Starfield Xbox markası için neredeyse bir nevi ölüm kalım meselesi haline geldi şu son birkaç ay içinde. Redfall ile özel oyunlar açısında oldukça kötü bir pozisyona düşen Xbox markası için herkes Starfield’a odaklanmıştı ve oradan gelecek görüşleri bekliyordu. Gelin senenin en beklenen oyunlarından birine ne demiş oyun basını beraber bakalım.

Starfield en üst seviyedeki Bethesda oyunu. İnsanların Fallout ve Skyrim ile sevdiği şeyleri alıp onları benimsemesi kolay karakterler ile dolu uçsuz bir galaksiye yayıyor.” demiş VGC. “Yapılabileceğinden emin değildim ama Bethesda sandbox türü için çıtayı bir kez daha yükseltti. Starfield epic bir sandbox açık dünya RPG oyunu ve eğlenceli oynanışı, yaratıcı evreni ve sürükleyici hikayesiyle etkiliyor.” görüşü de Destructoid sitesinden. Oyuna tam not veren bu iki sitemiz dışında o kadar da coşmamış olanlar var tabii: “Ayağınızın alışması için biraz süre geçmesi gerekeceğini bilerek gidin bu dünyaya ve bu dünyanın keşfetmeye değer olduğu da aklınızda bulunsun.” söylemiyle Game Informer biraz daha temkinli konuşmuş.

Oyun dünyasının en önde gelen sitelerinden IGN ve Gamespot ise oyuna 7/10 vererek dünyayı, oynanışı, yan görevleri ve bazı anları övmüşler fakat Gamespot oyunun RPG tarafını ve evrenin kullanılışının kısıtlı oluşunu beğenmezken; IGN tarafı ise Game Informer’a benzer bir görüşle oyuna adapte olup tatmin olmaya başlama süresinin olması gerekenden uzun sürdüğünü belirtmiş. Son olarak oyunun teknik tarafında ise genel bir sıkıntı yok gibi gözüküyor ve konsolda da oyun akıcı bir biçimde oynanıyormuş. Zaten Bethesda için de bu oyununun en az bug içeren oyunu olacağı söylenmişti daha önce.

İncelemeleri toparlayıp ortalama not belirleten Metacritic sitesinde oyunun notu 87 civarında. 85 ve üstü notları başarılı kabul ettiğimiz düşünülürse Starfield’ın iyi bir oyun olduğunu /olacağını söyleyebiliriz. Fakat internette oyunu deli gibi bekleyen bir kısım insanın verdiği tepkileri gördüğüme de pek şaşırmıyorum. Detaya çok girmeden The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom ya da yakın zamandaki Baldur’s Gate 3 seviyesinde ortak bir “Müthiş olmuş!” görüşü beklediklerinden dolayı hayal kırıklığına uğradılar biraz haliyle.

Bana gelirsek de Gamepass ile oynayıp, deneyim etmek istediğim ama çok da sabırsız olmadığım Starfield bence de “beklenen düzeyden” bir tık geri kaldı ortalama not açısından. Sene sonundaki The Game Awards gecesinde aday olmasına kesin gözüyle baktığımızYılın Oyunu” ödülünü alacağını düşünmüyorum. Pozitif bir şekilde bitirecek olur isek, elimizde yine çoğunluğun yıllarca sömüreceği ve mod desteğiyle de eskimeyecek iyi bir Bethesda oyunu var, bu sizi mutlu ediyorsa gerisini çok da düşünmeyin.

Sizin oyundan beklentiniz nedir? Not ortalaması sizi tatmin etti mi? Oyunu nereden oynayacaksınız? Yorumlarınızı yazarken beklentilerinizi iyi ayarlayın.

Yazar

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.