Domino taşlarının nasıl hareket ettiklerini ve toplu olarak ağzı açık bırakan işler yapabildiğini internette ya da gerçek hayatta görmüşsünüzdür. Peki benzer şekilde yine zincirleme reaksiyon kullanarak insanın dudağını uçuklatan makineleri gördünüz mü?

KısaKısa, tek atımlık bilgi topudur. Tam aradığınız yere rast gelirse tatmin edici, daha fazlası için biraz eksiktir. Şuradan kategoriyi kurcalayarak birbirinden farklı pek çok konuda içeriğe ulaşabilirsiniz.

Misket yuvarlanıyor, bardağa çarpıyor, bardak yuvarlanarak bir çember çiziyor ve bir kitaba çarpıyor, kitabın üstünden kısa bir silindir düşüyor, silindir yuvarlanarak kibrit kutularına çarpıyor, kibrit kutuları devrilmeye başlıyor, bu böyle gidiyor. Kitaptan miskete günlük aletler, bunların hareketlerini ve özelliklerini hesaplamak için ortalama fizik bilgisi, bu ortalama bilginiz çarşıya uyuyor mu bakmak için tekrar tekrar deneme yanılma yöntemini kullanarak makineyi test etmek, bir de muhtemelen epey uzun bir masa ve voilà! Karşınızda tam teşekküllü bir Rube Goldberg makinesi duruyor.

Bu makineler genelde mizah için kullanılıyorlar, sonuçta çok basit bir şeyi olabilecek en karmaşık şekilde yapmaktan daha komik bir şey var mı? Eğer bir sitcom yazarı olsam hemen bir uçarı karakterin eline vereceğim bir makine bunlar. Zaten çıkış noktaları da karikatürler, yani mizah. Rube Goldberg adlı karikatürist de zor yolu seçmenin aptallığını mizahi olarak ilgi çekici bulmuş, bugün bu makineler onun ismiyle anılıyor. Ama dünyanın farklı yerlerinde farklı karikatüristlerin de bu fikre çok benzer tasarımlarla uğraştığını ve bu yine karmaşık makinelerin de çok başka isimleri olduğunu unutmamak lazım. İngiliz karikatürist William Heath Robinson’ın çizimlerinden söz edilebilir. Susam Sokağı’nın Almanca versiyonu sayesinde Almancaya Was-passiert-dann-Maschine (What Happens Next Machine) olarak geçmişler mesela.

Artık siz de internetin nimetlerinden bu ilginç aletleri gözlemlemek için yararlanabilirsiniz.

Yazar

İstanbul'da yaşıyor, buraya yazacak havalı bir şey de bulamadı. @charles_bourbaki

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.