Spiderman: Far From Home filmi ile dördüncü fazını noktalayan Marvel bizi hiç alışkın olmadığımız uzun bir sessizliğe terk etmişti. Ta ki geçtiğimiz günlerde çıkan Black Widow filmine kadar. Filmde konuşulacak, kimdir videosu yapılacak çok şey olsa da birçoğumuzun ilgisini Stranger Things dizisiyle ününe ün katan David Harbour’un oynadığı Red Guardian karakteri çekti. O halde biz de hiç zaman kaybetmiyoruz ve bugünkü sorumuza geçiyoruz; Red Guardian kimdir?

KısaKısa, tek atımlık bilgi topudur. Tam aradığınız yere rast gelirse tatmin edici, daha fazlası için biraz eksiktir. Şuradan kategoriyi kurcalayarak birbirinden farklı pek çok konuda içeriğe ulaşabilirsiniz.

Red Guardian olarak bilinen Alexei Shostakov başlangıçta Sovyet Rusyası’nın en önemli test pilotlarından biridir. İkinci Dünya savaşı sırasında Stalingrad ve Kursk semalarında gösterdiği kahramanca mücadelelerinden ötürü Sovyetler Birliği’nin kahramanı olarak seçilir. Daha sonra tıpkı Amerika’nın Captain America’yı bir propaganda aracı olarak kullanması gibi Red Guardian da Sovyet Rusya’sının propaganda yüzü olur. Bu sırada Rusya’nın en ünlü balerinlerinden biri olan Natasha Romanoff ile evlenir ve mutlu bir yuva kurar.

Takvimler 1950’li yılları gösterdiğinde ve Soğuk Savaş patlak verdiğinde ise Sovyet Başbakanı Nikita Khrushchev, Sovyetler Birliğinin de bir Captain Amerika’sı olması gerektiğine karar verir bunun için Alexei’yi seçer. Uzaya çıkan ilk insan Yuri Gagarin’den önce uzaya çıkması için seçilen Alexei Shostakov’un uzay aracı çok gizli bir operasyonla patlatılır, kendisine sahte bir ölüm tertip edilir. Alexei’nin ölümünden sonra yıkılan Natasha Romanoff kocasının hatırasını yüceltmek için KGB’nin en önemli ajanlarından biri olma yoluna girer.

Artık Alexei, Rusya’nın Captain Amerika’sı olmak için ilk adımı atar ve KGB’nin herkesten gizlediği projesi kapsamında süper asker olmak için çalışmalara başlar. Steve Rogers’ı, Captain Amerika yapan gizli formülün Abraham Erskine’nin öldürülmesi sırasında kaybolmasının ardından Alexei uzun antrenmanlar sonucu hem dayanıklılığını hem de reflekslerini geliştirerek uzun yoldan bir süper asker olur fakat bu uzun yol, onun aynı zamanda olduğundan acımasız birine dönüştürür.

Alexei’nin, Red Guardian’a dönüştürüldüğü sırada Kırmızı Çin Hükümeti, “psikotron” ismini verdiği bir silah sayesinde hem Amerika’nın hem de Rusya’nın sonunu getirmeyi planlar. Fakat iki cephede aynı anda savaşmayacak kadar akıllı olan Kırmızı Çin Hükümeti, ittifak için Rusya’nın kapısını çalar, onlardan Amerika’yı yok etmek için yardım ister. Böylece artık Rusya ile Çin arasında, Amerika’ya karşı bir ittifak oluşur ve iki ülkenin en büyük silahları bir araya getirilir. Rusya’nın özel projesi olan Red Guardian, Çin’in en üst düzey komutanlarından biri olan Colonel Ling’in emrine verilir.

SHIELD üssüne bir saldırı düzenleyen Red Guardian önce, artık bir Avengers olan eşi Natasha’yı kaçırır ve daha sonra onun yardımına gelen Hawkeye ile Hercules’i tutsak alır. Natasha kendisini kaçıranın, öldü zannettiği eşi olduğunu görünce hem şaşırır hem de büyük hayal kırıklığına uğrar. Captain Amerika’nın ortaya çıkmasını bekleyen, daha sonra da kendisinin ondan daha iyi olduğunu kanıtlamaya çalışan Alexei, istediğine kavuşur ve Steve Rogers ile ölümüne bir kavgaya tutuşur. Captain Amerika ise her ne kadar Alexei’nin kendisinin bir kopyası olduğunu söyleyerek onu aşağılasa da daha sonra onun gücü ve hızlı reflekslerinden çok etkilenir. Sonunda Alexei yenilir fakat Colonel Ling bunu kabul edemez Steve Rogers’a elektro şok vererek onu bayıltır. Colonel Ling’in yaptıkları bununla da sınırlı kalmaz, kaçmaya çalışan Black Widow’u vurmaya çalışır ama hâlâ Natasha’ya deliler gibi aşık olan Alexei, kurşunun önüne atlayarak vurulur. Eski eşi ve yeni düşmanının taraf değiştirmesini fırsat bilen Natasha, psikotron silahını imha eder.

Artık kesin bir yenilgi alan, düşmanlarını bir bir elinden kaçıran Colonel Ling, Captain America’nın kaçışını önlemek için bu kez onu hedef alır. Ama heyhat, artık ölmek üzere olan Red Guardian bir kez daha Colonel Ling’e doğru hamle yaparak, silahından çıkan lazer ışınının Steve Rogers’a değil, gaz borularına çarpmasına neden olur. Borulardan gelen gazın da etkisiyle bir anda SHIELD üssünde büyük bir patlama meydana gelir ve üs yıkılmaya başlar. Avengers üyeleri bu patlamadan sağ kurtularak kaçmayı başarsalar da aynı şey Colonel Ling ile Red Guardian için geçerli olmaz. İkili son anlarında birbirlerine düşman olarak Shield binasının yıkıntıları altında kalır.

Black Widow filminde Alexei ve Natasha’nın bir çift değil, baba ve kız rolü yapan birer ajan olduğunu gördük fakat artık çizgi romanlardaki gerçeği de biliyoruz. Aklınıza takılan başka karakterlerin ya da olayların orijinal hallerini merak ediyorsanız, yorumlara yazmayı unutmayın diyor ve hepinize hoşça kalın diyoruz!

Yazar

Kalabalıkta sesini kaybetmemek için içerik üreten biri. Her ateşin iyi bir hikâyeye ihtiyacı olduğunu düşünür. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Onu her yerde "Tavşan" diye çağırabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.