Taika Waitit Thor: Love and Thunder filmi ile oldukça fazla eleştiri aldı bildiğiniz gibi. Bir önceki film olan Thor: Ragnarok’ta başarılı bir iş çıkaran yönetmen bu filmde ise kantarın topuzunu fazlasıyla kaçırmış ve dolayısıyla da tepkilere sebep olmuştu. Yakın zamanda yayınlanan filmin özel kitabında ise bu durum için ne düşündüğünü öğrenmiş olduk.

Filmin tonu konusunda yaşadığı zorluktan bahsetmiş önce: “Bu sürekli devam eden bir mücadele çünkü filmlerimin eğlenceli olmasını istiyorum ve içlerinde fazlasıyla mizah olmasını; sadece Uzay Viking’i fikriyle değil aynı zamanda insan olma ile de dalga geçmek. Bu gezegende ilerlerken ne kadar kafası karışık olduğumuzla.” Sonra da filmin uyarlandığı öyküye değinmiş: “Çizgi romandaki hikaye çok ciddi, ve Jane’in hikayesi ekstra gergin. Dolayısıyla bunlar etrafındaki mizahı bulmak ama aynı zamanda da duygusal bir hikaye göstermek her zaman zor olacaktı. Ve bununla uğraştık. Edit sürecinde sürekli bizi meşgul etti filmi bitirene kadar.

Son olarak da o klasik savunmaya geçmiş: “Kanser hakkında komik sahneler yaptık, kanser olmak hakkında çok daha trajik sahneler yaptık. Bazı seyirciler mizah kısmını sevdi. Bazı seyirciler direkt çizgi romanlar gibi olmasını istedi. Ama bilirsiniz, ben her zaman şunu derim: Eğer çizgi romanlar gibi olmasını istiyorsanız gidip çizgi romanı okuyun. Film yapmak için arada sırada değişiklikler yapmalısın.

thor: love and thuınder mcu chris hemsworth
Tüm filmi şu suratla izledim…

Taika Waititi dediği konuda haklı olabilir genel olarak bakarsak ama bu film özelinde hiç de haklı değil. Kimse ona birebir çizgi romandaki hikayeyi uyarlasın demedi, asıl sorun mevcut halinin çok kötü olması. Bu film aynı Thor: Ragnarok gibi iyi bir film olsa kimse bu kadar takılmayacaktı Jane ya da Gorr the God Butcher hakkındaki şeylere. Fakat film olarak da o kadar uyduruk ve izlemesi zor bir film yapmış ki Waititi, her şey ekstra batıyor. Dolayısıyla kendi de gayet farkında aslında insanların tepkisinin neye olduğuna ama işte bu tür kaçak güreş yapmak işine geliyor muhtemelen. Adamın karakteri pek umursadığını da sanmıyorum zaten, en iyisi bir daha yaklaştırmamak.

Taika Waititi’nin görüşlerine katılıyor musunuz­? Filmin mizahını seven azınlıkta mıydınız? Siz de Thor hakkında daha fazla şey duymak istemeyenlerden misiniz? Sorulara net yanıtlar verebilirsiniz aşağıdaki ayrılan alanda.

Yazar

Hikâye odaklı oyunlar oynarım, film/dizi izlerim, arada sırada da çizgi roman okurum. Bunlarla meşgul değilsem de muhtemelen uyuyor olurum. "Benim düşünceme göre endişelenenler iki kez acı çeker."

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.