Marvel’ın, Guardians of the Galaxy: Holiday Special ile ilk kez duyurulan ve katlanarak artacağını düşündüğümüz bayram-seyran özel bölümlerine bir yenisi eklendi. Hype yaratmak adına herhangi bir duyuru olmadan, Special Presentation üst başlığıyla; Werewolf by Night fragmanı karşımıza çıktı. Bununla birlikte Marvel, paranormal işler arşivlerine rafa bir dosya daha ekledi.

Cadılar Bayramı’na yakın bir tarih olan 7 Ekim’de, Disney+ içeriği olarak yayınlanacak ve yaklaşık bir saat sürecek olan bu özel yapımda ilk defa Werewolf by Night’ı ilk defa live-action olarak göreceğiz. Siyah-beyaz görüntüsü ve nostaljik korku filmi kafasıyla, klişe dolu ama Marvel için yeni, bizim için de keyifli bir saat geçireceğiz gibi duruyor. Yapımın yönetmeni de ayrıca ilgimizi çekiyor çünkü kendisi en son The Batman’in müzikleriyle bizi havadan havaya sokan ve uzun metraja yakın ilk yönetmenlik deneyimi olan Michael Giacchino.

O hâlde durmayalım ve soralım demek kalıyor geriye: Kimdir bu Werewolf by Night?

Kısa Kısa, tek atımlık bilgi topudur. Tam aradığınız yere rast gelirse tatmin edici, daha fazlası için biraz eksiktir. Şuradan kategoriyi kurcalayabilirsiniz!

İlk olarak 1972’de, Marvel Spotlight’ın ikinci sayısında kendini gösteren Werewolf By Night’ın yaratıcıları Gerry Conway ve Mike Ploog. Fikri ilk ortaya atan kişi Roy Thomas ve serinin ismini koyan kişi de Stan Lee. Ayrıca Werewolf by Night, daha birkaç ay önce dizisini geride bıraktığımız Moon Knight’ın ilk defa görüldüğü seri.

Karakterimizin asıl ismi Jack Russel -ki adını bayağı bildiğiniz köpek ırkından alıyor. 18 yaşına kadar sıradan bir hayat süren Jack, 18’inden sonra kurt adama dönüşebildiğini fark eden, sade bir vatandaş. Vakti zamanında atalarının Transilvanya kırsalında Dracula’yla husumete girmesi ve gelişen olaylar sonucunda lanetlenmesiyle kurt adama dönüşme özelliği, ailenin genlerine işliyor. Nesilden nesile süregelen lanet, modern dünyadaki Jack’e de aktarılıyor.

Jack, dolunayda elinde olmadan dönüşen muadillerinin aksine istediği zaman kurt adam formuna girebiliyor, bu dönüşüm yeteneklerini de suçla savaşırken kullanıyor. Kurt adama dönüşünce boyu uzayıp, kas kütlesi artan Jack; dönüşümden sonra Grinch’in kahverengi kıllı ve ölümcül keskin dişlere sahip bir versiyonuna benziyor. Güçlerini fark ettikten sonra refleksleri, iyileşme hızı, çevikliği, dayanıklılığı ve koku alma yeteneği de katbekat gelişiyor.

Çizgi romanlarda Jack Russel’dan sonra postu, 2020’de Jake Gomez devraldı. Werewolf by Night karakteri yeni versiyonda Gomez oldu. Onun da yaratıcıları Scot Eaton, Benjamin Jackendoff ve Black Eyed Peas’ten bildiğimiz Taboo’ydu. Amerika’nın yerlilerinden, bir Hopi olan Jake Gomez, müziğin etkisiyle duygularını kontrol ediyordu.

MCU içinde karakter nasıl konumlanacak bilmiyoruz ama Loki’den bildiğimiz TVA ajanları fragmanda yer alıyor. Köken olarak Dracula alınırsa, vampirlerle Blade’e yol yapmak mümkün. Hatta, fragmanda gördüğümüzü sandığımız, Marvel’ın Swamp Thing’i olan, Man-Thing ile ekip olurlarsa; ilerde Doctor Strange ve yenilenen bir Ghost Rider’ı içeren bir Midnight Sons ittifakı bile görebiliriz.

Yazar

Sabah kuşağı çizgi filmleri müdavimi.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.