10. En Kötüsünden En İyisine 10 MCU Filmi

Thor

Aslında bu listeyi Guardians of the Galaxy çıkar çıkmaz yapmayı planlıyorduk, fakat gelin görün ki James Gunn’ın sağlam eleştiriler toplayan filmini sıcağı sıcağına sıralamaya sokmak, pek içimize sinmedi. Biraz soğusun, film hakkındaki görüşlerimiz biraz otursun istedik. Şimdi o noktadayız. Guardians’ın çıkışıyla birlikte, Marvel’ın 2008’de Iron Man ve The Incredible Hulk ile başlattığı Cinematic Universe atılımının film sayısı 10’a toplandı. Biz de bu 10’u, en kötüsünden en iyisine listeleyelim istedik.

 

9. PS3’e Özel Gelmiş Geçmiş En İyi 20 Oyun

Uncharted 2

PS3, belki de Sony tarihinin gelmiş geçmiş en kötü konsol çıkışını yaptı. Önce geriye dönük uyumluydu, sonra o özellik çıkartıldı; Avrupa’ya çıkacaktı bir türlü çıkamadı, fiyatı zaten inanılmaz derecede pahalıydı ve genel olarak Sony, ne idüğü belirsiz bir teknoloji için gemileri erkenden yakmış gibi gözüküyordu. Uzun vadede o teknoloji, yani Blu-Ray diskleri tuttu, rakibi HD-DVD’yi alt etti. En nihayetinde Sony de PS3’ü ucuza getirmenin ve dolayısıyla ucuza satmanın bir yöntemini buldu. 2009’da PS3 tam manasıyla yeniden piyasaya çıktı. Logosu değişmişti, oyunların kapaklarındaki bant değişmişti, yazılımı büyük değişikliklere uğramıştı, donanım komple elden geçirilmişti ve artık ucuzdu. Bu şekilde yarışa yeniden dahil olabildi Sony ve en nihayetinde, son tabloda ikincilik ipini Xbox 360 ile birlikte göğüsleyebildi.

Tamam iyi hoş da, en iyi exclusive, özel oyunları nelerdi? İşte bizce şunlar.

 

8. X-Men: Days of Future Past’in Cevaplandıramadığı 7 Mantık Hatası

Bill Duke

X-Men serisinin devamlılığı zaten ayvayı çok uzun süre önce yemişti. İlk üç film, devamlı ileri gittiğinden, kendi içerisinde bir tutarlılığa sahipti. Olay örgüsü de basitti zaten. İlk film Wolverine ve Rogue’un X-Men’e katılışını ve Charles Xavier ile birlikte Magneto’nun herkesi mutantlaştırma planına karşı mücadele etmelerini konu alırken, ikinci film X2 hem X-Men hem de Brotherhood’un Stryker’a karşı savaşını anlatıyordu. Üçüncü film ağırlıklı olarak mutantları “iyileştiren” bir serumu ve Dark Phoenix hikayesini ele alıp, Jean Grey’in ölümüyle sonlanıyor, sonunda Charles Xavier de Hakk’ın rahmetine kavuşuyordu.

Sonrasında ise işler karışmaya başladı. Filmler bir ileri, bir geri gittikten sonra ortaya tonla devamlılık hatası çıktı. Bunların bir bölümünü Days of Future Past bu karışmış zaman çizelgesini komple resetleyerek sildi, eyvallah. Fakat bazı kritik mantık hataları, hâlâ seriyi takip etmek isteyenlerin kafasını karıştırmaya devam ediyor. Filmleri üst üste izlerseniz, bazı hatalara yine de denk geleceksiniz. En acayip 7 tanesini şöyle listeledik. Buyurun.

 

7. 13 Yıl ve 6 Film Sonra Orta-Dünya’dan Bize Kalan 32 Muhteşem Şey

gandalf_bag_end_alan_lee

2001 yılı Aralık ayıydı, büyük ekranda Galadriel‘in sesini ilk kez duymuştuk.“Dünya değişiyor. Bunu suda hissediyorum, toprakta hissediyorum” diyordu, “Unutulmaması gerekenler unutuldu”.

Kitapları tekrar okuyup gelenler çoktan heyecanlıydı, hiç bilmeyenler “Vay arkadaş bu neymiş nasılmış” diye çıktı salonlardan. Gerçekten de Peter Jackson ve arkadasında Tolkien‘in çalışmalarına gönül vermiş kocaman bir ekip, 1995’te başlayan çalışmalarıyla dünyayı değiştirdiler.

O ilk büyülü karşılaşmamızdan bu yana 13 yıl geçti, geçtiğimiz hafta Hobbit: Beş Ordunun Savaşı filmiyle geri dönülmez şekilde veda ettik beyaz perdenin bu en büyülü dünyasına.

Galadriel‘in uyardığı gibi, “Unutulmaması gerekeler unutuluyor”. Şu noktada Çanakkale Şehitleri ve Kurtuluş Savaşı diye sert bir yatay geçiş yapmak isterdik, ancak konumuz o değil, o yüzden gelin, bir daha unutmamak adına, Orta-Dünya’dan geriye, bize ne kaldı, madde madde bir bakalım… İlk iki maddem ciddi gibi ama devamında gülüp eğleneceğiz, haberiniz olsun!

 

6. Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Açık Dünya Serüven Oyunu 

Spider-Man 2

Bize göre türün varlığında bir problem yok. Eskiden olduğu gibi “vura vura ilerle oğlum” tipi oyunlar evrilerek daha Adventure vari hikayeler, görev yapıları ve diyaloglar içermeye başladılar, ismi de bu bağlamda, o yönde doğru gelişti. Bununla bir sıkıntımız yok. Fakat bizce türün ikiye ayrılması gerekiyor, lineer ve açık dünya olarak. Çünkü Grand Theft Auto serisi ile, Max Payne serisini aynı kefeye koymak, neresinden bakarsanız bakın, bize doğru gelmiyor. Bu yüzden bu alt türü aldık, serimizin göbeğine yerleştirdik.

1 2 3 4 5
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

1 Yorum

  1. PS2 listeniz sayesinde, 2015’te almayı hedeflediğim PS4’ün aşkıyla yanıp tutuşurken rafa kaldırdığım PS2’yi geri indirdim ve hunharca hasret giderdim. Bu yazılarınız bir harika dostum!

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.