Biriyle tanıştığımızda ya da sosyal bir ortama girdiğimizde, azıcık da gülmeyi ve güldürmeyi seven bir insansak, bir arada bulunduğumuz kişileri ister istemez ikiye ayırıyoruz: Espriden anlayanlar ya da espriden anlamayanlar. Bir değişik uyarlamasıyla şaka yapınca alınanlar ve şaka yapınca alınmayanlar olabilir. Rahatlıkla dalga geçebileceklerim ve ölsem de ciddiyetsiz bir tek kelime etmeyeceklerim.

İki grubun hangisinde olursanız olun, bu bir günlük hayat problemi ve çoğunlukla da kişilerle olan ilişkilerimize göre şekilleniyor. Bu ilişki bir öğretmen – öğrenci ilişkisi mi yoksa bir akrabalık ilişkisi mi? Günlük hayat meselelerinin pek çoğu gibi bu şaka meselesi hakkında da sosyolojik çözümlemeler mevcut.

KısaKısa, tek atımlık bilgi topudur. Tam aradığınız yere rast gelirse tatmin edici, daha fazlası için biraz eksiktir. Şuradan kategoriyi kurcalayarak birbirinden farklı pek çok konuda içeriğe ulaşabilirsiniz.

Bir ilişki türü olarak Şaka Kaldıran İlişkiler diye bir başlık var mesela. Bu ilişki türünün içinde bulunabilecek insanların özellikleri şunlar: Fazla yakın olmadıkları insanlara karşı saldırganca ya da incitici biçimde davranılmasına müsamaha gösteriyorlar. Birbirlerine saldırganca, incitici ya da tartışmacı bir şekilde davranmaları bekleniyor. Bu davranışların hepsi de belirli bir törensellik içerebiliyor veya insanlar arasında ölçülü bir kötülük yapma durumu oluşabiliyor.

Şaka Kaldıran arkadaşlıklar, sınırı aşmayan bir düşmanlığı barındırıyorlar. Ancak ilginç bir nokta var, genelde Şaka Kaldıran arkadaşlarla sözümüzü sakındığımız arkadaşlar, aynı madalyonun iki yüzü gibi, aynı kişiler oluyor. Yani bir insanla Şaka Kaldıran ilişkilere girebilmemiz için, o insanlarla Sakınımlı bir ilişkiye de girmiş olmamız gerekiyor. Bir kişiden yeterince sakınıyor ve o kişiye karşı yeterince hassasiyet gösterebiliyorsak, o kişiyle daha fazla ve daha sert şakalaşabiliyoruz. Nitekim ikisinden biri eksik olunca ölçü de kayboluyor.

Bir sonraki arkadaşlığınız ya da yeni sosyal ortamınızda bireylerin tek tek şaka kaldırma potansiyellerinden çok, onlarla yeterince sözünüzü sakındığınız bir ilişki içinde olup olmadığınıza bakmak faydalı olabilir.

Yazar

Editör-in-çiif. Hayvan dostu, çokça yalnız; ismiyle müsemma ama çoğunlukla zararsız. İyi tavsiye verir, geç olana dek ciddiye alınmaz. Her geçen gün bitkinliğine şaşırarak ‘takı taluy takı müren‘ arıyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.