Listemizdeki tüm şarkıların ergenlik dönemiyle ilgili olduğunu iddia etmiyoruz. Veya ergenlik dediğimiz mefhumun herhangi bir sanat olayına negatif bir faktör olarak eklemlenmek zorunda olduğunu da savunacak değiliz. Defalarca dile getirdik zaten ama, bir defa daha altını çizmekte fayda var. Ergenlik, çocukluk, ailelik konu ve temayla ilgili bir şeydir. Kaliteyle değil.

Misal: Aşağıda listelediğimiz şarkıların çoğunluğu ergenken çok önemli olduğunu sandığın şeyleri konu alıyor. Tam 16-17 yaşlarında, dünya önüne halı gibi serilmişken, henüz yeterince kayıp yaşamadığın için başına gelen bazı şeyleri çok kötü kötü sandığın dönemlerin dokusunu yakalıyor. Ama bunu anlatmaya başladığında, doğru notalara basıyor. Bu kadar basit bir durum bu. Aynı dizinin yaptığı gibi.

13 Reasons Why’ı buralarda çok konuşmadık, çünkü dürüst olmak gerekirse üzerine konuşması zor bir diziydi. İyiydi, iyi olmaktan da öte bariz bir biçimde sürükleyiciydi. Tüm diziyi intihar eden bir kızın kasedini dinleyen, ona yanık nerd oğlan üzerinden kurgulamak pek çok noktada dizinin beklentilerin tersine hareket etmesine olanak veren bir vaatti. Dizi de o vaatini yersiz çıkartmıyordu zaten. Akran zorbalığı ve buna maruz kalanlar ile bırakanlar arasındaki ilişki üzerine, hem bunun yarattığı yalnızlığa hem de bunu yaratan yalnızlığa zerafetle değinerek akıp giden bir iş 13 Reasons Why. Dönüp bakınca takdir etmemek elde değil.

Ancak tek takdir edilesi taraf bu değil. Aynı zamanda dizinin gerçekten çok tatlış bir müzik anlayışı da var. Dedik ya, dizinin damarında ergenlik var. Ama işte unutuyoruz biraz, ergenlik güzel müziğe sebebiyet veren bir şeydir. Hatta güzel müziklerin çoğunu ergenlik iteler biraz. 13 Reasons Why da onu çok güzel rafine etmiş. Öyle ki, hemen bir playlist yapıp, biz de onun yakaladığını size paslayalım dedik. Şekli şu: Buyurun!

Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.