Hem bilgisayar hem de konsol oyuncularını ulaşılabilir kütüphanesiyle mutlu eden ve özellikle de ülkemiz gibi, maalesef dengesiz kurlarda yaşayan oyuncular için sağladığı avantaj açısından tercih edilen Game Pass üyelik sistemi sebebiyle çokça beklenen Xbox & Bethesda Games Showcase, birkaç saat önce tamamlandı. Açıkçası kimsenin de hevesi kursağında kalmadı çünkü hem daha önce bulunmayıp da Game Pass’e gelecek olan oyunlar hem yoldaki oyunlarla ilgili yeni bilgiler hem de yeni iş birlikleri duyuruldu.

Bize de bunları derleyip toparlamak düştü tabii. Şöyle aşağıdan buyurun:

Ark 2

Studio Wildcard’ın meşhur aksiyon ve hayatta kalma oyununun ikincisi, 2022’de çıkmak üzere duyurulmuştu. Showcase kapsamında ise ikinci oyundan ufak bir sinematik tanıtım filmi gördük ve oyunun çıkış tarihinin 2023’e sarktığını öğrendik. Ark 2, çıkışını yaptığı gün Game Pass’e gelecek.

Diablo IV

Diablo serisinin dördüncü oyunundan serinin yeni necromancer sınıfını içeren bir sinematik tanıtım, bir de oynanış videosu gösterildi. 2023’te çıkacak olan oyun, PC, Xbox One, PS5, PS4 ve Switch üzerinden erişilebilir olacak ve ayrıca hem cross-play hem de cross-progression özellikleriyle gelecek.

High on Life

Rick and Morty’nin yaratıcılarından Justin Roiland‘ın imzasının bulunduğu FPS türündeki High on Life, insanlığın kendilerini uyuşturucu olarak kullanmak isteyen uzaylı bir kartel tarafından tehdit edildiği bir dünyada geçiyor. Konuşan garip silahlarla ortaklık kurup dünyayı kurtarmaya çalışacağız; bunu yaparken de Roiland’ın varlığından hareketle bir sürü mizahi duruma şâhit olacağız gibi gözüküyor.

Kojima Productions

Metal Gear serisi ve en son da Death Stranding ile bizlere oyun oynarken aynı zamanda kalıcı travmalar edinme olanağını da sunan Hideo Kojima, Microsoft ile yeni bir oyun üzerinde çalışıyormuş. Maalesef söz konusu yeni oyunun içeriğiyle ilgili herhangi bir bilgi vermediler. İnternet haklı olarak hâlâ bir Silent Hill beklentisi içerisinde ama kendisi sadece “Her zaman yapmak istediği gibi bir oyun” olacağını söylemekle yetinmiş. Bize de şimdilik bu kadarı yeterli sanırım.

Hollow Knight: Silksong

Aman ki aman! 2017 yılında çıkan ve o vakitten beri her oynanışta, hiç durmadan övgüleri kendisinde toplayan Hollow Knight’ın Silksong isimli ikinci oyunundan haber aldık. Silksong, ilk oyundan farklı bir krallıkta geçecek ve başrolümüz ise bu sefer Hornet olacak. En az ilk oyun kadar estetik ve doyurucu görünen Silksong’dan gelen iyi haberler bunlarla sınırlı değil, bir de çıktığı gün Game Pass’e geleceğini ekliyorum. Ne zaman çıkacağını bilmemek ise bu haberle ilgili tek kötü şey olabilir.

Minecraft Legends

Mojang’ın en yeni projesi Minecraft Legends, önümüzdeki yıl Xbox ve bilgisayarlarımıza gelecek, çıktığı gün de Game Pass kütüphanesindeki yerini alacak.

Overwatch 2

İlk olarak 2019 yılındaki Blizzcon’da duyurulan Overwatch 2, erken erişim ile 4 Ekim 2022‘de Game Pass’te olacak. Oyundan gelen tanıtım filminde ilk oyunda var olan karakterlerin yeni görünüşlerinin yanında Junker Queen isimli yeni karakter de yer alıyor. Son olarak eğer video başlığından görmediyseniz diye oyunun free-to-play olarak çıkış yapacağını da söylersem bir sonraki maddeye ilerleyebiliriz.

