Tüm zamanların en ses getiren dizilerinden olan Breaking Bad serisi, Netflix bünyesinde bir de El Camino isimli devam filmiyle taçlandı. Filmin ana kahramanı da sempatikliği ile gönüllere taht kuran Jesse Pinkman’dı. Breaking Bad trenini kaçırdıysanız ama bir noktada da yetişmek istiyorsanız, bu yazı sizin için güzel bir başlangıç.

#KısaKısa, tek atımlık bilgi topudur. Tam aradığınız yere rast gelirse tatmin edici, daha fazlası için biraz eksiktir. Şuradan kategoriyi kurcalayarak birbirinden farklı pek çok konuda içeriğe ulaşabilirsiniz.

Jesse Pinkman, Walter White’ın, yani nâm-ı diğer Heisenberg’in sağ kolu ve partneridir. Bir lisede kimya öğretmeni olan Walter, kanser tedavisini karşılamanın yolunu aradığı zor bir dönemden geçmektedir. Tam da finansal açıdan sıkışık olduğu bu dönemde polisten kaçan eski öğrencisi Jesse Pinkman ile yolları kesişir. Jesse’nin bodrum katında uyuşturucu laboratuvarı vardır ve yaptığı uyuşturucuyu da sokakta satmaktadır. İhtiyacı olan parayı uyuşturucudan kazanabileceğini fark eden Walter, Jesse ile birlik olur. Eski bir karavanda çölün ortasında yaptıkları ilk denemelerinde kusursuz bir formül yakalarlar.

Jesse, televizyon tarihinin en bahtsız insanlarından biridir. Dizi boyunca başına gelmeyen kalmaz, bunların birçoğunun sebebi ya uyuşturucu bağımlılığı ya da ortağı Walter’dır. Uyuşturucu kullanımı ve satıcılığına daha lisede başlar, bu sebeple de liseyi terk eder. Bağımlılığından dolayı ailesi Jesse’yi evden kovar ve onunla iletişimi tamamen keser. Dizi boyunca sevdiği herkesi kaybeder. Ailesi tarafından terk edildiği için kardeşiyle olan bağı kopar, kız arkadaşlarının sonu hep ölüm olur. Jesse’nin hayatını düzene sokma girişimleri de ne yazık ki hep başarısızlıkla sonuçlanır. Az sayıda gerçek arkadaşı vardır, tanıdığı insan sayısı çok olsa bile aslında yapayalnızdır. Zaten bu yüzden de ister istemez Walter ile arasında tehlikeli bir “baba-oğul” ilişkisi doğar.

Walter ile ortaklığından sonra ne kadar çok para kazansa da hayatı iyice kötüye gider. Birçok kez fiziksel şiddete uğrar; iş yaptıkları kişilerden tutun bizzat Walter’ın polis kayınbiraderi tarafından hastanelik oluncaya kadar dövülür. Aralarındaki ilişki bozuk ve tehlikelidir; Walter, Jesse’nin hem sonu hem de kurtuluşu olmuştur.

Dizinin geçtiği karanlık dünyadaki en temiz kalpli kişidir Jesse. Çocuklarla çok iyi anlaşır, her zaman en az kişiye zarar verecek yolu arar. Fakat bulunduğu çevrede masumiyete ve iyiliğe yer yoktur, Jesse de bunu en acımasız yollarla öğrenir. Jesse kendisi istemediği halde şiddetin de bir parçası olur. Walter’ın karşılarına gelen sorunlara bulduğu kesin sonuç şiddet odaklıdır, bu sebeple de girdikleri ortaklık birçok kişinin ölümüyle sonuçlanır.  Walter başta olmak üzere çevresindekiler kadar soğukkanlı olmadığı için, işlediği ağır suçlarla savaşmanın tek yolunu yine uyuşturucuda bulur.

Dizinin son sezonunda ise Jesse’nin onu ele vereceğini anlayan Walt, Jesse’yi Todd’a verir. Birkaç ay boyunca Todd’un tam anlamıyla kölesi olan Jesse’yi de yine Walter kurtarır. Jesse’yi en son gördüğümüzde Todd ve Jack’in çetesinin kölesi olmaktan yeni kurtulmuş, sefil hayatından tam gaz uzaklaşıyordu. Hikâyesinin devamı ise El Camino’da sizleri bekliyor.

Filmi izledikten sonra spoilerlı incelemesi için de şöyle bir kıyağımız var:

Yazar

Dizi bağımlısı bir beyaz yakalı. Kedisine çekmiş, en büyük zevki miskin miskin yatmak. Kendisi ve kedisini sosyal medyada bulabilirsiniz. @asliozkeles

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.