir duvara tosladık, Ağ Kafa’nın MCU’ya dahil oluşunun sarsıldığı gerçeğiyle titredik. Arkadaşlar bilmem farkında mısınız ama sonunda MCU’ya dahil bir Ağ Kafa’mız vardı ve o da parmaklarımız arasından kayıp gitti. Marvel’ın en kilit, en temel ve en bilindik karakterinin MCU’ya onca uğraş sonrası gelmesi ve kısa bir süre sonra da tekrar gitmesi ne demek biliyor musunuz siz? İsyan demek. Hayranların ayaklanması demek. Biraz benim abartmam demek. Tamam ama bunun acilen çözülmesi de gerek. Siz anladınız olayı.

spider-man-homecoming-photofest-h_2019

Disney, paraya para demediği şu dönemde Sony’yi ikna edebilmek için her türlü taklayı atar, bundan eminim. Ancak Sony de inanılmaz dişli çıktı öte yandan; gösterip elletmeyen türden bir sinsilikle kurnaz hamleler yapıyor. Tekel haline dönen sinema sektöründe tüm bunlar, bedenini satsa da ruhunu satmayan Sony’nin son çabaları mı hiç bilmiyoruz. Spider-Man’i MCU’ya dahil etmeden tek başına ilerletme fikri Sony’ye ne kadar cazip geliyor hiç bilmiyorum ama bunun bir orta yolu olmalı. Disney’in açgözlü tekliflerinin boyutunu biraz düşürmesi, Sony’nin de mızmız Fare Hazretleri’ni biraz eylemesi gerekiyor bu noktada. İnanın iki ucu çamurlu değnek.

Ben onu bunu bilmem Disney ve Sony. Sorunlarınızı çözene kadar bu odadan çıkmayacaksınız! Spider-Man MCU’da kalacak ve ikiniz de o lanet olasıca çocukça davranışlarınızı sonlandıracaksınız! Anlaştık mı?

Yazar

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.