RTÜK’ün erişemediği ev kalmayacak ey ahali! Gel, gel, gel! Erişimde denetime gel!

Evet, gerçekten de böyle oluyor, yani son duruma göre öyle sanıyoruz. Zira Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne götürülen bir torba yasa sonucu, Radyo ve Televizyon Kurumu’nun internette büyük servislere el atma şansı, denetleme ihtimali çok ama çok büyük ölçüde mümkün hale geliyor.

Türk haber sitelerinden toparlanan haberler ve bizim ulaştığımız kaynağa göre ismini duyurmuş birçok lisanslı şirketler, Türkiye’de RTÜK’ten ayrıyetten bir lisans istemek durumunda kalacak. Bu bahsettiğimiz kuruluşlar bizzat YouTube, Netflix, Spotify ve BluTv gibi mecralar. Yani Türkiye’de korsan kullanımını azaltmak adına en çok müracaat edilen platformlar, birçok insanın legal kaçış dünyası. Bu tür kurumların gerekli lisansı olmaması durumunda ya da var olan lisansının iptal edilmesi şartında RTÜK işe bir dur diyebilecek ve yayınları gerekli kurallar dahilinde engelleme şansına erişecek.

Ha, üstelik bu engelleme şansı da bir günden bile az bir sürede etkin hale gelebilecek. Yani RTÜK çıkıp da bir platformda uygunsuz bir programa rastladığında engellemek isterse, 24 saatten az bir sürede bunu onaylatabilecek. Herhangi bir uyarı ya da kendinize çeki düzen verin vakti tanınmayacak yeteri kadar. Tabii bu verilen engel kararına da mahkeme kuralları çerçevesinde itiraz etmek hala mümkün, o konuda bir sıkıntı yok.

1025578218

Bu konuda RTÜK’ten İlhan Taşçı aynen şöyle demiş Sputniknews‘e göre:

“A9 kılıfıyla sansür uygulaması getirilmek istenmektedir. İnternet üzerinden iletim denildiği an YouTube başta olmak üzere tüm sosyal medya ve iletişim mecralarını kapsar nitelikte sansür, erişimi engelleme sonucu yaratacak bir yaklaşımdır bu. Düzenlemenin bu haliyle yasalaşması Anayasada tanımlanmış iletişim, haberleşme özgürlüğüne de darbe vurur.”

Buna ek olarak Bekir Bozdağ, kendisi başbakan yardımcısı ve hükümet sözcüsü olmakta, şöyle söylemiş:

“İnternet kanallarını da RTÜK denetleyecek. Yapılan her düzenleme basın ve ifade hürriyetini sınırlamak için değil, ondan istifade ederek başka türlü suçları işleyen kişilerle ilgili. Yoksa ifade hürriyetini sınırlamak için değil.”

Kişilerin ağzından çıkan sözler hakkında ne dersiniz, ne düşünürsünüz bilemiyoruz ama RTÜK’ün direkt olarak yerli olmayan içeriklere bile bir şekilde engel erişimine sahip olması biraz tuhaf geldi bize, açık söylemek gerekirse. Yalan mı, Netflix’le daha yeni anlaşılmıştı Türk yapımı bir dizi için, geriye kalan çoğu içerik ya diğer kanallardan alınan izinle bu platforma taşınan ya da tamamen yurt dışı orijinli olan yapımlar. Peki diğer platformlar? BluTv ve YouTube? Hele Spotify? Bilemedik geekler, şaşırdık sadece. Ne dersiniz, ne olur bu kararın sonucu? Ne ölçüde katı kurallarla çevrilir?

Yazar

Geveze, aşırı heyecanlı, domates surat. Ailenizin mülayim, cep tipi ponçiği. Profesyonel inek. Özel gücü ise role play yazmak. @poncikbruiser

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.