Pentiment

KOTOR II, Fallout: New Vegas ve The Outer Worlds‘ün yaratıcısı Obsidian’ın bir sonraki oyunu Pentiment ismiyle duyuruldu. Bizleri on altıncı yüzyılda Bavyera’ya götürecek olan oyun, öyküleme temelli olacak ve bir suç hikâyesine odaklanacakmış. Gezgin bir ressam olan başkarakterimiz Andreas Maler’in ustası bir cinayet işlemekle suçlanınca, çözmesi yıllarımızı alabilecek olan bu davayı sırtlanmak da onunla bize düşecek.

Persona Serisi

Aralarından yalnızca Persona 5’in kütüphaneye eklenme tarihi 21 Ekim 2022 olarak açıklanan Persona serisi, Game Pass’e geliyor.

Riot Games

Game Pass’e dâhil edilen bir dizi oyun demişken Showcase’in en gözde haberlerinden biri olan Riot Games ortaklığını da unutmayalım. Henüz açıklanmayan yakın bir tarihte Riot bünyesinden Game Pass’e eklenecek oyunların arasında League of Legends, League of Legends: Wild Rift, Valorant, Legends of Runterra ve Teamfight Tactics yer alıyor. Tabii bu oyunlar zaten oyun içi satın alımları saymazsak ücretsiz oldukları için tek başına Game Pass’e eklenmeleri bir şey ifade etmeyebilir fakat kilitli karakterler, şampiyonlar ve kartlar gibi ekler de geçişin ardından ücretsiz satın alma şeklinde erişilebilir olacaklar.

Scorn

Alien‘ın tasarımına imza atmasıyla tanıdığımız sürrealist ressam Hans Rudolph Giger’ın işlerinden esinlenilerek oluşturulan bir dünyaya sahip olan Scorn’dan bir oynanış videosu gösterildi. Cümlenin başında Alien yazınca beklenileceği gibi oyun, baştan aşağı kanlar, organlar, kemikler, Allah ne verdiyse fazlaca grafik öge barındırıyor. Scorn, başta yaşı tutan, gore seven ve en önemlisi midesine güvenen herkes için 21 Ekim 2022’de çıkışını yapacak ve aynı gün Game Pass’e eklenecek. Ben kendi adıma şöyle kenardan kenardan yürüyerek pas geçiyorum elbette.

Starfield

Showcase’in büyük yıldızlarından biri de şüphesiz Starfield oldu. Karakter yaratma, üs kurma, yetenekler açma, kişiselleştirilebilir silahlar, çeşitli uzaylı eserlerinin peşine düşme, gezegen keşfetme, madencilik, hem birebir hem de gemiyle savaşma gibi unsurları, takip edilecek bir hikâyeyle aynı anda barındırmasıyla tam teşekküllü bir oyun bizleri bekliyor. 2023’te Xbox ve bilgisayarlar için çıkışını yapacak olan oyundan yayınlanan tüm videolara kendiniz bakabilir ve ağzınızın suyunu dikkatlice akıtabilirsiniz.

Öne çıkanları toparlamaya çalıştık ama Showcase’in tamamı bunlarla sınırlı değildi elbette; The Elder Scrolls Online: High Isle genişletmesi, Forza Horizon 5 Hot Wheels DLC‘si, Fallout 76 için meşhur The Pitt’in eklenmesi, Sea of Thieves‘in yedinci sezon güncellemesi, A Plague’s Tale: Requiem‘den yeni ve daha uzun bir oynanış videosu gibi pek çok başka duyuru ve henüz yeterince ayrıntılı bakamadığım sıra tabanlı strateji ARA: History Untold, aksiyon RPG türünde Flintlock: the Siege of Dawn ve Gunfire Reborn gibi oyunlardan birçok yeni tanıtım da bulunuyordu. Sizin gözünüze çarpan hangileri oldu? Atladığım fakat delice heyecanlandığınız bir duyuru var mıydı? Yorumlarda beklerim.

Yazar

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.