Amerika’daki oyuncu grevi başlamadan film hakkında açıklamalarda bulunan Robert Downey Jr. filmi kotaracaklarından oldukça emin.

Iron Man kariyeri bittikten sonra ilk defa gündeme oturan bir filmle anılan Robert Downey Jr. Oppenheimer bahanesiyle sıradaki işleri hakkında sorulan sorulara cevap verme fırsatı buldu. Biz de sayesinde ilk ağızdan öğrenme fırsatı bulduk. Alfred Hitchcock’un sansasyonel filmlerinden olan Vertigo hakkında sorulan sorulara cevap veren Robert Downey Jr tam olarak şunu söyledi: “Biz daha iyisini yaparız.”

Robert Downey Jr. filmde James Stewart’ın yerini alacak.

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz aylarda bir Alfred Hitchcock klasiği olan Vertigo filminin yeniden çekileceği ve Robert Downey Jr’ın hem yapımcılardan biri hem de başrol oyuncusu olarak bu projeye dâhil olabileceği haberini aldık. Böyle bir yeniden çekime karşı temkinli olmamız beklenebilirdi zira Hitchcock’un sinemaya verdiği yön, dolaylı yoldan ne kadar ilgi çekici işlere kapı açmış olsa da filmlerinin doğrudan yeniden yapımı bir o kadar heyecan yaratmaktan uzak işler olmuştu.

Gus Van Sant, 1998 yapımı Psycho‘da, orijinal filmin sadece adını almakla kalmamış, bütün sahneleri plan plan aynı şekilde çekmişti. DJ Caruso da Rear Window’un tüm meselesini, Shia LaBeouf başrollü Disturbia filminde kullanmıştı. İkisi de Hitchcock filmlerinin basit kopyaları olarak anıldı. Bunlar sadece ikisi olmakla birlikte Hitchcock filmi uyarlamalarının kaderi hep aynı oldu. Hitchcock hayranlarına yeniden yapım beğendirmek zordu.

Buradan bakınca işi zor gözüken Robert Downey Jr’ın bu duruma inat, şakayla karışık özgüven dolu cevabı, zaten umutlu olduğumuz filme şimdiden gün saydırmaya başladı. Robert Downey Jr’ın açıklaması şu şekilde;

Kesinlikle iyice bakıyoruz. Neden biliyor musunuz? Kesinlikle! Riskli değil. Düşünmesi bile saçma. Harika, haydi bir bakalım. İlk olarak bu işte ortaklarımız kim. Onları sevelim, onlara saygı duyalım. Sonra orijinal sinopsisi tekrar okuyayım. Bence biz daha iyisini yaparız.

Nedenini söyleyeyim. Daha önce kaya tırmanışı yaptım ve panik içinde donarak sıkışıp kaldım, utanmasaydım birinin beni oradan kaldırmasını isterdim. Duruşuma olan güvenimi kaybettim, iniş uzaktaydı, vücudum tepki verdi. Savaş ya da kaç değildi, donup kaldım ve bayılmak üzereydim. Bunu asla unutmayacağım…

Bu anısını anlattıktan sonra da bu korku dolu deneyimin yaşattığı psikolojik etkinin, nasıl sinema için kullanılabileceğini düşündüğünden bahsediyor. Tabii Dedektif Scottie Ferguson’ı tekrar sinemaya yansıtmak için onun yaşadığının aynısını yaşamasına gerek yok. Yine de verdiği bu cevapla bizi iyice, işi içselleştirdiğine ikna ediyor. Siz ikna oldunuz mu, yoksa Robert Downey Jr’ın, Zodiac’ta gelişen hukuka binaen David Fincher’ı da bu filme dâhil olmaya ikna etmesi gibi daha büyük bir hamle mi beklerdiniz?

Yazar

Sabah kuşağı çizgi filmleri müdavimi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.