Şimdi bir şeyi netleştirelim, tutup da Spotify’ın muazzam bir mühendislik örneği olan Release Radar playlist’ine kafa tutacak değiliz. Dürüst olmak gerekirse, genel olarak Spotify’ın kusursuzca oluşturulmuş playlist’lerini dev takdir ediyor, seviyor ve bağrımıza basıyoruz ama Release Radar ve Haftalık Keşif bize gerçekten muhteşem yazılım harikaları gibi geliyorlar. O yüzden kesinlikle oraya dil uzatmak gibi bir niyetimiz yok.

Biz bu sefer biraz farklı bir şey yaptık. Normalde bir konsept üzerinden toplayacağımız şarkıları, bu sefer bir de ek bir faktör üzerinden eledik: Çıkış tarihleri. Yani esasında, bizim niyetimiz bir indie sabahlar playlist’i yapmaktı. Ancak Indie’nin pop’lu, rock’lu, folk’lu bütün alt türlerinde sabahlara müsait çok fazla şarkı olduğunu fark ettik. Bu arada, ilginçtir, bütün Indie alemini ikiye bölecek ve bunu da gündüz ve gece üzerinden yapacaksak, gündüzün geceden çok daha ağır bastığını da söylememiz gerek.

İşte o gündüzlere müsait şarkılar, üzerimize dağ gibi yığılınca, biz de aralarından bir eleme yapalım, altlarından bir halı çekelim istedik; listeyi sadece son iki üç ayda çıkmış olan şarkılarla kısıtladık. Bu da elimizde yine 11 pırlanta şarkı bıraktı. Baya bereketli bir sonbahar sezonu geçiriyoruz anlaşılan, zira elimizi bir kaptırdıktan sonra, listeyi saygı duyulur bir oranda tutmamız hiç de zor olmadı.

Baya pırlanta gruplar var listemizde. Animal Collective‘in dört sene aradan sonraki haşmetli dönüşü, Two Door Cinema Club‘ın bizce hak edildiği kadar övülmeyen gizli şarkısı, indie camiasının yeni patlangacı Lewis Del Mar, Elvis cover’ıyla gönlümüzü deşen Perfume Genius, kapağa koyduğumuz Dirty Projectors… Bizce çiçekler çiçeği bir playlist oldu yani. Sabahlarınıza ruh, ruhunuza sabah olsun diye yaptık. Buyurun, afiyetle!

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.