maxresdefault

3. Fever Ray – Fever Ray
Tür: Electronic / Ambient / Trip-Hop
Yer: Nacka – Sweden
Plak Şirketi: Rabid,Brille,Mute

Karin Dreijer Andersson söylemesi oldukça zor bir isim olduğundan Fever Ray diyoruz kendisine. Fever Ray derken The Knife bilmek lazım, Röyksopp bilmek lazım. Bir muhabbet ortamında Fever Ray konuşuluyorsa ve özellikle bu kişiler sadece Fever Ray biliyorsa onları “Ben Karin Fever Ray olmadan önce The Knife dönemlerinde dinliyordum.” diyerek etkileyebilirsiniz. Şaka bir yana, Fever Ray’in kendi isimli bu albümü gerçekten de dünyaya geldiğinize şükredeceğiniz, dinleye dinleye bir hal olacağınız, muhteşem bir iş. Zaten 2009 yılında ilk çıktığında müzik kritikleri beyin kanseri falan oldular dinlemekten. Siz de dinleyin ve çok sevin bu albümü.

paul-banks-julian-plenti-lives

2. Paul Banks – Julian Plenti Lives
Tür: Indie / Alternative Rock / Indie Rock
Yer: Essex / England
Plak Şirketi: Capitol / EMI / Matador

Bu hayatta mutlu olmak için Interpol denildiğinde aklınıza gelen şeyin “International Criminal Police” olmaması gerekiyor. Interpol denildiğinizde aklınıza bizim Interpol’ün gelmesi gerekiyor. Her neyse, Interpol benim şimdiye kadar dinlediğim en iyi gruplardan ve benim için ayrı bir yeri vardır. Bir dönem ben saç kesimimi bile Paul Banks gibi yapmak istemiştim hatta. Tabii ben koca kafalı olduğum için ortaya çıkan şey daha ziyade Gerard Way oldu, o ayrı.

Her neyse, Interpol’ü Interpol yapan adam Paul Banks’dir. Bu EP ise Paul Banks’in solo projelerinden birisi, Interpol dinleyenler zaten Paul Banks’in sesini duyduklarında şöyle bir garip olacaklar, Alexisonfire dinledikten sonra Dallas Green’i City and Colour’da görmeye benziyor bu. Solo proje olduğu için daha kişisel.

 

8fec74dc020a5cdd455258d269017b910ed6efef

1. My Bloody Valentine – Loveless
Tür: Shoegaze / Noise Rock / Indie Rock
Yer: Dublin / Ireland
Plak Şirketi: Creation

Tripli, soğuk bakan, nemli gözlerle rüzgara doğru sigarasını içen karizmatik adam olmak istiyorsanız merak etmeyin, numara yapmanıza gerek yok çünkü My Bloody Valentine dinlemek sizi zamanla doğal olarak bu adam haline getirecektir.

My Bloody Valentine gerçekten benim en sevdiğim 5 gruptan birisi, benim için çok özel bir yeri var, aslında bunu buraya yazmayacaktım bile fakat gerçekten Paul Banks dedikten sonra yazma ihtiyacı hissettim. Loveless albümü çoğu Indie Müzik fanatiği için ayrı bir önem taşıyor, özellikle Shoegaze ve Noise seven insanlar için bu albüm apayrı önemli. Bu albüm o kadar uğursuz bir albümdür ki Kevin Shields’ın bu albüm yüzünden Creation Records’u batırdığı söylenir.

Loveless sizi içine alan bir spiraldir, moraliniz iyiyse moral bozar, moraliniz bozuksa moral bozar, aç dinlerseniz moral bozar, sigarasız dinlerseniz moral bozar, yeni evliyseniz moral bozar, sevgilinizden ayrıldıysanız moral bozar.

Şimdi bana sorabilirsiniz “Ulan madem böyle gudubet, moral bozan bir albüm, niye bunu bize tavsiye ediyorsun?”

Bu albümün her şarkısı ayrı bir olay olduğundan spesifik olarak şunu dinleyin demeyeceğim, bu albümü edinin ve her şarkıyı dinleyin, benim favorim “When You Sleep” bence siz de seversiniz.

1 2
Yazar

14 Yaşından beri oyunlarla ilgili yazıyor, Trgamer, Oyungezer, Merlin'in Kazanı ve daha pek çok platformda yazdı. Arada dizi yazar, şu anda bir kitap yazıyor, insanlık onurunun depresif müziği yeneceği günü bekliyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.