Normalde listelerimizi oluştururken farklı farklı kriterlerimiz var ve onları uyguluyoruz; lakin bu sefer tamamen farklı bir yöntem kullanacağız. Bu sefer listenin maddelerini siz belirliyor olacaksınız. Hemen, burada, şimdi değil. Tüm sene boyunca, ilglendiğiniz, baktığınız şeyler aracılığıyla. Biz günün ilerleyen saatlerinde buna ek olarak bir de bize göre gözden kaçırmış olduğunuz makaleleri ekleyeceğiz ama şimdilik spot ışığı en çok okunanların.

İsterseniz lafı hiç uzatmayalım, girişmemiz gereken 25 yazı var. Hazırsak, buyurun!

 

25. Gerçekle Yüzleşelim: How I Met Your Mother’ın Sonunda Anne Ölecek

vlcsnap-2014-03-04-14h45m22s34

Bu çok telaffuz edilen bir teoriydi. Yanılmıyorsam kaynağı (internette pek çok şeyde olduğu gibi) Reddit‘ti. İlk olarak da 8. sezondaki Time Travelers bölümünden sonra ortaya çıkmıştı. Orada en sonunda Ted’in gidip Anne’ye “Seninle 45 dakika daha istiyorum” başlıklı konuşması, pek çok kişiye “Neden?” diye sordurtmuştu. Neden 45 dakika daha? Basit bir romantik jest mi bu? Yoksa o 45 dakikayı artık bulamayacağı için söylenen bir laf mı?

Öyle, çünkü artık benim gözümde kesin, How I Met Your Mother’ın sonunda anne ölü çıkacak.

 

24. PS2’ye Özel Gelmiş Geçmiş En İyi 20 Oyun

20 God of War 2

Eğer 90’larda doğduysanız, muhtemelen tüm çocukluk ve ilk gençlik anılarınız Sony’nin o dikdörtgen kutusunda gizli. Çok yüksek ihtimalle, gerçekten oyuncu olmayı o kutuda öğrendiniz. İlk olgun oyununuzu kuvvetle muhtemel o kutuda oynadınız. Ve inanıyorum ki, o kutu şu an dahi evinizin bir yerinde, bir noktasında öylece duruyor. PlayStation 2’den bahsediyoruz. 150 milyon ünite ile dünyanın gelmiş geçmiş en çok satan konsolu bu. Ve açık, net konuşalım, dünyanın gelmiş geçmiş en iyi konsolu da bu.

Peki bu konsola özel en güzel oyunlar ne? İşte bizce 20’si şu şekilde.

 

23. 1999 Sonrası Çıkmış 11 Felsefi Bilim-Kurgu Filmi

The Fountain

Ünlü yönetmen Darren Aronofsky’nin, 31 Mart 1999’da vizyona girmiş Matrix’ten çıktıktan sonra çok etkilendiği ve bilim kurgu filmlerin bundan sonra aynı olamayacağını hissettiği söylenir. Ona göre, 1968’de 2001: A Space Odyssey’in yaptığı, 1977’de Star Wars’ın yaptığı gibi, The Matrix de bilim kurgu filmler için yeni bir alan açmıştır. Biz Aronofsky’nin bu tespitine katılıyoruz. Wachowski’lerin mega hiti, gerçekten de bilim kurgu filmlerinde Star Wars vari “uzay macerası” filmlerin dönemini kapatıp; derdi olan, yeni teknolojilerin olası felsefi etkilerini tartışan filmlerin dönemini açmıştır.

Hazır Matrix’in çıkışının 15. yılındayız, o zaman dedik ki 1999’dan, yani Matrix’in çıkışından sonra vizyona giren ve bu trendin üzerine kendinden bir şeyler koyan 11 felsefi bilim kurgu filmini listeleyelim. Bugün izleyecek film arayanlara da bir faydamız dokunsun. 

 

22. Karayip Korsanları 5’in Çıkış Tarihi Belli Oldu

Captain-Jack-Sparrow-pirates-of-the-caribbean-25834698-1408-964

Şimdi ise şu noktadayız: Johnny Depp yıllar boyu Tim Burton ile olan çalışmaları sonucunda iyiden iyiye dalga malzemesi oldu. Pirates of the Caribbean dışındaki büyük yaz filmlerinin çoğu (Dark Shadows, The Lone Ranger, Transcendence) gişede patladı ve son PotC filmi ciddi bir finanssal başarı elde etmesine rağmen, eleştirel olarak kimsenin tam beğenisini kazanamadı. O yüzden, Pirates of the Caribbean, ya da Türkçe adıyla Karayip Korsanları 5 ne zaman çıkacak diye merak ediyor musunuz bilmiyorum. Etmiyorsanız da biz yine de belirtelim, şurada dursun.

 

21. Birden Fazla Süper Kahraman Oynamış 6 Aktör

Chris Evans 1

E piyasada bu kadar fazla süper kahraman filmi olunca bazı oyuncuların karşımıza birkaç kere çıkması abes değil. Bazen farklı evrenlerde iki karakter canlandırıyorlar ama bazen de aynı çizgi roman ailesinden karakterlere hayat veriyorlar. Sizler için bu oyuncuları tek tek derledik. Buyurun, karşınızda birden fazla süper kahraman canlandırmış 6 aktör!

1 2 3 4 5
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Yorum

  1. PS2 listeniz sayesinde, 2015’te almayı hedeflediğim PS4’ün aşkıyla yanıp tutuşurken rafa kaldırdığım PS2’yi geri indirdim ve hunharca hasret giderdim. Bu yazılarınız bir harika dostum!

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.